Zajímavosti na ostrově Svatý Vincent a Grenadiny – zajímavá místa a památky k vidění

2910

Pokud čtete název „Svatý Vincent a Grenadiny“ (Saint Vincent and the Grenadines) poprvé v životě, určitě nejste jediní. Tento ostrovní stát v Malých Antilách v Karibiku totiž opravdu nepatří k nejznámějším. On není ani příliš velký, když jeho rozloha činí pouze 389 km2 a se 100 tisíci obyvateli ho nelze řadit ani k nejlidnatějším. Jenže poklidná atmosféra a krásná příroda dávají tušit, že se jedná o turisticky zajímavou destinaci. Pokud se tedy rádi vydáváte do méně známých končin světa, Svatý Vincent a Grenadiny vám doporučujeme.

Zajímavosti o Svatém Vincentu a Grenadinách

  • Stát sestává z několika desítek ostrovů. Hlavním a jednoznačně největším je Svatý Vincent s rozlohou 344 km2, zbytek tvoří 32 korálových ostrovů ze souostroví Grenadiny.
  • Ostrovy získaly nezávislost na Velké Británii v roce 1979. Dodnes jsou nicméně součástí Commonwealthu, takže hlavou státu je britská královna Alžběta II.
  • Svatý Vincent a Grenadiny jsou známy díky produkci banánů a kokosů. Nezanedbatelný přínos pro státní kasu ovšem představuje i turistický ruch.
  • Na ostrovy sice můžete vyrazit bez obav z nebezpečí ze strany místních obyvatel, ale přesto jistá rizika existují. V oblasti jsou totiž poměrně běžné hurikány.

Zajímavá místa a památky na Svatém Vincentu a Grenadinách

Hlavní město Kingstown

Při cestě na Svatý Vincent a Grenadiny se nejprve ocitnete v Kingstownu, hlavním městě a zároveň nejdůležitějším přístavu země. Pokud jste zvyklí na obrovské metropole, Kingstown vám bude připadat jako průměrné maloměsto. Přesto je velmi živé a domy rozeseté na zalesněném kopci dotvářejí jedinečnou atmosféru. Za zmínku pak stojí i tradiční trhy. Navštívit byste ovšem měli rovněž Botanickou zahradu (St. Vincent and the Grenadines Botanic Gardens), která je zřejmě nejstarší v celém tropickém světě, počátky se totiž datují do roku 1765.

Pevnosti Fort Charlotte a Fort Duvernette

Na ostrovech se nachází řada míst, která odkazují na koloniální éru. Mezi ně patří i dvě historické pevnosti. Fort Charlotte ze 17. a 18. století najdete přímo nad Kingstownem. Velmi zajímavá je však rovněž pevnost Fort Duvernette, nebo spíše její zbytky na malém, ale poměrně vysokém ostrůvku nedaleko Svatého Vincentu. Zde si můžete prohlédnout tehdejší děla, ale krásný je rovněž výhled do okolí.

Sopka La Soufrière

La Soufrière je aktivní stratovulkán na Svatém Vincentu. K poslední erupci došlo v roce 1979. Jedná se přitom o nejmladší a nejsevernější sopku na ostrově a zároveň jde o nejvyšší vrchol celého státu, když leží ve výšce 1 234 metrů. Aktuálně je uvnitř sopky jezero a rovněž okolní příroda rozhodně stojí za vidění.

Přírodní stezka Vermont (Vermont Nature Trail)

Milovníci divoké přírody a outdoorových aktivit by určitě neměli vynechat přírodní stezku Vermont, jež se nalézá necelých 15 km od Kingstownu a měří kolem 3 km. Vede totiž deštným pralesem a lesními plantážemi a vyskytuje se zde druhově pestrá flóra a fauna včetně mnoha druhů ptáků. Zmínit musíme především překrásného papouška amazoňana ohnivého. Ve volné přírodě jej totiž mimo Svatý Vincent nikde jinde na světě nespatříte. Naopak na této přírodní stezce máte poměrně velkou šanci jej uvidět a obdivovat.

Ostrov Bequia

Bequia je druhým největším grenadinským ostrovem náležejícím ke státu Svatý Vincent a Grenadiny. Přesto má rozlohu pouze 18 km2. Naleznete jej zhruba 15 km jižně od Svatého Vincentu a oblíbený je především pro překrásné pláže a průzračné moře, které přímo vybízí ke šnorchlování a potápění. Na ostrově bylo navíc postaveno mnoho restaurací a obchodů, takže se skutečně jedná o turisticky zajímavé místo.

Mořský park Tobago Cays (Tobago Cays Marine Park)

Tobago Cays je označení pro skupinu pěti menších ostrovů, které nabízejí trošku jiný obrázek, než výše zmíněný ostrov Bequia. Jsou totiž neobydlené a disponují tedy fantastickou divokou přírodou. Ne náhodou byla tedy oblast vyhlášena za mořský park, ve kterém se v překrásných lagunách a křišťálově čisté vodě nacházejí korálové útesy, žijí zde želvy, ale také úchvatné pestrobarevné ryby. Mimochodem se tu natáčely i některé scény populární filmové série Piráti z Karibiku.

Svatý Vincent a Grenadiny patří mezi oblasti, které sice nejsou právě za rohem, na druhou stranu si rozhodně zaslouží pozornost všech náruživých cestovatelů. Sice zde nemůžete očekávat žádný velký komfort, nicméně věříme, že jej rádi oželíte. Pro milovníky divoké přírody se totiž jedná o místo, které by se v budoucnu mělo určitě stát cílem jejich cesty. Rozhodně své volby nebudou litovat!

Předchozí článekZajímavosti v Kuvajtu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na ostrově Svatý Kryštof a Nevis – památky a zajímavá místa k navštívení