Zajímavosti v Ekvádoru – památky a zajímavá místa k navštívení

11320
Krajina v Ekvádoru | ammit/123RF.com
Krajina v Ekvádoru | ammit/123RF.com

Ekvádor je rozlohou druhý nejmenší stát Jižní Ameriky. V jeho případě však velikost nehraje žádnou roli. Tato relativně malá, avšak velmi rozmanitá zem dokáže nadšenému cestovateli nabídnout vše, po čem jeho srdce zatouží. Během jednoho dne může na vlastní oči spatřit bouřlivé pobřeží Tichého oceánu, romantické zasněžené vrcholky pohoří Andy i neprobádanou Amazonskou džungli.

Středem Ekvádoru prochází vysokohorské pásmo And se zasněženými vrcholky činných i vyhaslých sopek. Právě zde se nachází jedna z nejvyšších aktivních sopek na světě Cotopaxi, jejíž vrchol se nachází ve výšce 5 896 m.n.m. Nejvyšší vrcholem však není, tím je vyhaslá sopka Chimborazo s výškou 6 310 m.n.m. U svahů další činné sopky Pichincha leží hlavní město Quito s půvabnou koloniální architekturou, velkým množstvím kostelů, malebným zákoutími a uličkami a všudypřítomnými lidmi.

Západní část země je tvořená pobřežními nížinnými pásy a savanami na jihu země. Na východě se nachází deštný prales Amazonské džungle. Součástí Ekvádoru je úchvatné souostroví Galapágy. Asi vás nepřekvapí ani povaha místních obyvatel. Jsou velmi pozitivní, veselí a hrdí na svou krásnou zemi. Hluboko v džungli žijí indiánské kmeny odmítající kontakt s moderní civilizaci a následující své vlastní tradice.

Zajímavosti o Ekvádoru

  • Ekvádoru dal jméno rovník, který se španělsky řekne “ecuador”.
  • Hlavní město Quito je druhým nejvýše položeným hlavním městem na světě.
  • Na ploše 300 000 m2 se nachází 26 národních parků a rezervací.
  • Národnímu parku Cotopaxi bývá přezdíváno “třída sopek” podle velkého množství činných sopek.
  • Galapágy získaly jméno podle krunýře želv sloních, které připomíná sedlo = galapago.
  • Cca ⅓ populace tvoří čistokrevní indiáni z kmenů Kečuů a Chívarů.
  • Kmen Chívarů proslul jako lovci lebek.
  • Ekvádor patří mez významné vývozce banánů, kakaa, kávy, květiny, garnátů a ropy.

Zajímavá místa a památky v Ekvádoru

Quito

Letecký pohled na Quito v Ekvádoru | ecuadorpostales/123RF.com
Letecký pohled na Quito v Ekvádoru | ecuadorpostales/123RF.com

Hlavní město je situováno v nadmořské výšce 2 850 metrů a je druhým nejvýše položeným hlavním městem na světě. Nachází na východním úpatí aktivní sopky Pichincha. Za dobrých podmínek je možné spatřit další vulkány – Cotopaxi, Anitsana, Ataczo a jejich zasněžené vrcholky. Quito má jako jedno z málo latinskoamerických měst zachovalé historické centrum s koloniálními budovami. Na Náměstí nezávislosti stojí hned několik významných budov – bílá budova Prezidentského paláce, radnice, katedrála a Arcibiskupský palác. Nedaleko náměstí stojí Klášter sv. Augustina – místo podepsání deklarace o nezávislosti Ekvádoru v roce 1809. Téměř ze všech koutů města je možné spatřit okřídlenou sochu Panny z Quita připomínající anděla. Byla postavena na vrcholku kopce Panecillo ve výšce 3016 m.n.m. Co dále navštívit a vidět v ekvádorském Quitu?

Ciudad Mitad del Mundo

Letecký pohled na Ciudad Mitad del Mundo | ammit/123RF.com
Letecký pohled na Ciudad Mitad del Mundo | ammit/123RF.com

Přesně tak Španělé nazývají střed světa, který najdeme cca 20 kilometrů severně od Quita. Na tomto místě rovník protíná ekvádorskou část slavné silnice Panamericana a odděluje severní a jižní polokouli. Rovník je vyznačený žlutou čárou a třicetimetrovým památníkem s etnografickým muzeem (Museo Etnográfico Mitad del Mundo). Jednotlivé strany památníku jsou označené písmeny světových stran a na jeho vrcholu se nachází model zeměkoule. Památník je připomínkou francouzské geodetické expedice, které zde v letech 1736-1845 zaměřovala rovník.

Cuenca (Santa Ana de los Ríos de Cuenca)

Pohled na město Cuenca v Ekvádoru | alanbrote/123RF.com
Pohled na město Cuenca v Ekvádoru | alanbrote/123RF.com

Třetí největší ekvádorské město bylo založeno v roce 1557. Místo však bylo osídlené dávno předtím. Najdeme jej ve vnitrozemí Ekvádoru, v provincii Azuay. Městem protéká řeka Río Tomebamba. Její břehy lemují malebné červenobílé domy a úzké dlážděné ulice. Přibližné 8 kilometrů od města leží vesnice Baňos de Cuence proslulá horkými a léčivými prameny. Ten nejteplejší mívá teploty okolo 70°C a nejstudenější 35 – 40°C. Prameny jsou od roku 1999 součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Chimborazo

Sopka Chimborazo v Ekvádoru | ecuadorpostales/123RF.com
Sopka Chimborazo v Ekvádoru | ecuadorpostales/123RF.com

Vyhaslá sopka a nejvyšší vrchol Ekvádor leží 150 km od Quita. Její vrchol ční ve výšce 6 310 m.n.m. a je viditelný z pobřeží, dovolí-li to podmínky. Chimborazo má pět vrcholů (Whymper, Veintimilla, Severní vrchol, Centrální vrchol a Východní vrchol), je pokrytá sněhem a ledem po celý rok a výstup na všechny vrcholy je možný pouze s vysokohorským průvodcem a dobrým horolezeckým vybavením. Pro méně zkušené cestovatelé představuje úžasný zážitek prohlídka úpatí hory a tamější přírody.

Cotopaxi

Sopka Cotopaxi v Ekvádoru | pxhidalgo/123RF.com
Sopka Cotopaxi v Ekvádoru | pxhidalgo/123RF.com

Ve výšce 5 897 m.n.m. leží vrchol nejznámější činné sopky a národního symbolu Ekvádoru Cotopaxi. Do výšky cca 4 500 m.n.m. lze dojet pohodlně autem, odsud je to kousek k chatě Jose Ribas. Výstup od chaty na vrchol není až tak náročný a složitý a při dobrém počasí zabere pouze 6 hodin nahoru a 3 hodiny. Nad 5 000 m.n.m. už je vhodné mít dobré ledovcové vybavení a samozřejmostí je i povinný průvodce. V srpnu 2015 byla zaznamenána zvýšená sopečná aktivita – sopka vychrlila mrak popela a otřáslo jí několik výbuchů.

Národní park Sangay

Národní park Sangay v Ekvádoru | ammit/123RF.com
Národní park Sangay v Ekvádoru | ammit/123RF.com

Park je právem zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Rozprostírá se v provinciích Morona Santiago, Tungurahua a Chimborazo a kromě dvou činných sopek se zde nachází ledovce i deštné pralesy. Jednou ze sopek je stejnojmenná Sangay, jejíž vrchol se nachází ve výšce 5 230 m.n.m. Stejně jako je různorodý ekosystém, je rozmanitá fauna a flóra. Žijí zde tapíři, divocí psi, morčata, medvědi, vydry i úctu vyvolávající andští kondoři.

Galapágy

Souostroví Galapágy v Ekvádoru | jkraft5/123RF.com
Souostroví Galapágy v Ekvádoru | jkraft5/123RF.com

Zhruba 1000 km od ekvádorského pobřeží leží souostroví Galapágy proslulé zvláštní faunou a flórou. Souostroví tvoří obydlené (Santa Cruz, Isabela, San Cristobal) i četné neobydlené ostrovy a ostrůvky. Odlehlost souostroví a vcelku nezvyklé přírodní podmínky způsobily vývoj jedinečné flóry a fauny. Na ostrovech žije 9 000 různých živočišných druhů – prehistoricky vyhlížející ještěři, mořští leguáni, kormoráni a ohromné želvy sloní. Světové známého přírodovědce Charlese Darwina Galapágy inspirovaly při psaní jeho životního díla o vývoji druhu.

Ekvádor je skvělou volbou pro cestovatele, kteří nedisponují týdny volného času, a přesto by rádi poznali ode všeho trochu. V Ekvádoru si užijete koloniální města, moře, savany, vysoké hory i pralesy během pár dní, aniž byste museli překonat tisíce kilometrů.

Předchozí článekZajímavosti v Bosně a Hercegovině – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená v Ejlatu – jaké památky a zajímavá místa navštívit?