Quito v Ekvádoru – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?

2686
Pohled na Quito v Ekvádoru | jkraft5/123RF.com
Pohled na Quito v Ekvádoru | jkraft5/123RF.com

Quito, oficiálně San Francisco de Quito, hlavní město Ekvádoru je jedním z nejvýše uloženým hlavním městem na světě, jelikož se nachází ve výšce 2800 metrů nad mořem. Díky své poloze mezi dvěma pohořími však jde o neskutečně krásné město, které láká nejen na přírodu, ale i památky, architekturu a další zajímavosti.

Město je ostatně tak jedinečné a má tak zachované historické centrum, že patří k prvním místům na světě, které získalo status světového dědictví UNESCO. Ve městě najdete přes 50 kostelů, kaplí, klášterů a velmi kvalitních muzeí. V Quitu se nachází i prestižní umělecká škola. Quito je však i dobrým odrazovým můstkem pro výlety do Středu Země (Mitad del Mundo).

Pozor si tu však dejte zloděje. Kapsáři jsou tu vskutku zruční a vy si tady své tašky musíte vskutku důkladně hlídat. Když na to přijde, nezdráhají se ukrást dokonce i celou tašku.

Co vidět a dělat v Quito?

  • Při návštěvě Quita si nenechte ujít zdejší staré kláštery. V některých jsou umístěna muzea. Pokud můžeme doporučit, tak za návštěvu rozhodně stojí kostel La Compania de Jesús, což je impozantní jezuitský kostel, bohatě zdobený zevnitř i zvenčí. Klenutému stropu se říká “Sixtinská kaple Quita”. Skryty v ní jsou ty největší církevní poklady.
La Compania de Jesús v Quitu | keithlevit/123RF.com
La Compania de Jesús v Quitu | keithlevit/123RF.com
  • Prohlédnout byste si měli i zdejší barokní kostely, které jsou vskutku krásné. Tím nejstarším a největším ve městě je Iglesia de San Francisco (Kostel svatého Františka), který vystavěli španělští dobyvatelé v místě původního paláce Inků v 16. století.
Kostel Iglesia de San Francisco v Quitu | paulprescott72/123RF.com
Kostel Iglesia de San Francisco v Quitu | paulprescott72/123RF.com
  • Na jižním konci Quita se nachází Staré město, jehož součástí je Plaza Grande (Plaza de la Independencia), Plaza San Francisco a Plaza Santo Domingo. Na jižní straně pak oblasti dominuje kopec El Panecillo s velkou sochou svobody zvanou Pohled na sochu Virgen El Panecillo, který skýtá krásný pohled.
Pohled na sochu Virgen El Panecillo na vrcholu kopce El Panecillo | sgoodwin4813/123RF.com
Pohled na sochu Virgen El Panecillo na vrcholu kopce El Panecillo | sgoodwin4813/123RF.com
  • Zajímavou zdejší atrakcí je rovněž i sedačková lanovka TeleferiQo, jež stoupá na Volcano Pinchincha, do výšky více než 4000 metrů nad mořem. Dopřát si tu můžete nejen procházky, ale i jízdu na koni a když je jasno, je odtud krásný výhled.
Lanovka TeleferiQo nad městem Quito v Ekvádoru | jkraft5/123RF.com
Lanovka TeleferiQo nad městem Quito v Ekvádoru | jkraft5/123RF.com
  • V jednom z nejkrásnějších zdejších moderních domů, umístěném na kopci s krásným výhledem na Quito, se nachází Muzeum Guayasamín, kde najdete tu nejvíc fascinující sbírku koloniálního umění ve městě.
Nástěnná malba v muzeu Guayasamín ve městě Quito | piccaya/123RF.com
Nástěnná malba v muzeu Guayasamín ve městě Quito | piccaya/123RF.com

Jídlo a pití v Quito

Město je plné těch nejrůznějších restaurací. Mnoho z nich vaří vskutku velmi dobře a najdete tu restaurace s nabídkou za hubičku, i velmi drahé restaurace. Zdejší kuchyně představuje zajímavý mix inspirovaný jak pobřežím, tak i Andami. K lahůdkám patří různě upravené mořské plody a ryby. Chutně upravené je tu  však i vepřové maso. Typickými složkami pokrmů jsou i brambory, banány a všechny druhy tropického a andského ovoce. Ve městě najdete i řadu vegetariánských restaurací. K regionálním pochoutkám patří: Caldo de Manguera (polévka z býčího penisu), Caldo de Patas (polévka z kopyta skotu), Guayllabamba (polévka ve stylu locro s vepřovým masem), Llapingachos (bramborové placky se sýrem), Locro (vydatná krémová polévka s bramborami, sýrem a avokádem) a Yaguarlocro (Locro obohacená o dršťky).

Noční život

Nutno říct, že během týdne je tu celkem klid, za to o víkendech se tu můžete bavit do pozdních nočních hodin. V Quitu najdete spoustu barů i diskoték, ale pozor na svou bezpečnost. Nejživěji je na Plaza Foch, kde byste i vy měli začít se svou cestou za zábavou. Míří sem ostatně většina návštěvníků po příjezdu do města.  Rozhodně však po nočním Quitu nechoďte sami, držte se ve skupinách, pozor na opití, nejděte na hotel pěšky, raději si objednejte taxi.

Nákupy v Quito

Hlavní nákupní čtvrtí je Mariscal. Najdete tu téměř vše, co potřebujete. Je to moderní čtvrť se spoustou designových a značkových obchodů a butiků. Nechybí tu ani velmi kvalitní a specializované zboží. Quito je centrem umění a řemeslného zboží. Ručně vyrobené předměty patří k vyhledávaným a žádaným, koupit si je tu navíc můžete za velmi dobrou cenu. Trhy, jako třeba Mercado Artesanal La Mariscal o Jorge Washington najdete mezi Reina Victoria a Juan Léon Mera. Samozřejmě, že tu nechybí ani nákupní centra.

Předchozí článekTuniský ostrov Djerba – zajímavá místa a památky aneb co vidět?
Další článekRujána – německý ostrov v Baltském moři aneb kam se vydat a co vidět?