Zajímavosti v Somálsku – zajímavá místa a památky k vidění

5447

Somálsko (Somalia) je zemí na východě Afriky, jejíž východní část leží u Indického oceánu. Její rozloha činí 637 657 km2 a žije zde kolem 10 milionů obyvatel. Počet lidí je ovšem pouze odhadován a skutečné množství obyvatel není známo. Somálsko je totiž jedním z nejchudších a nejnebezpečnějších států světa, ve kterém již od roku 1991 probíhá občanská válka. Ačkoli se tedy v zemi nachází několik turisticky zajímavých oblastí, v současné době bychom vám návštěvu až na jednu výjimku v žádném případě nedoporučovali.

Zajímavosti o Somálsku

  • Somálsko je součástí tzv. Afrického rohu, který je nazýván i Somálský poloostrov. Ten zahrnuje rovněž části Etiopie, Džibutska a Eritrey.
  • Území bylo dlouhá léta britskou a italskou kolonií. To platilo až do roku 1960, kdy získalo úplnou nezávislost.
  • V roce 1991 byl opozicí svržen režim diktátora Muhammada Siada Barreho. Od té doby v Somálsku probíhá občanská válka, která si již vyžádala velké množství obětí.
  • Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto cesty do Somálska nedoporučuje. Hrozí zde totiž teroristické útoky a únosy turistů, a to nejen ze strany teroristických skupin, ale v okolí země operují také piráti.
  • Zdejším problémem bývají i častá sucha, jejichž vinou dochází k hladomorům. Země je tedy značně závislá na potravinové pomoci ze zahraničí.

Zajímavá místa a památky v Somálsku

Hlavní město Mogadišu (Mogadishu)

Mogadišu je hlavním a největším městem Somálska a nachází se na jihovýchodě země na pobřeží Indického oceánu. Po staletí patřilo k nejkrásnějším místům Afrického rohu, aktuálně je ovšem velmi poničeno probíhajícím konfliktem. Přesto se zde stále nachází některé zajímavé památky, a to včetně římskokatolické Mogadišské katedrály (Mogadishu Cathedral), která sice byla v roce 2008 poškozena islámskými radikály, ale existují plány na její rekonstrukci. Ve městě se nachází i velká mešita Fakr al-Din (Fakr ad-Din Mosque), která je nejstarší v zemi, když pochází ze 13. století, a množství tržišť.

Somálské pobřeží

Somálské pobřeží je dlouhé úctyhodných 3 000 km a rozkládá se zde tedy řada pláží. Jak už jsme ale zmínili, v této oblasti operují mj. somálští piráti, takže se nejedná o bezpečné místo. V některých zátokách se navíc vyskytují i žraloci. Každopádně je turisty asi nejvíce vyhledávaná pláž Gezira (Gezira Beach) v Mogadišu, a to díky čistému písku, průzračnému moři i velkému množství živočišných druhů.

Oblast Somaliland

Na severu země, tedy na území bývalého britského protektorátu se nachází Somaliland. Tato oblast se přitom již v roce 1991 odtrhla od Somálska, do dnešních dnů však nebyla nikým uznána. Na rozdíl od zbytku země se jedná o poměrně klidné a bezpečné území. Hlavním městem je Hargeysa (Hargeisa). Somaliland je však navštěvován kvůli desítkám míst se skalními neolitickými malbami starými 5 000 let, z nichž nejznámější jsou v jeskyních a na skalních převisech Laas Geel. Navštívit pak můžete i pohoří Daallo (Daallo Mountain), což je národní park s množstvím endemických druhů flóry.

Pohoří Cal Madow

V pohoří Cal Madow v regionu Sanaag se nalézá Shimbiris, což je nejvyšší hora Somálska, jejíž vrchol se nachází ve výšce 2 460 m. n. m. Najdete ji ovšem v Somalilandu, takže pokud bude v budoucnu tato oblast uznána za samostatný stát, Somálsko o svou nejvyšší horu přijde. Pohoří Cal Madow a jeho okolí je pokryto zelení, a to především hustými horskými lesy, takže nabízí skutečně nádhernou podívanou. Navíc je možné navštívit i překrásné vodopády Lamadaya.

Národní park Kismayo (Kismayo National Park)

V jižná části Somálska se rozkládá Národní park Kismayo, který je znám i pod názvem Haabar Waalid. Konkrétně se nachází nedaleko města stejného jména a spatřit tu lze mnoho živočišných druhů. V oblasti jsou mj. k vidění leopardi, sloni, zebry či žirafy, takže zde žijí zástupci fauny, kterou si většina lidí představí, když se řekne „Afrika“.

Národní park Lag Badana (Lag Badana National Park)

Národní park Lag Badana (či Bushbush) leží na úplné jihu země na hranicích s Keňou. Jedná se o vůbec nejstarší park v Somálsku, jehož rozvoj se ovšem se začátkem občanské války zastavil. Dnes již nicméně existují plány na jeho další vývoj. V parku se kupříkladu vyskytuje přes 200 druhů cévnatých rostlin, z nichž zhruba 20 je endemických. Nikde jinde na světě se tedy nevyskytují.

Somálsko patří mezi africké země, které jsou sice z cestovatelského hlediska poměrně zajímavé, ovšem aktuální bezpečnostní situace v podstatě nedovoluje návštěvu. Hrozí zde totiž skutečná rizika, která nelze v žádném případě podceňovat. Na druhou stranou oblast Somaliland není zdaleka tak nebezpečná jako zbytek státu, takže pokud už do Somálska vyrazit, určitě zvolte jedině toto území.

Předchozí článekZajímavosti na ostrově Svatý Kryštof a Nevis – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na ostrově Samoa – památky a zajímavá místa k navštívení