Zajímavosti v Jihoafrické republice – památky a zajímavá místa k navštívení

8073

Země rozmanitosti. Tak by se dala charakterizovat Jihoafrická republika. Právě rozmanitost tu totiž je na denním pořádku – ať už se jedná o tu kulturní, nebo přírodní. Žije zde celá řada etnických skupin, naleznete zde mrakodrapy i zapadlé vesničky, země se zároveň rozkládá na savanách, pouštích a subtropických lesích plných divokých zvířat, nouze zde ale není ani o zasněžené hory. Právě proto se JAR často přezdívá Boží země nebo Svět v jedné zemi.

Jihoafrická republika se nachází na nejjižnějším cípu Afriky a omývá ji Atlantský i Indický oceán, na západě je pak obklopena pouštěmi Namib a Kalahari. Má hned tři hlavní města, kterými jsou Pretoria (výkonná moc), Kapské Město (zákonodárná moc) a Bloemfontein (soudní moc). Jedná se o jednu z nejvyspělejších zemí afrického kontinentu – a to především díky značnému nerostnému bohatství.

Zajímavosti o Jihoafrické republice

  • V jeskyni Rising Star vědci objevili kostru 3 miliony let starého předchůdce člověka. Získal jméno Homo naledi.
  • V JAR funguje 11 rovnoprávných úředních jazyků. Upřednostňuje se ale angličtina.
  • V jihoafrickém Soweto se nachází ulice, kde bydleli dva nositelé Nobelovy ceny – Nelson Mandela a arcibiskup Emeritus Desmond Tutu.
  • V Bloemfonteinu se narodil známý spisovatel J. R. R. Tolkien.

Zajímavá místa a památky v Jihoafrické republice

Kapské Město (Cape Town)

Snad nejznámější jihoafrické město leží mezi pobřežím Atlantiku a Stolovou horou. Turisty nejvíc láká věhlasný mys Dobré naděje (Cape of Good Hope), který v roce 1488 jako první Evropan obeplul mořeplavec Bartolomeo Diaz. Nachází se zde nejstarší budova v zemi, kterou je hrad Dobré naděje (Castle of Good Hope) – v současnosti zde sídlí Jihoafrická národní galerie (South African National Gallery). V Kapském Městě ale naleznete i sídla obou komor parlamentu, věž Clock Tower z 19. století s muzeem námořní plavby, nebo poněkud paradoxně i Židovské muzeum (South African Jewish Museum).

Rozhodně vystoupejte na Stolovou horu (Table Mountain), která se tyčí nad městem. Na tuto národní památku se můžete dostat několika různými cestami, ale také lanovkou. Naskytne se vám odsud dech beroucí výhled a hned vám bude jasné, proč se Kapské Město řadí mezi nejkrásnější města na světě.

Johannesburg

Největším městem Jihoafrické republiky a zároveň jejím ekonomickým centrem je Johannesburg. Výhodou pro turisty je, že sem létají pravidelné linky z celé řady evropských letišť. Jeho dominantou je nejvyšší budova JAR – mrakodrap Carlton Centre, který dosahuje do výšky 223 metrů. Výtahem se dostane až do 50. patra, odkud je výhled do všech stran. Ve městě se nachází celá řada výstavních síní a muzeí – především Muzeum apartheidu (Apartheid Museum). Návštěva místního muzea Afriky (Museum Africa) vám pak nastíní složitou historii této země. Zajděte se podívat i na bleší trhy na střeše, květinové aukce Multiflora Flower Market, trh Mai Mai s kouzelnickými pomůckami nebo do Gold Reef City, což je obnovené zlatokopecké městečko.

Z Johannesburgu si můžete udělat výlet ke komplexu Kolébka lidstva (Craddle of Humankind) s rozsáhlým systémem vápencových jeskyní, kde se nalezly pozůstatky více než dva miliony starého předchůdce člověka, rodu Australopithecus Africanus. Jeskyně leží asi 50 kilometrů od Johannesburgu.

Pretoria

V administrativním hlavním městě JAR stojí především vládní budovy Union Buildings, kde byl za prezidenta prohlášen Nelson Mandela, ale také Melrose House, kde došlo k podpisu mírové smlouvy po anglo-búrské válce. Sochu zakladatele búrské republiky Transvaalu Paula Krugera pak naleznete na Church Square. Město je typické koloniálním architektonickým stylem, jenž se snoubí s tradiční lidovou architekturou. Užít si zde můžete ale i krásné přírodní prvky – rostou zde stromy Jacaranda se světle fialovými květy. Právě díky nim má Pretoria přezdívku Jacaranda City.

Krugerův národní park (Kruger National Park)

Jednou z nejznámějších rezervací na celém světě je Krugerův národní park, který se nachází u hranic s Mosambikem a Zimbabwe. Rozkládá se na ploše zhruba stejně velké, jako je celá Belgie. Pokud jste odvážní, můžete si i velmi zblízka prohlédnout zvířata Velké pětky (Big Five), mezi která patří nosorožci, lvi, levharti, buvoli a sloni. K vidění tu jsou i další zvířata – například žirafy a hroši. Park je přístupný po celý rok, nejvhodnější doba pro pozorování zvířat je však v zimě, kdy zvířata míří k napajedlům. Navíc v tomto období nehrozí tak vysoké riziko nakažení malárií.

Národní park Tsitsikamma (Tsitsikamma National Park)

Národní park Tsitsikamma se rozprostírá na jihovýchodním pobřeží mezi městy Knysna a Humansdrop. Tvoří ho asi osmdesátikilometrové pobřežní pásmo plné překrásných skal a útesů. Tato oblast je jako dělaná pro ty, kteří mají rádi náročnou turistiku. Velmi vyhledávaná je zde takzvaná Vydří stezka (Otter Trail), která má délku téměř 50 kilometrů. Pokud se na ni vydáte, vyhraďte si na to minimálně pět dní. V parku můžete potkat pestrou škálu zvířat – od afrických vyder, přes antilopy, paviány a bradavičnatá prasata až po karakaly, kočkodany, ale i delfíny a velryby. Kromě zvířat si zde můžete prohlédnout také nádherné květiny ve vřesovištích, které tvoří asi třetinu národního parku.

Národní park Ukhahlamba-Drakensberg a Národní park Greater St. Lucia

Na seznamu světového dědictví UNESCO se nacházejí ještě dva národní parky – Ukhahlamba-Drakensberg a Greater St. Lucia. V prvním jmenovaném jsou k vidění dech beroucí skalní malby zvěčňující život kmene San. Rozkládá se zde i nejvyšší pohoří JAR – Dračí hory (Drakensberg), které sahají od obratníku Kozoroha až k mysu Dobré naděje. Nejvyšším vrcholem je hora Thabana Ntlenyana se svou výškou 3482 m. n. m. V Národním parku Greater St. Lucia pak žije velké množství druhů zvířat.

Ostrovy Jihoafrické republiky

Součástí Jihoafrické republiky je řada ostrovů a ostrůvků. Známý je především Robben Island se svou věznicí, do níž byli zavíráni odpůrci apartheidu. Uvězněn tu byl i pozdější prezident a laureát Nobelovy ceny míru Nelson Mandela. Robben Island se nachází na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud si chcete prohlédnout přírodní krásy, vyrazte na ostrovy Dassen Island nebo Bird Island. Na prvním jmenovaném se nachází druhé největší chráněné ptačí útočiště, jehož obyvateli jsou afričtí tučňáci. Na ostrovu Bird Island žijí kromě tučňáků také kapští racci. Za návštěvu stojí i ostrůvky Dyer Island nebo Malgas Island.

Diamantový důl Premier (Premier Diamond Mine)

U věhlasného dolu Premier Diamond Mine dosud stojí původní sto let staré domy hornického městečka. Pochází odsud nejznámější diamanty – dokonce i největší diamant světa Cullinan, jenž má neuvěřitelných 3106 karátů.

Jihoafrická republika je pro cestovatele velký pojem. Nabízí totiž úplně všechno – moderní civilizaci, zapadlé vesničky, kde místní obyvatelé dosud žijí tradičním způsobem života, výjimečnou přírodu i ukázky velmi bohaté a drsné historie. Cesty do JAR rozhodně litovat nebudete.

Předchozí článekDovolená na souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov – dovolená v exotickém ráji
Další článekZajímavosti Indonésie – zajímavá místa a památky k vidění