Zajímavosti v Angole – zajímavá místa a památky k vidění

5389
Krajina Angoly v Africe | roicarba/123RF.com
Krajina Angoly v Africe | roicarba/123RF.com

Angola, jedna z nejchudších zemí světa se nachází na africkém kontinentu. Občanská válka nebo-li válka za nezávislost Angoly zužovala zemi dlouhých 27 let. Ukončena byla teprve v roce 2002, což je poměrně nedávno. Jak už to tak bývá, příčinou boje byly rozpory mezi jednotlivými politickými stranami, které se chtěly dostat k moci. Za války bylo pytláctví, chudoba a ničení národních parků na denním pořádku. Z čehož se Angola vzpamatovává dodnes. Většina lidí nemá k dispozici auto nebo obchody, ale jejich bohatství spočívá v úchvatné přírodě. Čistá krása nedotčené přírody je národním bohatstvím Angoly.

Zajímavosti o Angole

  • Na rozdíl od jiných národních měn, si nemůžete vzít angolské peníze za hranice státu. Je to ilegální a pokus o propašování je trestný.
  • Úředním jazykem je portugalština. Hlavní město Luanda je tak třetí největší portugalsky mluvící město na světě (hned po Sao Paolu a Riu de Janieru).
  • Průměrný věk dožití je pouze 55 let u mužů a 57 let u žen.
  • Hlavní zdroj příjmů plyne z těžby ropy a prodeje diamantů. Přestože patří Angola k nejchudším státům na světě, tak se stala pro Čínu hlavním dodavatelem ropy.

V přírodě se můžete tváří v tvář setkat s divokými lvy, slony, gorilami a naopak ve městech můžete narazit na řadu historických budov z doby portugalské kolonizace. Angola se nachází na pobřeží Atlantiku, takže si můžete užít válení na pláži a dovádění ve vlnách oceánu. Ve vnitrozemí můžete obdivovat pastviny, savany a tropické lesy.

Zajímavá místa a památky v Angole

Měsíční vyhlídka (Miradouro da Lua)

Měsíční krajina v Angole | wootan51/123RF.com
Měsíční krajina v Angole | wootan51/123RF.com

Oblast Miradouro da Lua je přírodní úkaz erozí zbarvených útesů. Krajina připomíná pustý a skalnatý povrch měsíce. Úchvatný pohled na krajinu se naskytne vždy při západu slunce, kdy se skály vytesané větrem zbarví do červena. Tato neskutečná krajina je místo, které by žádný návštěvník Angoly neměl při své cestě vynechat. Vyhlídka se nachází přímo u silnice. Jen nesmíte minout tu správnou odbočku vedoucí k vyhlídce, protože jak to tak v Africe bývá, moc ukazatelů tu není a zabloudit je snadné.

Fortaleza de Sao Miguel (Fortress of Sao Miguel)

Pevnost byla postavena Portugalci v roce 1526, což z ní činí nejstarší dochovanou stavbu v Luandě. Luanda je hlavním městem Angoly, kde uvidíte vysoké moderní budovy v kontrastu s chudými chatrčemi místních obyvatel. V časech kolonizace Angoly se pevnost Fortaleza používala jako správní centrum celé kolonie. Bylo to také místo pro obchod s otroky, kteří se odváželi do Brazílie. Pevnost je chráněna tlustými zdmi a několika děly. Dnes slouží pouze jako muzeum ozbrojených sil. Uvnitř se nachází keramické obklady, které vypráví příběh Angoly, několik soch včetně prvního portugalského krále a staré vojenské vybavení.

Tundavala

Soutěska Tundavala v Angole | wootan51/123RF.com
Soutěska Tundavala v Angole | wootan51/123RF.com

Soutěska Tundavala patří mezi jeden z nejkrásnějších přírodních divů Angoly. Vrchol Tundavaly se nachází ve výšce 2200 metrů. Z vyhlídky je tak úchvatný výhled do údolí na vulkanické trhliny ve skalách. Tundavala se nachází mezi většími městy Lubango a Namibe. Lubango je proslulé fantastickou scenérií ve svém okolí a navíc se v něm nachází nejvíce dochovaných koloniálních staveb. Kousek od města se nachází obrovská socha Ježíše Krista (Christ the King Statue), z které budete mít krásný výhled na celé město. Naopak v přímořském městě Namibe si můžete užít koupání v oceánu.

Kalandula Falls

Vodopády Kalandula v Angole | wootan51/123RF.com
Vodopády Kalandula v Angole | wootan51/123RF.com

Vodopády Kalandula mají tvar podkovy a stáčí se podél řeky Lucala. Vodopády dosahují až do výšky 105 metrů a šířky 400 metrů. Kalandula se řadí k největším vodopádům afrického kontinentu. Ohromné jsou zejména v období dešťů od února do dubna, kdy jimi protéká obrovské množství vody. Ačkoliv patří Kalandula k nejpozoruhodnějším vodopádům na světě, tak zde nenarazíte na pokladny, suvenýry, zábradlí ani davy turistů.

Národní park Iona (National park Iona)

Iona je největší národní park Angoly o rozloze 15 200 km2. Území pokrývají divoké duny, rozlehlé pláně, drsné hory a útesy. V roce 1937 byla vyhlášená jako přírodní rezervace a v roce 1964 jako národní park. Ovšem během občanské války docházelo stejně jako ve všech národních parcích Angoly k nekontrolovanému pytláctví a ničení infrastruktury, které způsobilo v parcích značné škody. V parku se nachází velký počet endemických zvířat, zejména plazů (ještěrek a gekončíků). Pokud se budete nacházet poblíž hlavního města Luandy, tak můžete navštívit národní park Kissama (Quicama National park). Je to jediný fungující národní park v celé Angole, takže můžete při místní safari tour bezpečně pozorovat antilopy, žirafy, slony a jiná divoká zvířata. Za návštěvu stojí i národní park Cangandala. Ten je sice ze všech angolských parků nejmenší, ale má také co nabídnout. Zajímavý je i národní park Mupa, který byl založený už v dobách portugalské kolonizace. V něm můžete pozorovat divoké psy, lvy, leopardy a hyeny.

Mausoleum of Agostinho Neto

Jakmile dorazíte do Luandy, tak nemáte šanci přehlédnout tento monumentální obelisk, který má význam zejména pro obyvatele Angoly. Mauzoleum bylo postaveno na počest prvního prezidenta a otce nezávislosti, kterým byl Agostinho Neto. Mauzoleum se tak stalo místem jeho posledního odpočinku. Budova se nachází v kulturním centru Agostinha Neteho (Agostinho Neto Cultural Center) a předpokládá se, že se tento komplex stane hlavním turistickým cílem Luandy. Další zajímavosti v angolské Luandě.

Národní muzeum otroctví (National Slavery Museum)

Muzeum bylo založeno v roce 1977 s cílem připomenout historii otroctví v Angole. Ovšem nečekejte nic na evropské úrovni. Muzeum je sice čisté a udržované, ale uvnitř se nachází pár fotografií, několik předmětů a informačních cedulí o otroctví. Přesto patří mezi turisty oblíbené a vyhledávané místa. Vedle muzea se totiž nachází kaple Capela da Casa Grande, v níž byli otroci pokřtěni těsně před tím, než je posadili na otrokářské lodě směřující do Ameriky.

Dilolo Lake

Toto mýtické jezero je největším jezerem v celé zemi a oblíbeným místem turistů. V okolí jezera se pohybuje spoustu volně žijících zvířat včetně vzácných druhů ptáků. Jezero je 12 km dlouhé a nachází se ve výšce 1000 metrů nad mořem. Označení mýtické si jezero vysloužilo, neboť se na něm záhadně vyskytují vlny, které vždy směřují na východní stranu jezera. Legenda říká, že vlny patří nadpřirozeným silám a mají lidi vystrašit od lovu na jezeře.

Mayombe Forest

Mayombe prales je jednou z nejpozoruhodnějších přírodních oblastí v Angole. Má více než 400 km2 a bývá trefně označován jako „Africká Amazonie“. Les je fantastický pro milovníky divoké zvěře jako jsou gorily, sloni a šimpanzi. V lese jsou i vzácné dřeviny ebenu a mahagonu. V rezervaci se nachází i město Buco Zau, v kterém je penzion pro turisty. Takže můžete krásy přírody obdivovat ve dne v noci.

Po ukončení občanské války nastal zlom. Byla spuštěna celá řada rozvojových programů ve spolupráci s OSN. Například starost o národní parky, školení a rozvoj místních zaměstnanců, zlepšení silniční infrastruktury, parkovací místa, zásobování vodou a nakládání s odpady. Vše co je pro občana Evropy zcela běžné. Takže se v našich očích stává Angola rok od roku civilizovanější a turistům přístupnější. Ovšem není problém narazit na divoké kmeny Křováků. Obzvlášť na jihovýchodě země, kde žijí některé kmeny zcela izolovaně.

Předchozí článekZajímavosti Brazílie – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Bulharska – památky a zajímavá místa k navštívení