Zajímavosti Libérie – památky a zajímavá místa k navštívení

3619
Pláž na pobřeží města Monrovia v Libérii | konoplizkaya/123RF.com
Pláž na pobřeží města Monrovia v Libérii | konoplizkaya/123RF.com

Liberijská republika, země ve které se skloubí drsná realita Afriky s exotikou a přírodním bohatstvím. Ještě nedávno byla země zmítána občanskou válkou, která byla označována za jednu z nejhorších v Africe. Dodnes je politická situace v Libérii nejistá. Příčinou nerovností se stali otroci navráceni z USA, kteří tam jezdili studovat, cestovali po světě, tvořili smetánku Libérie a měli v rukou veškerou moc, zatímco zbylých 95% původních obyvatel živořilo.

Zajímavosti o Libérii

  • Libérie má první prezidentku v Africe. Její jméno zní Ellen Johnson-Sirleaf a slibuje tvrdé kroky proti korupci.
  • Název Libérie znamená v překladu „země svobody“.
  • Kaučuk tvoří až 90% všech vyvážených nerostů a surovin.

Břehy Libérie omývá čisté a teplé moře. Písek je žlutý a vlny poměrně vysoké, což vytváří ideální podmínky pro surfaře. Na pobřeží se nachází i několik turistických resortů. Zajímavé je, že v moři moc místních nepotkáte. Údajně neumí plavat, a tak chodí do vody jen po kolena. Naopak ve vnitrozemí narazíte na největší kaučukovníkovou plantáž na světě.

Zajímavá místa a památky v Libérii

Národní park Sapo (Sapo National Park)

Národní park Sapo je domovem mnoha zvířat. V parku můžete pozorovat volně žijící antilopy, slony, šimpanzi i hrochy. V okolí tropického pralesa s vysokou vlhkostí se usídlilo několik komunit, které sem dohnala válka a zničené domovy. Jelikož infrastruktura v celé zemi je bídná, může být menší problém se do deštného pralesa dopravit. Ovšem pokud se vám to povede, zážitek to bude opravdu neskutečný. Park Sapo je krásným, avšak zapomenutým koutem naší planety se spoustou unikátních rostlin, dřevin i zvířat. Bohužel, všichni se musejí denně potýkat s ilegálními lovci z okolních států.

Liberijské národní muzeum (Liberia National Museum)

Muzeum bylo sice v roce 2003 poničeno, ale i tak v něm můžete vidět celou řadu exponátů z dob před občanskou válkou. Dále jsou k vidění artefakty afrických kmenů včetně jejich masek a věcí používaných k tradičním rituálům. Muzeum se nachází v hlavním městě Monrovia. To je pojmenované po americkém prezidentovi, který se jmenoval James Monroe a zasloužil se o navrácení černých otroků z USA zpět do Afriky. Ti na jeho počest založili toto dnes nejrušnější a největší liberijské město.

Providence Island

Vše začalo právě tady na ostrově Providence Island. Když se před 190 lety vrátili Afroameričané zpět do Afriky, přesvědčili náčelníka, aby jim prodal právě tuto oblast, kterou postupně osídlili. Dnes se na tomto a přilehlém území nachází hlavní město Libérie. Ostrov, který má velký podíl na historii země si můžete prohlédnout buď z blízkého mostu nebo se můžete vydat na procházku přímo na něj. Jako připomínka zde byl vysazen strom míru a pokud budete mít štěstí, uvidíte ve venkovním amfiteátru představení s tradiční liberijskou hudbou.

Robertsport

Kousek od hranic se Sierra Leone se nachází letovisko Robertsport. Toto přístavní městečko je ideální pro turisty, kteří se chtějí ubytovat v nějakém z místních hotelů a přes den si užívat vodních radovánek ve vlnách Atlantiku. Ty jsou zde opravdu vysoké, takže není divu, že se Robertsport stal rájem surfařů. Voda je neuvěřitelně čistá a na dlouhých písečných plážích se rozhodně mačkat nebudete. Pláže jsou obklopené bujnou vegetací a celé městečko Robertsport působí velmi exoticky.

Národní park Lofa-Mano (Lofa-Mano National Park)

Deštný prales Lofa-Mano se rozkládá na území 2800 km2 a část parku se nachází na území Sierra Leone, kde jej najdete pod označením národní park Gola (Gola Rainforest National Park). V tropickém pralese žije spoustu zvířat včetně několika endemických druhů. Do parku se můžete vydat kempovat, na trek, pozorovat ptáky nebo přenocovat uprostřed pralesa ve zdejší chatě, kde uslyšíte všechny zvuky noční džungle.

Jezero Piso (Lake Piso)

Jezero Piso je ve skutečnosti podlouhlá přílivová laguna. S rozlohou 103 km2 je z něj největší jezero v celé Libérii. Slouží především místním rybářům k obživě a turistům k projížďkám na loďkách nebo vodním sportům jako plavání, canoeingu či vodnímu lyžování. Okolí jezera je domovem lidí z kmene Vai. Při procházce tak můžete narazit na tradiční africkou etnickou skupinu, kde se stále dodržují původní tradice a rituály a pro ženy je typické, že se od pasu nahoru nezahalují. Z řeky přitékající do jezera byly těženy kvalitní diamanty, tak pokud budete mít štěstí, třeba na nějaký ten diamant ještě narazíte.

Nimba National Forest

Deštný prales Nimba je pod ochranou státu. Místní organizace se zde pokoušejí o záchranu ohrožených šimpanzů. Na jedné straně se jim populaci těchto primátů povedlo zvýšit, na druhou stranu musí denně bojovat s pytláky, kteří chtějí opice prodávat na černém trhu. V horách dochází i k těžbě železné rudy, tak nebuďte zaskočení, až při treku pralesem narazíte na koleje popřípadě na projíždějící vlak naložený až po okraj železnou rudou.

V každém větším městě narazíte na rušný trh, kde můžete ochutnat místní speciality nebo si koupit tradiční liberijské suvenýry. Ovšem větší města jsou proslulá vysokou mírou kriminality díky obrovské nezaměstnanosti. Práci nemá až 85% obyvatel, tak buďte v Libérii velmi obezřetní neboť budete v očích Liberijců bohatý Evropan, z kterého by mohli dostat nějaké peníze. Jiné je to v plážových resortech, kde jsou bílí turisté hlavním zdrojem příjmů. Z toho plyne, že Libérie není země přívětivá k cestovatelům. O tom svědčí i fakt, že celosvětový průvodce z řad Lonely Planet se pyšní tím, že jako jediný má tištěného knižního průvodce po Libérii. Všeobecně získat jakékoliv aktuální informace o této zemi může být oříšek.

Předchozí článekZajímavosti Demokratické republiky Kongo – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekLvov na Ukrajině – jaké památky a zajímavá místa navštívit?