Památky a zajímavá místa v Kodani

11511
Panorama Kodaně v Dánsku | bloodua/123RF.com
Panorama Kodaně v Dánsku | bloodua/123RF.com

O Dánsku se říká, že ze čtyřky skandinávských zemí dokáže své návštěvníky přijmout ze všech nejvřeleji. A kde jinde hledat divoký noční život, příjemné restaurace, útulná kafé nebo všudy přítomné cyklisty než právě v Kodani. Kromě skvělého jídla a pití nabízí i mnoho zajímavých památek, ale to, co činí Kodaň jedinečnou je hlavně atmosféra a energie města, kterou musí každý zažít na vlastní kůži.

Kodaň byla stovky let centrem Dánského království, díky čemu zde najde mnoho paláců, zámků, kostelů a jiných architektonických památek. Nenechte se ale zmást, Kodaň není městem minulosti. Právě naopak. Staré stavby se zde setkávají s moderní architekturou, dřevěné nábřežní domky zde stojí naproti moderním skleněným stavbám. Nejlepší způsob, jak prozkoumat vše, co může Kodaň nabídnout, je po vzoru místních samozřejmě na kole. Váš hostel / hotel vám ale jistě ochotně kola za úplatu zapůjčí. Kam můžete na kole vyrazit?

  • Prohlídku můžete zahájit výstupem na Rundetårn, jedinečnou kulovitou věž s velmi zajímavou architekturou. Odsud se vám naskytne skvělý výhled na centrální část města. Dalším z takových míst je Vor Frelsers Kirke, barokní kostel, který se vyznačuje vnějším schodištěm, po kterém mohou návštěvníci vystoupat až na vrchol kostelní věže. Není to rozhodně ale nic pro ty, co se bojí výšek.
Rundetaarn v Kodani | avmedved/123RF.com
Rundetaarn v Kodani | avmedved/123RF.com
  • Socha Malá mořská víla je bezesporu spolu s barevnými pobřežními baráčky symbolem Kodaně. Socha je vyrobená z bronzu po vzoru postavy z pohádky Hanse Christiana Andersena, který je na celém světe znám jako autor pohádek pro děti. Kromě malé mořské víly napsal například pohádku Císařovi nové šaty, Ošklivé káčátko nebo Děvčátko se sirkami.
Malá mořská víla v Kodani | carmenmsaa/123RF.com
Malá mořská víla v Kodani | carmenmsaa/123RF.com
  • Další z významných budov Kodaně je Københavns Rådhus, neboli budova radnice. Je postavená z pro Skandinávii typických červených cihel a svojí impozantní velikostí vás dozajisté ohromí.
Radnice v Kodani | elec/123RF.com
Radnice v Kodani | elec/123RF.com
  • Park Tivoli je druhý nejstarší zábavní park na světe. Najdete zde mnoho pouťových atrakcí, a to nejen těch novodobých, ale i historických. Například dřevěná horská dráha Rutschebanen se datuje až do roku 1914.
  • Pro ty, kdo spíše než adrenalinové zážitky preferují klidnější druhy zábavy, nabízí Kodaň mnoho muzeí a galerií. Nejvýznamnější z nich je Ny Carlsberg Glyptotek, založené z velké míry na soukromé sbírce umění syna zakladatele pivovaru Carlsberg. Muzeum se původně zaměřovalo na starověké sochy, je v současnosti ale známo spíše kolekcí obrazů od malířů jako Monet, Renoir, van Gogh nebo Cézanne. Každé úterý je zde vstup zdarma.
Ny Carlsberg Glyptotek v Kodani | gameover/123RF.com
Ny Carlsberg Glyptotek v Kodani | gameover/123RF.com
  • Dále stojí za návštěvu Nationalmuseet, Národní museum, které se chlubí největší kolekcí archeologických a kulturních artefaktů v Dánsku a nebo Statens Museum for Kunst, Národní galerie, která shromažduje díla nejen dánských autorů.
  • Po náročném dni je možné zakončit prohlídku v Nyhavn, neboli Novém přístavu, který nabízí širokou nabídku restaurací a barů umístěných v útulných barevných domcích na břehu moře.

V posledních letech se Kodaň také spojována se špičkovou moderní gastronomií – restaurace Noma vyhrála za posledních 5 let titul nejlepší světové restaurace čtyřikrát. Pokud ale návštěva tohoto podniku není to pravé pro vaši peněženku, existuje mnoho jiných (levnějších) alternativ, jak se dobře najíst. Navíc se díky nim trochu přiblížíte dánskému životnímu stylu.

  • Stejně jako ostatní Skandinávci, i Dánové milují párky v rohlíku. Na každém rohu zde narazíte na „pølsevogne“ (pølse = párek, vogne = vozík, vagón) a ač se zdá, že na párku v rohlíku nemůže být nic zajímavého, vřele doporučuji vyzkoušet, ideálně v provedení „ristet med det hele“ což můžeme volně přeložit jako „opečený se vším“. Dočkáte se dvou omáček, smažené cibule, okurky a rohlíku, který se podává vlastně jenom jako držák na párek.
  • Další z dánských specialit je „smorrebrod“, plátek tmavého chleba se sezonními potravinami, což jsou v Dánsku většinou ryby nebo maso. Často se servíruje se speciální dánskou remuládou, což je sladko kyselá variace francouzské verze této omáčky.
  • Jako sladkou tečku je možné si dát „flødebolle“, vyšlehaný vanilková krém obalený čokoládou, často na vaflovém podkladu.

Tyto a další speciality dánského streetfoodu můžete najít na PapirØen, „papírovém ostrově“, kde se areál bývalé papírny stal domovem více než 40 stánků s typickým dánským jídlem, a na rozdíl od moderních michelinských restaurací, kterých je v Kodani 14, se zde najíte za rozumné ceny.

Dánsko je domovem značek piva jako Tuborg a Carlsberg, ale pokud budete mít možnost, zkuste radši některou z menších dánských značek, jako je Nørrebro Bryghus nebo Ørbæk. Místní na ně nedají dopustit. A kam jinam zajít na jedno, než do proslulé Christiánie, města uvnitř města, které v 70. letech založila místní komunita hippies. Jedinečná architektura a všudypřítomná pohoda z tohoto místa činí nezapomenutelný zážitek. Do roku 2004 zde byl do značné míry tolerován prodej marihuany, která k hippie komunitě bezpochyby patří, nicméně požadavky na její legalizaci vedli ke konfliktům s městskými orgány a současný statut není jasný. Bohužel v nedávné době začala Kodaň opět proti Chritiánii bojovat a uvažuje se o demolici celé oblasti. Nejen proto je třeba si s návštěvou Kodaně pospíšit.

Předchozí článekKam v Petrohradu – zajímavá místa a památky
Další článekTurecká Antalya – zajímavá místa a památky