Zajímavosti Etiopie – památky a zajímavá místa k navštívení

7206
Národní park Simienské hory v Etiopii | bluerain22/123RF.com
Národní park Simienské hory v Etiopii | bluerain22/123RF.com

Etiopie je bohužel jednou z nejvíce nepochopených zemí světa. Může za to fakt, že jsme o ní v minulosti slyšeli pouze ve spojitosti s nepokoji, násilím, nebezpečím a hladomorem. Je to škoda, protože kromě těchto skutečností je to také jedinečné magické místo s hlubokou historií, nevšedními potravinami, jazykem a hudbou. Bohužel je to zároveň i jedna z nejchudších zemí světa.

Ptáte se, proč byste vlastně měli jet do Etiopie? Odpověď je jednoduchá, protože se jedná o jednu z nejstarších civilizací na světě. Je to jen jedno z mála míst na naší zemi, které se vyznačuje unikátní kulturou, zcela odlišnou od těch ostatních. Velkou výhodou je i to, že jídlo je tu velmi levné a jde o ideální destinaci pro všechny milovníky dobré kávy. Zemi najdete v oblasti tzv. Afrického rohu, kdy jej ohraničuje Eritrea, Džibutsko, Somaliland, Somálsko, Keňa, Súdán a Jižní Súdán.

Zajímavosti o Etiopii

  • Etiopie je jediná země na světě, která má 13 měsíců v roce. Aby toho nebylo málo, Etiopané navíc slaví Nový rok až 11. září.
  • V Etiopii se hovoří více než 80 různými jazyky, přičemž k nejvíce rozšířeným patří jazyk Oromo a Amharic. Naštěstí se místní však také dost dobře domluví i anglicky a arabsky.
  • Nejstarší kostra člověka byla objevena právě v Etiopii.
  • Domov tu má jedna z nejlepších káv na světě, díky čemuž je Etiopie v současnosti pátým největším producentem kávy na světě.
  • Etiopie je jedním z nejstarších národů na světě.
  • Pozor, Etiopané považují syrové maso za tu největší pochoutku.
  • 70% afrických hor se nachází v Etiopii, i proto je země nazývána střechou Afriky.

Zajímavá místa a památky v Etiopii

Danakilská proláklina (Danakil Depression)

Oblast Danakilské prolákliny v Etiopii | magdalenapaluchowska/123RF.com
Oblast Danakilské prolákliny v Etiopii | magdalenapaluchowska/123RF.com

Na severovýchodě Etiopie, na hranici s Eritreí, se nachází jedno z nejžhavějších a nejsušších míst na světě, které se vyznačuje průměrnou teplotou 35 stupňů Celsia. Jde o impozantní místo poseté aktivními sopkami, horkými prameny, solnou pánví, lávovým jezerem a především měsíční krajinou. Území se nachází pod úrovní hladiny moře a je to vůbec ten nejnižší bod v celé Africe a druhý nejnižší na světě. Toto velmi drsné a nebezpečné místo však může nepřipraveného připravit o život.

Lalibela

Kostel svatého Jiří v oblasti Lalibela v Etiopii | dchulov/123RF.com
Kostel svatého Jiří v oblasti Lalibela v Etiopii | dchulov/123RF.com

Jedním z nových divů světa je Lalibela, středověká osada, která se nachází uprostřed rozsáhlého Rock Church komplexu. Tvoří ji 11 neuvěřitelných do skály tesaných monolitických kostelů vybudovaných na přelomu 12. a 13. století. Jde o druhé nejposvátnější místo v zemi, hned za Aksamem. Památka se nachází na seznamu UNESCO. Jen kousek od Lalibely se nachází klášter Debre Damo, který můžete navštívit, jen pokud jste muž a dokážete se vyškrábat nahoru po patnácti metrovém útesu. Uvnitř kláštera je uložena nejstarší křesťanská bible v Africe.

Harar

Mešita v etiopském městě Harar | milosk/123RF.com
Mešita v etiopském městě Harar | milosk/123RF.com

Historie tohoto nejstaršího islámského města, na starém kontinentu, sahá až do období okolo roku 1520. Jde o svaté město, které se může vedle historických budov pochlubit i 99 mešitami. Harar však vedle památek oplývá především divokými hyenami, které jsou překvapivě velmi přátelské.

Velká příkopová propadlina (Great Rift Valley)

Velká příkopová propadlina v Etiopii | lucaar/123RF.com
Velká příkopová propadlina v Etiopii | lucaar/123RF.com

Velká příkopová propadlina (Great Rift Valley) je unikátním přírodním místem, které byste neměli minout. Jde o naprosto jedinečné území, které oplývá horkými prameny, krásnými jezery a ohromným množstvím volně žijících živočichů. Najdete tu i naprosto unikátní řetězec 7 jezer, přičemž se každé z nich vyznačuje nějakou jedinečnou vlastností. Horké prameny jsou považovány za velmi léčivé, dosvědčuje to skutečnost, že za koupelí sem míří lidé z celé země.

Jezero Tana

Hroši v etiopském jezeře Tana | fbxx/123RF.com
Hroši v etiopském jezeře Tana | fbxx/123RF.com

Jezero Tana je největší jezero Etiopie, jež je považováno za počátek Modrého Nilu. Jezero je úzce spjato s hlubokou historií. Na zdejších ostrůvcích najdete asi 20 kostelů a klášterů. Kousek od města Bahir Dar se pak vyskytuje další etiopská pozoruhodnost, Modré Nilské Vodopády, které padají do 45 metrové hloubky. Vodopády jsou přitom široké 400 metrů. Voda zde padá do propasti a místo skýtá nádherný výhled.

Gondar

Hradní komplex Gondar v Etiopii | dchulov/123RF.com
Hradní komplex Gondar v Etiopii | dchulov/123RF.com

Etiopie je jedinou zemí Afriky, která se může pochlubit pohádkovými hrady. K největším skvostům patří hrad Gondar, nejstarší ze všech, který v roce 1635 založil samotný císař Fasilidas a do dnešních dnů se může pochlubit skvělým stavem. V průběhu let byl rozšířen o indické a barokní paláce, kostely a kláštery, které nikde jinde nenajdete. A co víc, je odtud rovněž i úchvatný výhled na město. K dalším pěkným hradům patří i Debark, Iyasu, Fasilides a Mentwab.

Aksúm (Axum)

Kostel Panny Marie Sionské v Axumu v Etiopii | dchulov/123RF.com
Kostel Panny Marie Sionské v Axumu v Etiopii | dchulov/123RF.com

Nejsevernějším městem Etiopie je Aksúm (Axum), legendární královské město, které najdete na seznamu UNESCO. Město je plné starověkých hrobek a jiných památek, avšak tou největší je pravoslavný kostel Panny Marie Sionské, v níž je uložena Archa úmluvy, která skrývá desatero přikázání. Nikdo ji však nesmí vidět, pouze ten, který ji má na starost.

Yeha Temple

Yeha Temple je nejstarší stojící stavbou v Etiopii, která se nachází u vesnice Yeha. Budova byla vystavěna zhruba 700 let před naším letopočtem. Je to vůbec nejstarší kamenná stavba Afriky na jih od Sahary.

Pro výčet důvodů, proč je dobré jet na dovolenou do Etiopie, by vám nejspíš nestačily prsty na rukách. Země vyniká svou historií, kulturou, pokrmy, ale i přírodními krásami. Je to jednoduše úžasné místo, které se vám vryje do paměti i do srdce. Obrovská rozmanitost země staví Etiopii na přední místa seznamu vášnivých cestovatelů, která “musí navštívit”.

Předchozí článekNantes ve Francii – zajímavá místa a památky aneb co vidět a navštívit?
Další článekZajímavosti v Bosně a Hercegovině – zajímavá místa a památky k vidění