Zajímavosti Indonésie – zajímavá místa a památky k vidění

8061

Země sopek a ostrovů. Tak bychom mohli pojmenovat Indonésii, stát ležící v jihovýchodní Asii. Jedná se o čtvrtý nejlidnatější stát na světě (po Číně, Indii a USA), žije zde totiž více než 230 milionů obyvatel. Zároveň je to země s největším počtem obyvatel, kteří se hlásí k islámu.

I přes nadměrné zalidnění se můžete v Indonésii podívat do divočiny – nachází se zde oblast s druhou největší biodiverzitou na světě. Prohlédnout si tak můžete zvířata, která nikde jinde nežijí. Pestrá je ale i místní kultura, míchají se zde původní kmenové tradice i vliv kolonizátorů z Portugalska a Nizozemska. Zajímavé je, že centrální ostrov Jáva je muslimský, kdežto turistické Bali patří hinduismu. Obyvatelé jsou zde velmi nábožensky tolerantní, v Sulawesi a Ambonu však dodnes dochází k bojům mezi křesťany a muslimy.

Zajímavosti  o Indonésii

  • Indonésii tvoří 17508 ostrovů. Název země je tvořen ze slov Indie a nésos (ostrov).
  • Země byla důležitým obchodním centrem už v 7. století. Tehdy zde probíhal obchod království Šrívidžaja s Čínou a Indií.
  • Indonéská vlajka údajně vznikla po deklaraci nezávislosti na Nizozemsku. Z holandské vlajky se odtrhla modrá barva, červená zůstala jako připomínka prolité krve, bílá symbolizuje čistotu.
  • V Indonésii je nevhodné na veřejnosti projevovat náklonnost mezi osobami opačného pohlaví. Neměl by se dávat najevo ani hněv.
  • Indonéské pobřeží tvoří zhruba 15 procent korálových útesů světa.
  • Stát má dlouhodobé problémy s chudobou – a to i přesto, že disponuje obrovským přírodním bohatstvím. I tak má ale 19. největší ekonomiku na světě a patří do skupiny G20.
  • Indonésie je domovem více než 300 etnických kmenů žijících v pralesích. Některé z nich dosud nepotkaly bělochy.
  • Většina jmen na Bali začíná písmenem I. Z jména lze mimo jiné určit i kastu.
  • Abeceda Balijců má pouhých 18 písmen.

Zajímavá místa a památky v Indonésii

Jáva

Jáva je nejhustěji obydlený ostrov na světě. To ostatně dokládají i dvě největší města této oblasti – Jakarta a Yogyakarta. Jáva však neláká jen na čilý městský život, nabízí i úchvatnou přírodu. V celé Indonésii se nachází více než 150 sopek, a to i ty největší na světě. Mezi ty nejhezčí rozhodně patří jávská sopka Bromo (Mount Bromo), která stojí v obřím kráteru Tenggera a dosahuje výšky 2329 metrů. Přístupný je po schodišti i samotný okraj sopky, který nabízí neuvěřitelný pohled. Traduje se, že Bromo je dokonce nejkrásnější sopkou na celém světě. Nejhezčí pohled na ni je za svítání.

Jakarta

Hlavní město Indonésie, ve kterém žije téměř deset milionů obyvatel (započítáme-li i lidi bydlící v příměstských částech, dostaneme se k číslu 26 milionů), leží na severozápadní části ostrova Jáva.  K vidění je tu celá řada zajímavých památek. Nejvýraznější z nich je Národní monument Monas (National Monument Monas), jenž připomíná indonéské tažení za nezávislostí. Po celém městě je také spousta muzeí či nákupních center. Vyrazit můžete i do místního Chinatown, které leží na západě města.

Pokud vás láká spíše příroda, vypravte se do Národního parku Kepulauan Seribu (Kepulauan Seribu National Park), jenž naleznete nedaleko centra města. Rozkládá se na stovce ostrůvků Jávského moře. Neméně zajímavý, spíše ale zarážející, je kontrast, který je pro Jakartu tak typický. Vedle honosných budov zde totiž běžně žije spousta žebráků, jejichž obydlí připomínají spíše psí boudy.

Yogyakarta

Za návštěvu rozhodně stojí i další velké město ležící na Jávě – Yogyakarta. Zde naleznete ještě větší množství kulturních památek než v Jakartě. Kromě celé řady muzeí si zde můžete prohlédnout buddhistický chrámový komplex Borobudur a hinduistický chrámový komplex Prambanan. Obě památky jsou na seznamu UNESCO.

Deštné pralesy

Indonésie je zemí deštných pralesů. Ty na Nové Guineji dokonce patří mezi nejstarší a tvoří největší neporušenou džungli na světě. Žije zde celá řada zvířat, která jinde nenaleznete. Ze 175 místních druhů savců jich jinde žije jen mizivé procento. Mezi typická indonéská zvířata patří tygr sumaterský či orangutani. Bohatá je tu i flóra, v indonéských pralesích totiž roste více než 28 tisíc rostlinných druhů. Aby toho nebylo málo, v této oblasti žijí také některé původní kmeny lidí, kteří stále dodržují svůj tradiční způsob života. Sumaterská část deštného pralesa, do níž patří i národní parky Bukit Barisan Selatan (Bukit Barisan Selatan National Park), Gunung Leuser (Gunung Leuser National Park) a Kerinci Seblat (Kerinci Seblat National Park), byla zapsána na seznam UNESCO.

Sopka Krakatoa (Krakatau)

Mezi ostrovy Jáva a Sumatra se dříve nacházela velice známá sopka Krakatoa. V roce 1883 ji ale zničil výbuch tak obrovský, že byl slyšet až v Japonsku a na pobřeží Austrálie roztřásl nádobí. Dnes je na jejím místě sopka s příznačným jménem Anak Krakatau (Syn Krakatau), která už se tyčí do stejné výšky jako její předchůdkyně.

Bali

Ostrov Bali patří mezi nejoblíbenější turistické destinace hned z několika důvodů. Nacházejí se zde úžasné pláže, na své si přijdou milovníci úchvatné přírody a bohatého podmořského světa, ale výjimečná je tu i kultura. Nejvyšší horou Bali je sopka Agung (Mount Agung) s výškou 3142 m n. m.. Legenda praví, že ji vytvořil jeden z hinduistických bohů přesně v centru hinduistického vesmíru. Právě proto je pro Balijce posvátná. Vystoupat na ni můžete dvěma cestami – první začíná u kláštera Pura Pasar Agungu, druhá u klášterního komplexu Besakih. Pohled na východ slunce je odsud dech beroucí.

Výborným cílem výletu je také Batumská oblast ležící na severovýchodě ostrova. Původně zde byla sopka, po které však po ničivém výbuchu zůstal jen kráter s jezerem. To je podle místních sídlem bohyně Déví Danu. Na Bali si můžete vyrazit i na sloní safari – nachází se asi dvacet kilometrů severně od vesničky Ubud.

Wayang-kulit

Na ostrovech Jáva a Bali můžete zhlédnout tradiční stínové divadlo neboli wayang-kulit. To se vytváří pomocí speciálních kožených sošek a představuje především hinduistické eposy a mýty. Obdobná témata můžeme v této oblasti nalézt i u tradičních tanců, které navíc obvykle doprovází hudební orchestry gamelan a keroncang.

Korowaj

Ač se to zdá překvapivé, i dnes žijí kmeny lidí, kteří dosud nespatřili bělochy. Jeden takový žije na ostrově Nová Guinea a nese název Korowaj. Přezdívá se jim Stromoví lid, svá obydlí si totiž staví v korunách stromů. Tito lidé dodnes žijí podle svých tradic a zvyklostí v harmonii s přírodou.

Do Indonésie se turisté obvykle vydávají kvůli její neuvěřitelně krásné přírodě. Místní ostrovy a deštné pralesy rozhodně stojí za návštěvu. Co nabídnout ale mají i civilizovaná města, které žijí vlastním životem.

Předchozí článekZajímavosti v Jihoafrické republice – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Keni – památky a zajímavá místa k navštívení