Nantes ve Francii – zajímavá místa a památky aneb co vidět a navštívit?

4179
Letecký pohled na Nantes ve Francii | thomaspajot/123RF.com
Letecký pohled na Nantes ve Francii | thomaspajot/123RF.com

Nantes, šesté nejlidnatější město Francie, se rozprostírá zhruba padesát kilometrů od pobřeží Atlantského oceánu podél řeky Loiry, která je nejdelší francouzskou řekou. Ztělesňuje vše, za čím turisté do této země zavítají, ať už se jedná o lahodné francouzské speciality, romantické procházky podél řeky nebo jedinečnou poetickou náladu, jíž je Francie pověstná.

Architektura odrážející místní historii

Na pravém břehu Loiry a v samém srdci města se rozkládá monumentální Château des ducs de Bretagne, neboli Zámek vévodů bretaňských. Jak název napovídá, místo bylo po tři staletí sídlem bretaňských vévodů a později v něm při návštěvách sídlili i francouzští monarchové. Centrum tohoto opevněného komplexu tvoří rezidenční palác postavený z tufových cihel, tedy vyrobených z hornin sopečného původu, se zdobenou fasádou a malebnými renesančními lodžiemi. Pohled na celou pevnost, obklopenou vodním příkopem, přes který vede padací most, navozuje až pohádkovou atmosféru. Dnes se pod jeho střechou nachází Historické muzeum města Nantes.

Zámek vévodů bretaňských v Nantes | lisur/123RF.com
Zámek vévodů bretaňských v Nantes | lisur/123RF.com

Za další obdivuhodnou památkou odtud nemusíte chodit daleko, pouhých 400 metrů vás dělí od Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Nantes. Stavba této katedrály započala v roce 1434 a trvala celých 457 let. Dle původního plánu se mělo jednat o románskou stavbu, nicméně postupem let do něj byly zahrnuty i prvky gotiky a novogotiky. Po náletech za druhé světové války a obrovském požáru v sedmdesátých letech si tato katedrála vyžádala rozsáhlou rekonstrukci. Její původní ráz však zůstal zachován a dnes se zde pravidelně konají mše.

Katedrála svatého Petra a Pavla v Nantes | benkrut/123RF.com
Katedrála svatého Petra a Pavla v Nantes | benkrut/123RF.com

S cestováním se pochopitelně pojí i nákupy a pro Francii to platí dvojnásob. Proto byste neměli opomenout návštěvu Passage Pommeraye, malého obchodního střediska pojmenovaného po jeho architektovi Louisi Pommeraye. Sice tu nenajdete tolik obchodů jako v novodobých nákupních centrech, zato se však můžete během nákupů kochat krásným prostředím z 19. století, jehož původní vzhled se dochoval až do dnešní doby.

Nantes – umělecké a muzejní město

Francie se může chlubit mnoha význačnými umělci, mezi které rozhodně patří i nadaný spisovatel Jules Verne, jehož rodným městem bylo právě Nantes. Obyvatelé města jsou na jeho úspěchy velmi hrdí, a proto na jeho památku vytvořili Musée Jules-Verne. Muzeum je rozčleněné do osmi místností, z nichž každá zachycuje úlomky z jeho každodenního života, jež mu byly inspirací k vytvoření jeho obdivuhodných děl.

Jestliže se vám svět snů a fantazie zalíbil, rozhodně vás uchvátí Les Machines de l’île. Výtvory nejrůznějších tvarů, barev a materiálů spoluvytvářejí tento pozoruhodný kulturní projekt, který je úspěšným spojením umění a technologie. Většina atrakcí vyvolává turisty k aktivitě, například si tady můžete užít projížďku na slonovi postaveném z pětačtyřiceti tun dřeva a oceli, který unese až 49 pasažérů.

Slon v Les Machines de l’île v Nantes | dutourdumonde/123RF.com
Slon v Les Machines de l’île v Nantes | dutourdumonde/123RF.com

Místní obyvatelé mají k umělecké tvorbě velmi kladný vztah, avšak tu by v některých formách nebylo možné šířit bez knihtisku. A právě na ten se zaměřuje Musée de l’imprimerie. Místní expozice, ukázky postupů a materiálů vám pomohou pochopit mechanický knihtisk používaný v dobách Gutenberga a jeho vývoj do podoby, v jaké jej známe dnes. Francie se však může chlubit nejen řadou talentovaných spisovatelů, ale i výtvarných umělců. Jejich díla, spolu s tvorbou umělců z celého světa, můžete obdivovat v Musée des Beaux-Arts de Nantes. Najdete tu obrazy od Pabla Piccasa, Clauda Moneta, Eugèna Delacroix a dalších umělců působících v období od 13. až do konce 20. století.

Co však dalo za vznik umění jako takovému? Příroda. Její rozmanitost už od pravěku inspirovala lidstvo ke tvorbě básní, obrazů, soch a dalších děl, které zachycují krásu jejích barev a tvarů. A právě o přírodě se mnoho dozvíte v Muséum d’histoire naturelle de Nantes, kde na vás čekají stovky nejrůznějších minerálů a zkamenělin zachycujících evoluční vývoj celé naší planety.

Pokud tedy zavítáte do Nantes, zažijete spoustu krásných chvil ve městě plném umění a všeho dalšího, čím Francie inspirovala mnoho jejích obyvatel i návštěvníků k velkým průlomům, nejen v rámci jejich dovedností, ale i osobního rozvoje.

Předchozí článekZajímavosti Irska – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Etiopie – památky a zajímavá místa k navštívení