Zajímavosti v Bosně a Hercegovině – zajímavá místa a památky k vidění

17359
Turistické letovisko Neum v Bosně a Hercegovině | nightman1965/123RF.com
Turistické letovisko Neum v Bosně a Hercegovině | nightman1965/123RF.com

Bosna a Hercegovina, země ve tvaru srdce, patří k těm nejkrásnějším na světě. Je takřka vnitrozemským státem, protože na západě hraničí s Chorvatskem, se Srbskem a na východě a jihovýchodě potom s Černou Horou. Pouze na jihu, v úseku cca 20 kilometrů, je spojena s Jaderským mořem.

Je velká škoda, že je po turistické stránce zastíněna Chorvatskem a proto ji v průběhu roku navštíví pouze 700 000 lidí. Navyšte toto číslo, tato krásná země plná zeleně, hor, skal, vodopádů, jezer i historických památek, má rozhodně co nabídnout.

Zajímavosti a fakta o Bosně a Hercegovině

  • Sarajevo bylo prvním městem v Evropě, kde začaly jezdit elektrické tramvaje.
  • Bohužel, i když zde válka skončila už před více než 20 lety, stále tu existuje poměrně velké nebezpečí šlápnutí na nášlapnou minu. V zemi by se jich nachází na 220 000, zhruba na 29 000 místech po celé zemi.
  • Bosenský prales Peručica je jedním ze dvou posledních pralesů v Evropě.
  • Sarajevo bylo vůbec první komunistické město, které hostilo zimní olympijské hry.
  • Možná jste to nevěděli, ale Bosna má tři úřední jazyky: bosenský, srbský a chorvatský.
  • Sarajevský filmový festival je největší a nejznámější nejen na celém Balkánu, ale i v jihovýchodní Evropě. Ročně jej navštíví přes 100 000 návštěvníků, včetně známých celebrit (Angelina Jolie, Brad Pitt nebo třeba Daniel Craig).
  • Kdo by to jen řekl, ale Bosna a Hercegovina patří do TOP 10 zemí s největší spotřebou kávy na celém světě.
  • Je poměrně novým objevem, že i zde se v okolí Visoko (30 kilometrů severně od Sarajeva) nachází obří pyramidy vybudované někdy v období 12 000 až 500 let před naším letopočtem. Nachází se tu dokonce i ta největší pyramida na světě, vysoká víc než 220 metrů.

Zajímavá místa a památky v Bosně a Hercegovině

Mostar

Pohled na město Mostar v Bosně a Hercegovině | bloodua/123RF.com
Pohled na město Mostar v Bosně a Hercegovině | bloodua/123RF.com

Je jedním z nejdůležitějších a nejúžasnějších měst Bosny a Hercegoviny. Již od 16. století tu stojí kultovní Starý most. Bohužel byl během války zničen, zachránili jej však restaurátoři, kteří ho v roce 2004 opět obnovili. Nejde však o jedinou významnou památku ve městě, další zdejší významnou památkou je kupříkladu mešita Koski Mehmeda Paša z roku 1618, skýtající úchvatný pohled na město i Starý Most.

Sarajevo

Panoramatický výhled na Sarajevo v Bosně a Hercegovině | bloodua/123RF.com
Panoramatický výhled na Sarajevo v Bosně a Hercegovině | bloodua/123RF.com

Hlavním městem Bosny a Hercegoviny je Sarajevo. Bohužel to bylo během poslední války takřka ze ¾ zničeno. Tyto doby jsou naštěstí již pryč a dnes je to opět živé pulzující město s historickým centrem. Jen málokteré místo na světě se může pochlubit tolika kostely katolické i pravoslavné církve, synagogami i mešitami. Procházka městem je romantická procházka historií, mezi orientálními cukrárnami, řemeslnými dílnami, kavárnami a malebnými obchůdky. Každý rok se tu koná spousta festivalů mezinárodního charakteru. A ještě něco, je to jedno z nejlevnějších evropských hlavních měst. Kam se tedy v Sarajevu vydat?

Jeskyně Vanessa

Jeskyně Vanessa patří v Bosně a Hercegovině k té největší a nejvýznamnější jeskyni. Jde o přírodní chráněnou památku, která patří do jeskynního systému Vjetrenica, umístěného  2,5 kilometru hluboko v zemi a dlouhého 6700 metrů. Uvnitř jeskyně se nachází široké chodby, haly, shluky rampouchů, několik vodopádů a spousta jezírek. Žije zde na 200 druhů zvířat.

Blagaj – Tekke

Blagaj Tekke v Bosně a Hercegovině | dinosmichail/123RF.com
Blagaj Tekke v Bosně a Hercegovině | dinosmichail/123RF.com

Blagaj Tekke je oáza klidu a zcela přirozené harmonie, a to jen 3 kilometry od Mostaru. Klášter byl založen v roce 1446. Toto svaté a poutní místo v průběhu dějin patřilo různým řádům Dervishům. Lokalita se nachází hned vedle pramenu řeky Buna, která v Evropě vyniká svým nejsilnějším vývěrem (43 000 litrů vody za sekundu). Místo patří k těm nejzajímavějším v celé Evropě.

Národní park Sutjeska

Národní park Sutjeska v Bosně a Hercegovině | geki/123RF.com
Národní park Sutjeska v Bosně a Hercegovině | geki/123RF.com

K nejstarším a největším národním parkům v Bosně patří Národní park Sutjeska. Jeho součástí je naprosto jedinečný prales Peručica, nejvyšší hora země – Maglič (s výškou 2386 metrů), buky dosahující výšky 60 metrů, osm ledovcových jezer, hluboké kaňony  a spousta volně žijících živočichů a chráněných rostlin. Nejcennějším jejím pokladem je však bezesporu přísně chráněná rezervace Peručica, jeden z posledních pralesů Evropy.

Vodopády Kravica a řeka Trebižat

Vodopády Kravice na řece Trebizat v Bosně a Hercegovině | marinv/123RF.com
Vodopády Kravice na řece Trebizat v Bosně a Hercegovině | marinv/123RF.com

K nejzajímavějším místům země bezesporu patří rovněž i vodopád Kravica, jenž tvoří řeka Trebižat. Vodopád Kravica padá z výšky 30 metrů a šířky 150 metrů, čímž vytvoří zcela přirozené menší Niagarské vodopády. Místo je ideální nejen pro odpočinek, ale i  pro zábavu a rafting. Nedaleko vodopádu se nachází i velmi zajímavá jeskyně. Lokalita umožňuje uspořádat velmi příjemný výlet na kanoi.

Počitelj

Městečko Pocitelj v Bosně a Hercegovině | mikepaschos/123RF.com
Městečko Pocitelj v Bosně a Hercegovině | mikepaschos/123RF.com

Asi 3 kilometry od Capljina se nachází malebné městečko Počitelj. Městu dominuje pevnost hrdě se tyčící na vysoké skále nad Neretvou a dále pak mešita Hadži – Alija s původní měděnou kopulí. Jde rovněž o jednu z prvních uměleckých kolonií v jihovýchodní Evropě. Ta tu ostatně funguje dodnes. Městu dominují orientální stavební styly. Bohužel mu válka velmi ublížila a dnes zde žije už jen hrstka lidí.

Bosna a Hercegovina představuje jedno z mála míst na světě, kde si můžete vychutnat pěší turistiku, krásnou přírodu, rafting, lyžování i koupání se v jezerech pod divokými vodopády. I když tu bylo v průběhu války spousta krásných památek zničeno, stále se zde najde dost věcí k obdivování. Na své si tu přijdou nejen milovníci historie, ale i milovníci přírody a sportu. Při své návštěvě neopomeňte v poznávání zdejší kultury a kuchyně. Lidé jsou zde velice vřelí a přívětiví a kuchyně velice chutná.

Předchozí článekZajímavosti Etiopie – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Ekvádoru – památky a zajímavá místa k navštívení