Zajímavosti v Hondurasu – památky a zajímavá místa k navštívení

6073
Krajina v Hondurasu | pascalou95/123RF.com
Krajina v Hondurasu | pascalou95/123RF.com

Honduras, jehož oficiální název zní Honduraská republika, je zemí nacházející se ve Střední Americe. Honduras leží mezi Guatemalou, El Salvadorem a Nikaraguí. Severní pobřeží země je omýváno Karibským mořem, zatímco na jižní straně se již rozprostírá Tichý oceán. Země je tvořena hlavní pevninskou částí a odděleným karibským departmentem Bay Islands, neboli Ostrovy zálivu. Hlavním městem je Tegucigalpa. To tvoří spolu s městem San Pedro Sula komerční a průmyslové centrum země. Kromě několika historických staveb je to zejména krásná příroda, která vás v Hondurasu uchvátí. Krásné pláže, nezapomenutelné potápění u Bay Islands a více než tucet jedinečných národních párků. To vše vám může Honduras nabídnout. Stačí se jen rozhodnout pro návštěvu tohoto kouzelného místa.

Zajímavosti o Hondurasu

  • Hondurasu bylo dříve přezdíváno “Banánová republika”, protože pěstování banánů má značný vliv na hospodářství země a exportu.
  • Honduras vedl v roce 1969 tzv. “Fotbalovou válku” proti Salvadoru – důvodem konfliktu bylo vítězství Salvadoru nad Hondurasem ve fotbalovém utkání (konflikt byl vyvrcholením dlouhodobé nevraživosti mezi zeměmi).
  • Platano Forest nacházející se na území Hondurasu byl nominován, aby se stal jedním z nových sedmi přírodních divů světa.
  • V obci Yoro byl zaznamenán fenomén tzv. rybích dešťů (Iluvia de Peces) – v období dešťů zde skutečně z nebe padají ryby; přesná příčina tohoto jevu zatím nebyla zjištěna, ale mohlo by se jednat například o ryby vysáté do vzduchu tornády.

Zajímavá místa a památky v Hondurasu

Copán Ruinas

Chrám v Copán Ruinas v Hondurasu | vlkvojtech/123RF.com
Chrám v Copán Ruinas v Hondurasu | vlkvojtech/123RF.com

Stejně jako v několika dalších středoamerických zemích zanechala i zde mayská civilizace nesmazatelné a velmi významné stopy. Tou nejzajímavější je nepochybně Copán, dříve významné kulturní centrum regionu, dnes neméně významné archeologické naleziště zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město bylo osídleno v letech 250 – 900 našeho letopočtu. Z této doby pochází řada jedinečných soch i záhadných hieroglyfů. Kromě pozoruhodného odkazu dávné mayské civilizace zde najdete také návštěvnické centrum, sochařské muzeum i příjemnou kavárnu.

Macaw Mountain Bird Park

V blízkosti Copán Ruinas se nachází tato jedinečná soukromá rezervace zaměřená na záchranu středoamerických papoušků ara. Ti zde žijí společně s tukany, ledňáčky a dalšími druhy papoušků. Téměř všichni ptáci, které zde můžete pozorovat, pocházejí z ilegálních chovů či od soukromých vlastníků, kteří se jim již nadále nemohli či nechtěli věnovat.

Río Cangrejal

Jízda na raftu po řece Río Cangrejal v Hondurasu | quasarphoto/123RF.com
Jízda na raftu po řece Río Cangrejal v Hondurasu | quasarphoto/123RF.com

Úchvatná řeka procházející krásnou džunglí, jejíž sjíždění je považováno za nejlepší středoamerický zážitek pro milovníky jízdy na raftu. Návštěvy však nebudou litovat ani ti, kteří sjíždění divoké řeky příliš neholdují. Okolní krajina přímo vybízí k provozování nejrůznějších outdoorových sportů či jen k příjemnému odpočinku na břehu tyrkysově modré řeky. Vychutnejte si pobyt na čerstvém horském vzduchu, který bude doprovázen příjemným zpěvem ptačích obyvatel lesa.

Trujillo

Jedinečné izolované městečko, které leží na severu země a tvoří konečnou část honduraské pevniny. Město je úchvatné zejména díky své poloze. Z nádherných pláží obklopených blankytně modrou vodou můžete pozorovat neobyčejně krásné velehory tyčící se v dáli za městem. Vychutnejte si tuto krásnou scenérií a nechte se ovívat příjemným karibským vzduchem, který nevane nikde jinde než u severního pobřeží Hondurasu.

Fortaleza Santa Bárbara de Trujillo

Španělská tvrz ze 17. století nacházející se ve městečku Trujillo. Stavba se nachází na velmi pečlivě vybraném místě nad Karibským mořem, odkud má ideální výhled směrem ke své evropské vlasti. Ačkoliv se zde dnes nacházejí jen pozůstatky původní stavby, stále má toto míst své kouzlo a sílu. Vždyť právě zde se utvářela historie amerického kontinentu.

Lago de Yojoa

Jezero Yojoa v Hondurasu | lanabyko/123RF.com
Jezero Yojoa v Hondurasu | lanabyko/123RF.com

Nádherné scénické jezero obklopené nepropustným tropickým pralesem, které je jedním z turisticky nejoblíbenějších míst v regionu. Můžete zde pozorovat až 485 ptačích druhů, včetně jedinečného Kvesala, navštívit krásné vodopády, vystoupat na vrchol Santa Bárbara či si prohlédnou kávové plantáže.

Catedral de Comayagua

Catedral de Comayagua v Hondurasu | rchphoto/123RF.com
Catedral de Comayagua v Hondurasu | rchphoto/123RF.com

Impozantní katedrála nacházející se ve městě Comayagua, která je největší náboženskou stavbou pocházející z koloniální éry. Katedrála byla postavena v letech 1685 až 1715 a je zdobena složitými dřevěnými řezbářskými pracemi i pozlacenými oltáři. Součástí katedrály jsou i jedinečné maurské hodiny pocházející z období kolem roku 1100 našeho letopočtu. Ty byly původně umístěny ve španělské Alhambře, odkud je v roce 1620 daroval městu španělský král Philip III.

Palacio Legislativo

Sídlo honduraské zákonodárné moci, které se nachází v hlavním městě Tegucigalpa. Jedná se o velmi moderní budovu, která je místem pravidelného setkávání členů místního kongresu. Právě zde bylo v roce 2009 zamítnuto znovuzvolení tehdejšího prezidenta Manuela Zelayi, který byl sesazen armádou země.

Museo para la Identidad Nacional

Jedno z nejúchvatnějších muzeí v zemi, které se nachází v hlavním městě a jehož návštěvu byste během svého pobytu v Hondurasu určitě neměli vynechat. Muzeum sídlí v příjemně zrekonstruované budově z 19. století, která dříve sloužila jako sídlo místních ministerstev. Dnes se zde můžete seznámit s komplexní historií země i s jejími obyvateli, a to prostřednictvím řady moderních exponátů. Součástí prohlídky je také shlédnutí 3D filmu o prohlídce archeologického naleziště Copán Ruinas.

Honduras je krásnou zemí, jejíž návštěva se pro vás stane opravdovým zážitkem. Jedná se o jeden z tropických rájů Střední Ameriky. Navíc se nemusíte obávat vysokých nákladů spojených s cestováním. Honduras je jednou z nejlevnějších zemí tohoto regionu. Za zlomek ceny, kterou byste zaplatili za dovolenou v některém ze sousedních států, zde zažijete nezapomenutelné chvíle. Vychutnejte si svou dovolenou v jedinečné zemi, která zatím čeká na své objevení.

Předchozí článekZajímavosti Mauritánie – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Libye – zajímavá místa a památky k vidění