Tripolis v Libyi – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?

2782
Panorama Tripolisu v Libyi | massimodl/123RF.com
Panorama Tripolisu v Libyi | massimodl/123RF.com

Tripolis je hlavním a zároveň největším městem africké Libye. Nachází se na severozápadě země, podél pobřeží Středozemního moře. Tato poloha činí z města rovněž nejdůležitější námořní přístav v zemi. Jedná se o velmi starobylé město, které bylo založeno již dávnými Féničany. Poté se zde vystřídalo několik dalších národů, včetně Římanů a Osmanů, jejichž vliv i pozůstatky staveb zde zůstaly zachovány dodnes.

Tripolis je rozdělen na staré a nové město. Staré město, neboli Medina, leží podél přístavu a jeho dominantou je Červený hrad, který kdysi obývaly panovnické rodiny. Ve starém městě rovněž můžeme najít vítězný oblouk či významné starobylé mešity. Nachází se zde celá řada krásných historických památek, které dnes můžeme obdivovat ve velmi zachovalé podobě, což je zásluhou několika restaurátorských programů z konce 20. století. Když se přesuneme do nového města, které se postupně rozvíjí od 70. let minulého století, najdeme zde řadu oficiálních budov, divadel, univerzit, hotelů a také krásný královský palác s knihovnou. Během své procházky městem nezapomeňte ochutnat olivy i citrusové plody, které se zde ve značné míře pěstují. Velmi významný je pro město také rybolov, takže k obědu či k večeři byste určitě neměli vynechat některou z chutných rybích specialit.

Nejvýznamnější památkou a dominantou staré Mediny je Al-Saraya al-Hamra, známý také jako Červený hrad. Jedná se o úchvatnou a jedinečnou bránu do minulosti, která všem návštěvníkům vypráví o moci, kterou Tripolsko, historický stát v severozápadní Libyi, disponovalo až do 20. století. Hrad se vyvíjel po staletí až do dnešní podoby. Celková rozloha hradu a okolních labyrintů je 13 000 metrů čtverečních. V těchto prostorách můžete navštívit také krásné muzeum obklopené vysokým obranným opevněním.

Ve starém městě najdeme také Oblouk Marka Aurelia, který je připomínkou římského města Oea, jak byl dříve Tripolis pojmenován. Oblouk stojí na místě, kde dříve bývala křižovatka dvou významných římských cest.

Oblouk Marka Aurelia v Tripolisu | giuseppemasci/123RF.com
Oblouk Marka Aurelia v Tripolisu | giuseppemasci/123RF.com

Nedaleko od krásného mramorového oblouku najdeme další významnou tripolskou stavbu. Gurgi Mosque byla vystavěna v 19. století a stala se poslední mešitou ve městě, která byla vystavěna pod nadvládou Osmanské říše. Zvenku mešita nepůsobí příliš velkolepým dojmem. Jedná se o menší jednoduchou stavbu. Její interiér je však nejkrásnější v celém městě. Hlavní modlitebna je zdobena italskými mramorovými sloupy, keramickými obklady z Tuniska i krásně zpracovanými kamennými sochami z Maroka. Mihráb, tedy výklenek směřující k Mekce, je zdoben květinami vytesanými do kamene. V zadní části mešity je umístěn hrob, ve kterém je k poslednímu odpočinku uložen slavný námořní kapitán Mustapha Gurgi se svou rodinou.

Interiér Gurgi Mosque v Tripolisu | giuseppemasci/123RF.com
Interiér Gurgi Mosque v Tripolisu | giuseppemasci/123RF.com

O poznání starší než Gurgi Mosque, je Draghut Mosque. Tato mešita nese název po korzárském admirálovi a guvernérovi Tripolisu. Mešita je zdobena elegantními sloupy, patnácti úchvatnými oblouky a najdete zde také množství krásných zeleno bílých kaligrafických ozdob a arabesek.

Pokud nebudete chtít pokračovat v putování po stopách náboženské historie a navštěvovat další mešity, můžete se pomalu přesunout k dalším památkám. Za návštěvu nepochybně stojí House of Yusuf Karamanli. Jedná se o budovu z 19. století, která dříve sloužila jako soukromé sídlo panovník. Dnes nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do soukromí bývalých panovníků v domě, který dříve býval schován za vysokými zdmi Mediny. Nádvoří s fontánou je jedním z nejkrásnějších míst celé Mediny, které nabízí možnost příjemného odpočinku.

Další zajímavá místa v Tripolisu

Jamahiriya Museum

 • muzeum, které se pyšní největší sbírkou děl klasického umění v celém Středozemí
 • muzeum Vás také seznámí s celou libyjskou historií od mladší doby kamenné až po současnost

Madrassat al-Founoun Wasana’a al-Islamiya

 • zdobená budova s krásným nádvořím, která má za sebou velmi bohatou historii
 • budova byla postavena během přítomnosti Osmanské říše a původně sloužila jako škola
 • v letech 1911 – 1942 zde fungovalo italské vězení
 • v současné době budova opět slouží jako škola, kde se vyučují tradiční libyjská řemesla
 • pokud nebudete hluční, můžete se porozhlédnout i po vnitřních prostorách

Libyjské studijní centrum

 • nachází se zde impozantní sbírka 10000 historických pásek a více než 100000 fotografií, která je věnována utrpení Libyjců během italské koloniální nadvlády
 • dále zde najdete jedinečnou knihovnu s čítárnou, kde lze nalézt tisíce titulů v anglickém jazyce

San Francisco Church

 • jednoduchý kostel, který byl vystavěn ve 30. letech minulého století
 • kostel je zdoben velmi jednoduše, nejvýraznějším prvkem výzdoby jsou obrazy kolem balkonů v prvním patře, které zobrazují dvanáct zastavení křížové cesty
 • mše jsou zde vedeny v angličtině, francouzštině i italštině a čas jejich konání je vždy uveden na dveřích kostela

Zoologická zahrada v Tripolisu

 • pokud se vydáte jižně od centra města, najdete příjemnou zoologickou zahradu
 • v pěkně upravených výbězích zde můžete obdivovat slony, lvy, tygry, opice, různé druhy plazů a další exotická zvířata, mezi které Libyjci zařazují i perské kočky
 • zoologická zahrada je oblíbeným odpočinkovým místem, kde se často pořádají různé pikniky

Tripolis je městem, kde se harmonicky snoubí historie s přítomností a které Vás nechá nahlédnout do všech svých tajemství. Vydejte se s námi na procházku krásnými čtvrtěmi starého i nového města a nechte se okouzlit tímto jedinečným místem.

Předchozí článekŠpanělská Valencie z Prahy za 1550 Kč
Další článekSantiago de Chile – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?