Luanda – zajímavá místa a památky

1416
Domy chudšího obyvatelstva v Luandě | wootan51/123RF.com
Domy chudšího obyvatelstva v Luandě | wootan51/123RF.com

Mnoho z nespočetných tváří Angoly poznáte už při návštěvě jejího hlavního města. V Luandě se totiž potkává několik diametrálně odlišných světů. Hlavní město Angoly, které omývá Atlantský oceán je místem, kde nevyjdete z údivu. Čím vás Luanda překvapí?

Kousek Portugalska v Africe

Před příchodem Portugalců bylo součástí království Kongo. Historie samotné Luandy sahá do roku 1576, kdy ji založil mořeplavec portugalského původu, Paulo Dias, syn slavného Bartolomea Diase.

Ovšem následně zde převzalo vůdčí úlohu právě Portugalsko a jeho vliv je zde patrný až dodnes. Angola se dočkala nezávislosti na portugalském impériu, které čile obchodovalo s otroky, až v roce 1975, kdy došlo k vyhlášení nezávislosti. Poté však následovala občanská válka. Po jejím skončení, v roce 2002, mohla konečně začít obnova zničené země. S tím souvisí i prudký nárůst populace, přičemž v současné době v celé aglomeraci žije zhruba 5 miliónů obyvatel.

Kontrasty na každém kroku

V Luandě vznikají samozřejmě nové čtvrti jako houby po dešti, ostře však kontrastují s chudými slumy, v nichž žije většina obyvatel Luandy. Proto nejednoho návštěvníka překvapí, že Luanda patří mezi nejdražší turistické cíle. A stejný problém trápí i místní obyvatele, kteří se snaží vymanit z nuzných podmínek.

Místa, která stojí za pozornost

Vaše kroky by měly směřovat v první řadě do historického centra, Baixa de Luanda, které je typické klasickými koloniálními budovami a spletitými, úzkými uličkami. Naproti tomu Cidade Alta není zrovna rájem turistů. Velmi významným místem v Luandě je bezesporu přístav, což je dáno i jeho historickou úlohou. Právě z něho budete mít dokonalý přehled o pevnostním systému, který město obklopuje. A dále by byla velká škoda vynechat zejména:

  • Avenida 4 de Fevereiro: Tato ulice je turisty i místními obyvateli velmi vyhledávána. Jedná se totiž o místo ideální nejen na procházky, ale i na ranní běh.
  • Ilha do Mussulo: Blízký ostrov je jako stvořený pro odpočinkový den, kdy si budete chtít odpočinout od ruchu velkoměsta.
  • Miradouro da Lua: Tato vyhlídka uprostřed nádherné přírody by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti, neboť odsud budete mít Luandu jako na dlani.
  • Fortaleza de São Miguel: Pevnost São Miguel, jež byla součástí městského opevnění chránícího strategický přístav, dýchá historií. V současné době je sídlem Národního muzea angolské přírody nebo Národního antropologického muzeua.
  • Sangano: Jestliže si budete chtít po prohlídce Luandy užít i trochu klidu, potom se vydejte na pláž Sangano.

Pokud vám to čas dovolí, vydejte se i do Národního muzea otrokářství, které vám nabídne komplexní pohled na rozporuplnou problematiku obchodování s otroky.

Praktické tipy pro návštěvu Luandy

Po Luandě se můžete kromě autobusů a taxíků přepravovat pověstnými candongueiro, které stojí tak trochu na pomezí mezi oběma zmíněnými typy dopravy.

V Luandě se domluvíte nejlépe portugalsky. Proto není divu, že v Luandě žije početná latinskoamerická komunita, samozřejmě s převahou Brazilců. Avšak na ulicích uslyšíte i spoustu dalších jazyků, tentokráte domorodých, jako je například kimbundu.

Navíc je třeba mít na paměti, že ve čtvrtích, které bezprostředně obklopují historické jádro, se přece můžete setkat s větším výskytem kriminality, proto se přece jenom mějte na pozoru.

Zaujalo vás město, které vás na každém kroku překvapí jednou ze svých mnoha podob a kde nikdy nebudete vědět, co vás čeká za dalším rohem? Dejte Luandě šanci a určitě nebudete litovat!

Předchozí článekCo navštívit a zažít v libanonském Bejrútu?
Další článekKam v Jerevanu – památky a zajímavá místa