Zajímavosti v Keni – památky a zajímavá místa k navštívení

5604

Ve východní Africe, na pobřeží Indického oceánu, mezi Ugandou, Jižním Súdánem, Etiopií, Somálskem a Tanzanií se rozkládá Keňa (oficiálně Keňská republika). Turisty láká především na překrásné národní parky a světoznámé rezervace, v nichž dosud žijí i kriticky ohrožená zvířata. Velkým tahákem je i historie – právě zde totiž už před 2,6 miliony let žili předchůdci člověka. Navíc Keňa nabízí i nádherné pláže obklopené palmami a úžasné památky.

Obdivovat tu můžete i rozmanitou krajinu – pouště, stepi, zelené lesy, ledovcové hory i vyhaslé či dosud činné sopky. S tím souvisí také velká pestrost živočišné říše – Keňa je domovem slonů, lvů, gepardů, pakoňů, kočkodanů, žiraf i nosorožců.

Zajímavosti o Keni

  • Svůj název Keňa získala podle nejvyšší hory Mount Kenya (původně Kirinyaga, což znamená Zářící hora).
  • Keni patří část Viktoriina jezera, druhého největšího jezera na světě. Dělí se o něj s Ugandou a Tanzanií.
  • Na území Keni se nachází celkem 35 národních parků a rezervací.
  • V Keni žije přibližně 70 kmenových skupin.
  • Obchod mezi arabskou a perskou částí světa začal v Keni už před dvěma tisíci let. Později se Keňa stala místem, odkud Velká Británie spravovala své východoafrické kolonie.
  • Každá místní komunita má vlastní specialitu. Nejrozšířenějšími jídly jsou nyama choma a ugali.
  • Na ostrově Rusinga (Rusinga Island) jsou k vidění pradávné zkameněliny, na ostrově Mfangano (Mfangano Island) pak skalní malby Pygmejů Twa, které jsou staré více než 18 tisíc let.
  • Národní park Sibiloi (Sibiloi National Park) je označován jako Kolébka lidstva – i zde se totiž našly starodávné zkameněliny. Místní oblast Koobi Fora je zapsána na seznamu UNESCO.

Zajímavá místa a památky v Keni

Nairobi

„Enajrobe“ – tak se jmenovala základna, kterou vybudovali Angličané v bažinách při výstavbě železnice mezi Mombasou a Kampalou. Později se z této základny stalo Nairobi – od roku 1900 hlavní město Keni. Dnes má Nairobi více než 3 miliony obyvatel a je největším městem celé východní Afriky. Je plné výškových budov, hotelů, nákupních středisek i barů. Známé je svým bujarým nočním životem a obrovskou nabídkou té nejlepší gastronomie.

Nenechte si zde ujít tradiční masajský trh (The Maasai Market) nebo návštěvu Národního muzea (National Museums of Kenya), kde jsou k vidění přírodovědné, archeologické i etnografické výstavy. Vypravte se také do čtvrti Karen, která nese jméno po Karen Blixen, jež zde ve 30. letech minulého století založila první školy, nemocnice i plantáže. Na okraji města ale dosud existují chudinské čtvrtě.

Mombasa

Střediskem pobřežního pásma Keni je město Mombasa, které je proslulé bohatou nabídkou mořských radovánek. Vyhlášený je především Národní park Marine (Mombasa Marine National Park), jenž nabízí možnost potápět se mezi obrovská hejna ryb. Kromě vodního světa si v Mombase můžete prohlédnout původní portugalskou pevnost Fort Jesus nad 12 metrů hlubokým příkopem, jejíž součástí je Ománský dům z 18. století, nebo zbytky tradiční britské železnice.

V místní architektuře jsou dodnes patrné výrazné arabské vlivy, k vidění zde jsou hinduistické chrámy i pevnost. Nechte se zlákat na procházku historickým centrem, stále v něm totiž dýchá jedinečná atmosféra. Údajně se jedná o nejstarší neustále obydlené město v celé Africe.

Malindi

Malindi je vyhledávaným centrem díky svému vodnímu národnímu parku, kde žije barakuda. V historickém centru si můžete prohlédnout domy, u nichž je dodnes patrný svahilský architektonický styl. Můžete si zde užívat příjemného odpočinku na překrásných dlouhých plážích, které jsou obklopeny palmami. Indický oceán je zde křišťálově čistý. Pokud toužíte po něčem adrenalinovém, vypravte se do krokodýlího a hadího parku Crocodile Farm & Snake Park, kde žije více než 1500 krokodýlů a 60 druhů hadů. A pro zajímavost – právě na pobřeží Malindi v roce 1498 přistál portugalský mořeplavec Vasco da Gama.

Národní rezervace Masai Mara (Maasai Mara National Reserve)

Národní rezervace Masai Mara je jednou z nejnavštěvovanějších oblastí v zemi. Chráněnou krajinou oblastí byla prohlášen už v roce 1977. Je zde totiž možné pozorovat nepředstavitelně velké migrace zvířat, které trvají od června do října. Nezřídka se stává, že tudy projde stádo pakoňů, které má délku i 40 kilometrů. Často se tudy přemisťují stáda 200 tisíc zeber, 100 tisíc antilop nebo 500 tisíc gazel, která pak stíhají predátoři. Žijí zde zvířata Velké pětky – tedy sloni, leopardi, lvi, buvoli a nosorožci, ale také gepardi, levharti a žirafy. Masai Mara je zároveň domovem kmene Masajů, kteří dodnes žijí způsobem života připomínajícím dobu kamennou. S turisty však počítají – proto se připravte na to, že za prohlídku svých chatrčí po vás budou chtít peníze. Na straně Tanzanie se pak z parku Masai Mara stává park Serengeti.

Národní park Tsavo (Tsavo National Park)

Největším národním parkem v Keni je Tsavo, park plný oáz, hájů a překrásných řek. Nalézají se zde vulkanické prameny Mzima, které jsou obklopené palmami a hojně navštěvované hrochy i krokodýly. Kromě nich ale v parku žijí i poslední zástupci nosorožců. Místní zajímavostí jsou sloni, kteří mají červenou barvu. Nejedná se však o žádný speciální druh, barvu získávají tím, že na sebe hází místní rudou hlínu. Park se dělí na Tsavo West (západní) a Tsavo East (východní), které odděluje hlavní keňská silnice mezi Nairobi a Mombasou. Lépe přístupná je západní část, jež je plná zeleně. Za návštěvu ale stojí i část východní, především pak přehrada Aruba, která slouží jako napajedlo pro spoustu zvířat. Teče tudy i největší lávový pramen na světě, jenž nese jméno Yatta Plateau, nebo jedna z mála afrických řek, která nikdy nevysychá – Galana.

Národní park Lake Nakuru (Lake Nakuru National Park)

Asi tři hodiny jízdy od Nairobi se nachází Národní park Lake Nakuru. Jedná se o alkalické jezero, které má rozlohu zhruba 62 kilometrů čtverečních – leží mezi srázem Mau, pahorkatinou Bahati Hills a krátery Eburu a Menengai. Žijí zde plameňáci, pelikáni, levharti, ale také ohrožené žirafy Rothschildovy a černí i bílí nosorožci.

Národní park Amboseli (Amboseli National Park)

Národním parku Amboseli žijí obrovská stáda slonů, která jsou předmětem zkoumání organizace Amboseli Elephant Research už desítky let. Amboseli je však domovem spousty dalších zvířat – třeba šakalů a karakalů, zeber či buvolů. Zajímavostí je, že sem dříve jezdil lovit i světoznámý spisovatel Ernest Hemingway. V okolí parku stojí šest rančů místních komunit. Nabízí se odsud nádherný výhled na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro (5895 m. n. m.), která se tyčí v sousední Tanzanii.

Keňa je vyhlášeným rájem turistů, kteří si chtějí zblízka prohlédnout pestrou škálu zvířecích druhů. Její národní parky jsou ostatně jedinečné. Kromě toho ale Keňa nabízí i překrásné přírodní scenérie a bohaté vodní radovánky. Odpočinek na místních pláží můžeme jenom doporučit.

Předchozí článekZajímavosti Indonésie – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na Kypru – zajímavá místa a památky k vidění