Zajímavá místa a památky v Sarajevu – kam se vydat a co vidět?

13318
Staré město Sarajevo v Bosně a Hercegovině | Violin/123RF.com
Staré město Sarajevo v Bosně a Hercegovině | Violin/123RF.com

Když se řekne Sarajevo, většinou se nám vybaví atentát na Františka Ferdinanda d’Este a hláška: “Sedm kulí jako v Sarajevu”. Někdo si možná ještě vzpomene, že se zde konaly Zimní olympijské hry v roce 1984. Málokdo už ale ví, že se jedná o kousek orientu zasazený mezi země bývalé Jugoslávie.

Sarajevo je hlavním městem Bosny a Hercegoviny. Skládá se ze čtyř částí, kterými jsou Staré město, Centrum, Nové město a Nové Sarajevo. Lokalita, ve které se město nachází, je nazývána Sarajevskou plání a je obklopena horami ze všech stran. Průměrná nadmořská výška pláně je 500 metrů.

Ačkoliv je Bosna a Hercegovina převážně muslimskou zemí, v Sarajevu se mísí několik náboženství. Můžete zde tedy narazit nejen na krásně zdobené mešity, ale také na ortodoxní kostely a katedrály i na židovské stavby.

Zajímavá místa a památky v Sarajevu

Ačkoliv se jedná o krásné město s řadou zajímavých míst, na své objevení teprve čeká. Nemusíte se tedy obávat všudypřítomného davu turistů, kterým se budete během pobytu v Sarajevu prodírat. Většina památek je ukryta ve Starém městě. Užijte si procházku touto starobylou částí města a nechte se okouzlit vůní orientu.

Kdo nenavštíví proslulou tržnici Baščaršia, jako by v Sarajevu ani nebyl. Tato čtvrť bezpochyby žije svým vlastním životem a mohlo by se zdát, že od zbytku města se už ani více lišit nemůže. Arabská čtvrť byla zformována již v 15. století a ještě dnes se nám při její návštěvě může zdát, že se zde zastavil čas. Narazíte zde na obchodníky, kteří prodávají vše od suvenýrů přes oblečení až po ručně mletou kávu a zlaté šperky a hodiny. Čtvrť je navíc protkána řadou stylových kaváren, kde si můžete v klidu vychutnat svou kávu a pozorovat okolní ruch. Při procházce tržnicí narazíte na několik místních mešit, které nabízejí procházku po unikátních nádvořích.

Tržnice Baščaršia v Sarajevu | paulprescott72/123RF.com
Tržnice Baščaršia v Sarajevu | paulprescott72/123RF.com

Pokud projdete celou tržnici, dojdete až k místnímu historickému náměstí, kde se nachází známá fontána Sebilj Brunnen. Jedná se o unikátně navrženou fontánu, jejímž historickým úkolem vždy bylo poskytovat kolemjdoucím vodu zdarma. Staré město nabízí řadu památek a všechny se nacházejí nedaleko od sebe. Stačí se tedy klidně procházet touto čtvrtí a historie města se Vám bude sama nabízet.

Fontána Sebilj Brunnen v Sarajevu | dreamer4787/123RF.com
Fontána Sebilj Brunnen v Sarajevu | dreamer4787/123RF.com

Když se přesunete do centrální části města, můžete navštívit památník Druhé světové války Věčný plamen, který místní nazývají Vječna vatra. Jak již název napovídá, jedná se o oheň, který nikdy nevyhasne a Sarajevo není jedinou metropolí, kde na tento památník můžeme narazit. Věčný plamen plápolá jako připomínka obětí války či jako symbol míru v řadě měst po celém světě.

Památník Věčný plamen v Sarajevu | paulprescott72/123RF.com
Památník Věčný plamen v Sarajevu | paulprescott72/123RF.com

Ve městě lze narazit také na moderní architekturu, která je zastoupena zejména věží Avaz Twist Tower. Tento mrakodrap vysoký 142 metrů získal název podle novinářské společnosti Avaz, která v budově sídlí. Po dokončení výstavby v roce 2008 se budova stala nejen nejvyšší budovou v zemi, ale také v celé bývalé Jugoslávii. Ve výšce 100 metrů se nachází vyhlídková restaurace a v posledních třech patrech budovy si můžete vychutnat kávu v místní kavárně. Celé Sarajevo budete mít jako na dlani.

Avaz Twist Tower v Sarajevu | andreyshevchenko/123RF.com
Avaz Twist Tower v Sarajevu | andreyshevchenko/123RF.com

Pokud budete chtít na chvíli uprchnout z ruchu města, nemusíte opouštět centrum Sarajeva. Stačí se uchýlit do místní Botanické zahrady, která je součástí komplexu Národního muzea. Jedná se o jedinečnou zahradu, která byla založena v roce 2013. Obdivovat zde můžete více než 2000 druhů nejrůznějších rostlin a exotických dřevin. V samém středu zahrady se nachází fontána obklopená úchvatně kvetoucími květinami, která se stala oblíbeným odpočinkovým místem návštěvníků.

V Sarajevu a okolí dále nezapomeňte navštívit:

  • Gradska vijeænica – krásná městská radnice pocházející z období Rakousko-Uherska
Radnice Gradska vijeænica v Sarajevu | dreamer4787/123RF.com
Radnice Gradska vijeænica v Sarajevu | dreamer4787/123RF.com
  • Latinský most – most, jehož stavba byla inspirována nedalekou latinskou kolonií v Dubrovníku; nedaleko od tohoto mostu byl 28. 6. 1914 zavražděn rakousko-uherský arcivévoda František Ferdinand i jeho manželka Sofia
Latinský most v Sarajevu | Violin/123RF.com
Latinský most v Sarajevu | Violin/123RF.com
  • Pramen řeky Bosna – nachází se v jihozápadní části Sarajeva, na úpatí hory Igman a lze říci, že se jedná o jednu z nejkrásnějších částí Sarajeva, která je charakteristická svou nedotčenou přírodou
  • Vodopád Skakavac – nachází se přibližně 12 kilometrů od Sarajeva a jedná se o jeden z největších a turisticky nejatraktivnějších vodopádů v celé Bosně a Hercegovině
  • Bosenské pyramidy – přibližně 30 kilometrů od Sarajeva se nachází malá vesnička Visoko, která proslula nálezem starobylých evropských pyramid, které jsou údajně mnohem starší než pyramidy v Egyptě
  • Tunel pod Pyramidou Slunce – pod jednou ze zmíněných pyramid se nachází změť chodeb, z nichž některé jsou přístupné veřejnosti, a můžete se zde seznámit s tajemstvím těchto unikátních staveb

Sarajevo je městem, ve kterém se prakticky zastavil čas. Vždyť kde jinde na světě můžete koupit suvenýry z Olympijských her, které se konaly před více než dvaceti lety? Poznejte krásy města, které žije svým vlastním životem, a nahlédněte do tajů dosud nepoznané metropole.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v polské Vratislavi
Další článekManila na Filipínách – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?