Zajímavosti na Filipínách – zajímavá místa a památky k vidění

10380
Krásná tropická pláž na Filipínách | haveseen/123RF.com
Krásná tropická pláž na Filipínách | haveseen/123RF.com

Filipíny jsou nádhernou destinací, kde si můžete užít exotickou dovolenou podle svých představ. Využijte třeba zimních měsíců, kdy je u nás ošklivě a „vyhřejte“ se na některém z mnohých ostrovů. Nechce se vám jen povalovat na pláži? I tak jsou Filipíny tím správným místem pro vás. Vydejte se na výlet do hor, ale i pod vodní hladinu. Poznávejte zajímavá přírodní místa a historické památky. Zkrátka užívejte si Filipíny plnými doušky.

Zajímavosti o Filipínách

  • Filipíny se rozkládají na více než 7 000 ostrovech. Jejich celková rozloha je cca 300 000 km2.
  • Nejvyšším bodem je Apo dosahující nadmořské výšky 2 954 m.
  • Filipíny si nesou své pojmenování po španělském králi Filipovi II., který zemi připojil ke Španělsku. Žil v 16. století.
  • Na filipínském ostrově Camiguin je největší výskyt sopek na světě (na metr čtvereční). Je jich sedm. Nejsou však aktivní. Celkově je na Filipínách více než 200 sopek.
  • Na Filipínách se nachází jedny z nejmenších opiček na světě – nártouni filipínští. Dosahují velikosti 8 až 16 cm a váhy do 160 g.
  • Jedním ze symbolů země jsou jeepney. Jde o tamější dopravní prostředky, které vás zavezou, kamkoliv potřebujete.

Zajímavá místa a památky na Filipínách

Kostel svatého Augustina v Manile

Interiér Kostela svatého Augustina v Manile | ejcee/123RF.com
Interiér Kostela svatého Augustina v Manile | ejcee/123RF.com

Kostel svatého Augustina v Manile (San Agustin Church) je na seznamu UNESCO, stejně jako další tři barokní kostely na Filipínách – Kostel nanebevzetí Panny Marie (Santa Maria), Kostel svatého Augustina (Paoay) a Kostel sv. Tomáše z Villanovy (Miagao). Všechny kostely pochází z období španělské kolonizace Filipín. Kostel svatého Augustina v Manile představuje nejstarší kostel na Filipínách. Je z roku 1607.

Manila je hlavním městem Filipín a najdete tu i další zajímavá místa. V historické čtvrti Intramuros (v níž se nachází i výše uvedený barokní kostel) to jsou pomníky mořeplavců, univerzita Santo Tomas či pevnost Santiago.

Rýžové terasy filipínských Kordiller

Rýžové terasy filipínských Kordiller | tykhyi/123RF.com
Rýžové terasy filipínských Kordiller | tykhyi/123RF.com

Právem na seznam UNESCO patří i rýžové terasy filipínských Kordiller. Najdete je na ostrově Luzon (největší ostrov Filipín) v pohoří Cordillera Central. Jde o krajinu rýžových teras starých zhruba dva tisíce let. Nejnavštěvovanější a asi nejznámější jsou Banauské rýžové terasy v provincii Ifugao.

Celý systém rýžových teras je velmi důmyslně promyšlen a je až k nevíře, že toho bylo lidstvo schopno před tolika lety a s využitím primitivních nástrojů. Vodu sem dostávali obyvatelé ze značné vzdálenosti, a to dokonalým zavlažovacím systémem. Dnes už o pěstování rýže na tomto místě není takový zájem.

Korálový útes Tubbataha

Korálový útes Tubbataha na Filipínách | sabangvideo/123RF.com
Korálový útes Tubbataha na Filipínách | sabangvideo/123RF.com

Bez pochyby zajímavým místem na Filipínách je korálový útes Tubbataha (Tubbataha Reef), který je rovněž na seznamu UNESCO. Nachází se v centrální části Suluského moře u Palawanu (ostrova, který je celkově nejen krásný, ale také je tu nejdelší podzemní řeka na světě – jde o jeden ze sedmi divů světa).

Zdejší podvodní svět je skutečně úchvatný a velmi rozmanitý. Je tvořen dvěma atoly, které jsou od sebe oddělené kanálem. Jde o ráj potápěčů. Pokud se i vy rádi potápíte, můžete si sem udělat výlet. Pořádají se z Puerta Princesa, a to od poloviny března do poloviny června. Zbytek roku to není možné kvůli nepříznivému počasí.

Historické centrum města Vigan

Město Vigan na Filipínách | akaratphasura/123RF.com
Město Vigan na Filipínách | akaratphasura/123RF.com

Město Vigan je hlavním městem provincie Ilocos Sur (ostrov Luzon). Je zapsáno na seznamu UNESCO. Zajímavé je především historickém centrum tohoto města. Jde o nejlépe zachovalé španělské koloniální město v jihovýchodní Asii. Budete-li si chtít prohlédnout památkovou zónu, vydejte se mezi kanály delty Govantes a Mestizo. Zde najdete náměstí Plaza Salcedo a Plaza Burgos. V místních stavbách se mísí vlivy španělské, filipínské i čínské kultury.

Nejvýznamnější stavbou města je Katedrála sv. Pavla vystavěná v baroku přezdívaném „zemětřesné“, tedy uzpůsobené tak, aby budova odolala ničivé síle zemětřesení. Katedrála byla postaven na konci 18. století. I zde si prohlédne prvky čínské architektury. Dále byste neměli minout Palazio de Arzobispado (arcibiskupskou rezidenci) a zajímavé jsou i staré koloniální kupecké domy v centru města.

Boracay

Bílá pláž na filipínském ostrově Boracay | shalamov/123RF.com
Bílá pláž na filipínském ostrově Boracay | shalamov/123RF.com

Chcete si užít na Filipínách příjemnou dovolenou na pláži se vším komfortem? To můžete na různých ostrovech. Jedním z nejoblíbenějších je Boracay. Je to malý ostrov, který vás uchvátí svými krásnými a dlouhými plážemi. Nejoblíbenější je Bílá pláž (White Beach). Z dalších si uveďme Bulabog, Puka či Diniwid.

Ostrov Boracay je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů v jihovýchodní Asii. Jde o turisticky oblíbenou lokalitu. Líbit se tu bude nejen příznivcům vodních sportů (kromě plavání to je především potápění, jachting či vodní lyžování) a slunění na pláži, ale také těm, kteří se chtějí bavit dlouho do noci. Můžete se také vydat na výlet či se věnovat jiným aktivitám.

Sopka Hibok – Hibok

Sopky na filipínském ostrově Camiguin | donsimon/123RF.com
Sopky na filipínském ostrově Camiguin | donsimon/123RF.com

Máte-li rádi pěší výlety, vydejte se na sopku Hibok – Hibok, kterou najdete na ostrově Camiguin. Ovšem měli byste mít alespoň nějakou fyzickou kondici. Cesta na vrchol trvá několik hodin a vybrat si můžete ze dvou cest. Netroufáte-li se na výpravu sami, oslovte nějakého průvodce. Pokud byste si rádi pořídili pěkné fotografie sopky, vydejte se na ostrůvek White Island v blízkosti Caminguinu.

Ostrov Camiguin je rozmanitý a nabízí vám více možností vyžití. Obdivujte vodopády Katibawasan Falls nacházející se v severní části ostrova v Mambajao, nebo relaxujte v teplém přírodním bazénku Ardent Hot Spring. Že je vám na to příliš horko? Zchlaďte se v bazénku Sto. Nino. Za pozornost stojí i tamější hřbitov Sinken Cementery.

Sagada

Pohřebiště na skále v horské oblasti Sagada | flocu/123RF.com

Zhruba 300 km od Manily najdete městečko Sagada. Mimo jiné nadchne všechny, kteří se chtějí vyhnout davu turistů Jde spíše o klidné místo nacházející se v severní části Luzonu.

Městečko je proslulé především svými pohřebními tradicemi. Rakve s ostatky se tu nepohřbívají do země, ale věší se na skálu. Podívat se na tuto zajímavost můžete třeba v Údolí ozvěn (Echo Walley). Okolí také vybízí k různým pěším výletům.

Čokoládové hory

Čokoládové hory na filipínském ostrově Bohol | goodolga/123RF.com
Čokoládové hory na filipínském ostrově Bohol | goodolga/123RF.com

Čokoládové hory (Chocolate Hills) představují kopce nacházejí se na celém území ostrova Bohol. Jde o oblíbenou turistickou destinaci tvořenou 1 268 kopečky s výškou do 120 metrů. Svůj název dostaly podle trávy hnědé barvy, do níž se zbarvuje v období sucha.

Celkově je ostrov Bohol oblíbený. Nejlépe se sem dostanete trajektem z Cebu City. Pokud máte rádi „plážový odpočinek“, zamiřte na pláž Alona Beach či na Dumaluan Beach. Podvodní svět moře obklopující Boholu je velmi rozmanitý a přímo vybízí k potápění či alespoň ke šnorchlování.

Bazilika Minore del Santo Niňo

Bazilika Minore del Santo Niňo v Cebu na Filipínách | jasonyu1106/123RF.com
Bazilika Minore del Santo Niňo v Cebu na Filipínách | jasonyu1106/123RF.com

Že byste raději než přírodní památky nějakou architektonickou? Zamiřte do Cebu City, hlavního města m ostrova Cebu. Jde o druhé největší filipínské město. Jeho dominantou je bazilika Minore del Santo Niňo. Uvnitř se nachází nejstarší filipínská soška svatého Jezulátka.

Dalšími památkami Cebu City jsou pevnost San Pedro, historický dům Casa Gorordo (nyní je zde muzeum), čínský taoistický chrám s pěknou vyhlídkou na město. Kromě památek je tu významný přístav a město je rovněž oblíbené pro své nádherné pláže a ideální podmínky pro potápění.

Filipíny jsou úchvatným místem pro vaši klidnou i rušnou dovolenou. Najdete tu vodopády, kopce, sopky, jeskyně, korálové útesy…a nechybí ani historické památky. Země vás však „dostane“ i svou atmosférou. Filipínci jsou převážně veselí a přátelští. Také ochutnejte tamější kuchyň a jistě sami najdete i další možnosti, jak si užít dovolenou na tomto nádherném místě.

Předchozí článekZajímavosti Dánska – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Brazílie – památky a zajímavá místa k navštívení