Zajímavosti na ostrově Svatý Kryštof a Nevis – památky a zajímavá místa k navštívení

2130

Svatý Kryštof a Nevis (Saint Kitts and Nevis) je jedním z ostrovních států Malých Antil v Karibiku, který konkrétně sestává ze dvou ostrovů. Jeden se logicky jmenuje Svatý Kryštof a druhý Nevis. Jejich rozloha činí pouze 291 km2 a žije zde zhruba 55 000 obyvatel. V obou těchto ohledech tedy patří k nejmenším na světě. Na ostrovech se sice nachází několik zajímavých míst včetně hlavního města Basseterre, nicméně zase tolik jich není. Zdejší poklidná atmosféra nicméně přímo vybízí k odpočinku, takže po prohlídce zajímavostí můžete důkladně relaxovat.

Zajímavosti o Svatém Kryštofu a Nevisu

  • Název ostrovů mají na svědomí Evropané. Patronem ostrova Svatý Kryštof byl Kryštof Kolumbus, který ostrovy objevil, Nevis je zase poangličtěná verze španělského názvu Nuestra Señora de las Nieves („Panna Maria Sněžná“).
  • Stát získal nezávislost na Velké Británii v roce 1983. Od tohoto roku však také probíhají zatím neúspěšné snahy o vlastní nezávislost Nevisu, tedy menšího z obou ostrovů.
  • Místní obyvatelé mají bezplatný přístup ke vzdělaní, takže je na ostrovech vysoká míra gramotnosti. Na vysoké úrovni jsou přitom i místní pozemní a vodní dopravní sítě.
  • Svatý Kryštof a Nevis patří ke státům, u nichž je stále hlavním zdrojem příjmů zemědělství, když se zde pěstuje především cukrová třtina. Zisky ovšem plynou i z turistického ruchu.

Zajímavá místa a památky na Svatém Kryštofu a Nevisu

Hlavní město Basseterre

Hlavní město Basseterre se rozkládá na jižním pobřeží ostrova Svatý Kryštof a jedná se také o průmyslové centrum země. Vzhledem k dlouholeté koloniální nadvládě Britů a Francouzů zde naleznete architekturu odkazující zejména na toto období. Jmenovat např. musíme Náměstí svobody (Indepedence Square), které je nejen plné zeleně, ale také různých koloniálních budov. Zmínit je zároveň možné i církevní stavby jako třeba nádhernou Katedrálu neposkvrněného početí (Basseterre Co-Cathedral of Immaculate Conception).

Národní park Brimstone Hill Fortress (Brimstone Hill Fortress National Park)

Nedaleko Basseterre se nachází Národní park Brimstone Hill Fortress, který je dalším dokladem evropského kolonialismu. Prohlédnout si zde totiž lze dobře zachovalou pevnost ze 17. a 18. století, jíž navrhli Britové a postavena byla otroky z Afriky. Jedná se také o jediné místo na Svatém Kryštofu a Nevisu, které je na Seznamu světového dědictví UNESCO, kam byla zapsáno v roce 1999.

Old Road Town

Další město, které byste při návštěvě tohoto karibského státu neměli vynechat, je určitě Old Road Town. Ptáte se proč? Mimo jiné zde naleznete doklady starého karibského umění (konkrétně petroglyfy), továrnu na výrobu batikovaných látek, případně nový rybářský komplex. Zdejší pobyt tedy můžete bez problémů spojit s rybařením.

Pinney’s Beach

Na ostrovech sice nenajdete rozlehlé pláže, přesto se tu nebudou nudit ani milovníci koupání a slunění. Zřejmě nejhezčí pláží je Pinney‚s Beach na Nevisu, která leží nedaleko Charlestownu, což je hlavní město tohoto ostrova. Krásný písek, kokosové palmy, průzračné moře i ruiny pevnosti Fort Ashby asi mluví za vše. Tuto pláž vám tedy můžeme jednoznačně doporučit.

Southeast Peninsula

Na samém jihu ostrova Svatý Kryštof se nalézá oblast zvaná Southeast Peninsula, jež nepochybně také stojí za návštěvu. Nachází se zde nejen několik dalších krásných pláží jako Turtle Bay či Frigate Bay, ale také nádherná divoká příroda. Mimo jiné můžete navštívit největší jezero tohoto státu, totiž Great Salt Pond, ve kterém žije velké množství ryb a v okolí hnízdí rozmanité druhy ptáků.

Sopky Liamuiga a Nevis Peak

Příznivci outdoorových aktivit mohou o návštěvě Svatého Kryštofa a Nevisu uvažovat rovněž. Na obou ostrovech se totiž nacházejí neaktivní stratovulkány, které zároveň představují nejvyšší vrcholy. Na Svatém Kryštofu se jedná o sopku Liamuiga (Mount Liamuiga) s vrcholem ve výšce 1 156 m n. m., na Nevisu potom o Nevis Peak (985 m n. m.).

Svatý Kryštof a Nevis je státem na dvojici ostrovů, který sice není příliš známý, nicméně z předešlých řádků je jasně patrné, že se jedná o zajímavou turistickou destinaci. Obdivovat je možné koloniální architekturu, anebo si udělat výlet k místním sopkám a celkově do divoké přírody. Především zde ale můžete relaxovat, neboť jde skutečně o oázu rajského klidu, na níž se podílí i místní pláže. Chcete-li tedy letos na dovolené spíše odpočívat, tato karibská země určitě splní všechny vaše požadavky.

Předchozí článekZajímavosti na ostrově Svatý Vincent a Grenadiny – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Somálsku – zajímavá místa a památky k vidění