Zajímavosti Indie – zajímavá místa a památky k vidění

10556

V Indii se za více než 30 000 let jejího osídlení zrodilo mnoho nejrůznějších kulturních a náboženských směrů, jež významně ovlivnily dění nejen v Jižní Asii, ale i v Evropě. Tato ve světovém měřítku sedmá největší země s druhým největším počtem obyvatel je neuvěřitelně pestrým, duchovním a zároveň i chaotickým místem, kde se setkává tradice s modernou. Její rozmanitost vychází jak z etnických, tak i z geografických a klimatických rozdílů, s nimiž se setkáte téměř na každém rohu.

Indové v minulosti museli čelit nadvládě několika zemí a i po prohlášení republikou v roce 1950 zažili mnoho náboženských a územních sporů. Za tu dobu zde vznikly tisíce překrásných staveb odrážejících jednotlivé etapy vývoje indické kultury až do nynější podoby. Přírodní scenérie chladných hor, divokých džunglí, vyprahlých pouští i Sluncem zalitých pláží, spolu s mnoha překrásnými duchovními místy, jsou směsicí všeho, po čem by turista mohl zatoužit.

Zajímavosti o Indii

  • Nemá národní jazyk a přesto je po jazykové stránce nejvíce rozličnou zemí světa. Podle sčítání lidu se zde v 60. letech mluvilo přesně 1652 jazyky. V současnosti se tu nejvíce používá hindština, bengálština, telugština, maráthština, tamilština a urdština s tím, že každý z těchto jazyků ovládá přibližně 50 milionů lidí.
  • V průměru se zde vyprodukuje okolo 1 100 filmů ročně, což je dvojnásobek Americké produkce a dokonce desetinásobek té Britské.
  • Kromě hlavního města Dillí, počtem obyvatel druhé největší metropole světa, se do tohoto žebříčku řadí další dvě indická města – Bombaj a Kalkata.
  • Indie je ve světovém měřítku největším producentem i konzumentem manga. Vypěstuje se zde více než 40 % celkové roční produkce.

Zajímavá místa a památky v Indii

Tádž Mahal v Ágře (Taj Mahal)

Tato obdivuhodná stavba má s Indií podobné pouto jako Eiffelova věž s Paříží nebo Tower Bridge s Londýnem. Za stavbou tohoto mauzolea se však skrývá velmi romantické gesto. V 17. století si ji totiž objednal císař Šáhdžahán, aby vyjádřil lásku a úctu k jeho zesnulé ženě přezdívané Mumtáz Mahal, pro niž se stal místem posledního odpočinku.

Základy tohoto monumentálního paláce byly položeny nedlouho po její smrti (v roce 1631), ale k jeho dokončení, na kterém se podílelo okolo 20 000 dělníků, došlo až o více než 20 let později. Vyjma sarkofágu, umístěného mimo její centrum, je stavba naprosto symetrická a pro jedinečné vyobrazení orientálních prvků s nefritovým, diamantovým a perleťovým zdobením se právem považuje za vrchol islámské architektury.

Město Váránasí

Váránasí je nejen jedním z nejdéle trvale osídlených měst, ale i poutním místem pro hinduisty, buddhisty a džinisty z nejrůznějších koutů Indie i zbytku světa. S jeho spirituálním významem se pojí především řeka Ganga, která městem protéká a každoročně poskytuje fyzickou i duchovní očistu milionům lidí.

Podle legendy město před pěti tisíci lety stvořil indický bůh Šiva, který jej učinil posvátným místem hinduistů. Právě jeho jménem byl vysvěcen chrám Kashi Vishvanath, který se tyčí nedaleko říčního břehu ve staré části města. Mnoho říčních břehů lemují schody zvané gháty, jež mají sloužit k usnadnění očisty. Těch tu najdete více než 100, ale těmi největšími jsou Dashashwamedh a Assi. Můžete tu také navštívit universitu Banaras Hindu a její obsáhlou knihovnu s více než milionem výtisků nebo muzeum Bharat Kala Bhavan s překrásnou sbírkou indického umění a historických artefaktů.

Hari Mandir Sáhib v Amritsaru

Podstatné zastoupení mají v Indii i vyznavači sikhismu, kteří se za svým nejposvátnějším místem sjíždějí do Amritsaru, konkrétně do Hari Mandir Sáhib (Harimandir Sahib), komplexu náboženských staveb, jehož centrem je Zlatý chrám (Golden Temple). Uvnitř i vně jeho konstrukce můžete pozorovat souhru hinduistických a islámských stavebních prvků, o čemž svědčí mramorová část zdiva zdobená ornamenty květinových a zvířecích vzorů, postupně přecházejících do zlatého obložení, které završuje velká kupole – ztělesnění lotosového květu. Předčítání modliteb, jež se line do všech jeho koutů, podněcuje klidnou duchovní atmosféru panující pod jeho střechou, odkud se nese do celého Amritsaru.

Národní park Periyar (Periyar National Park)

Když britští inženýři na konci 19. století vytvořili jezero Periyar (Periyar Lake), významný vodní zdroj pro široké okolí, ještě netušili, že o necelých 40 let později se jeho okolí stane národním parkem. Poskytuje útočiště hlavně slonům a tygrům, a to dokonce i několika bílým, domov tu ale našli i jiní savci jako divoká prasata či vydry. Okolo jezera poletuje také spousta druhů ptáků a motýlů, jejichž pozorování je velmi populární místní aktivitou. Místní scenérie si ale turisté nejčastěji vychutnávají při plavbě po jezeře nebo na procházce po některé z místních stezek.

Červená pevnost v Novém Dillí (Red Fort)

O postavení této kolosální osmiboké pevnosti o rozloze jednoho čtverečního kilometru se zasloužil vládce Šáhdžahán. V roce 1648 ji prohlásil za sídlo mughalské moci, kterým nakonec zůstala až do poloviny 19. století. Díky cihlám z červeného pískovce si tato enormní stavba zasloužila název Červená pevnost. Její budování trvalo celých 10 let a bylo při něm využito prvků indického, perského i evropského umění. Na její výzdobě se však pracovalo i nadále, o čemž svědčí mramorové a květinové dekorace jejího interiéru odrážející spíše pozdní mughalskou architekturu.

Brána Indie v Bombaji (Gateway of India)

Také byste si neměli nechat ujít západ Slunce na břehu Arabského moře s výhledem na slavnou Bránu Indie.  Její vybudování mělo připomínat návštěvu Jiřího V, indického císaře a jediného britského krále, který v době svého panování do Britské Indie zavítal.

Stavba této 26 metrů vysoké brány, která si chvíli udržela pozici nejvyšší stavby v Bombaji, započala v roce 1911 a trvala dlouhých 13 let. Její rysy převážně odpovídají indo-saracénskému stylu, ačkoliv některé prvky mají původ i v muslimském pojetí architektury. Harmonii celého panoramatu umocňuje dlouhé schodiště spojující bránu s hladinou moře.

Město Džaisalmér (Jaisalmer)

O tomto odlehlém městě v srdci Thárské pouště se často mluví jako o zlatém, což má původ v barvě pískovcových cihel, jež jsou základem mnoha místních staveb. Ve dvanáctém století, kdy bylo významným dopravním uzlem, zde vyrostla tzv. Džaisalmérská pevnost (Jaisalmer Fort). Tato monumentální stavba tyčící se nad městem se může pochlubit masivními hradbami, chrámy, paláci a 99 baštami. Na hlavním nádvoří se nachází známý sedmipatrový Maharádžův palác (Maharaja’s Palace).

Hlavním lákadlem pro turisty však není samotná pevnost, ale spíše její okolí. Turisté si zde užívají především atrakcí spojených s krásami okolní pouště jako například jízdy na velbloudech, nebo si u nedalekého jezera Gadi Sagar oddechují od shonu velkých indických měst.

Překrásné pláže v Goa

A pokud byste na své dovolené chtěli i vypnout a vydechnout si na Sluncem zalité pláži, zamiřte na západní pobřeží do státu Goa. Tyto kouzelné břehy omílané Arabským mořem se do povědomí turistů dostaly sice nedávno, zato si ale stihly získat značný věhlas. Na nejznámější pláži Calangute se to turisty jen hemží. Jestliže upřednostňujete klidné prostředí, zajděte raději na odlehlou pláž Agonda, a chcete-li si pobyt zpříjemnit lekcemi jógy nebo návštěvou lázní, můžete vybírat například mezi plážemi Mandrem, Morjim a Ashwem.

Rozdílné lidské povahy, odvěké tradice a duchovní postoje se v Indii mísí podobně jako nejrůznější vůně bylin a koření v jejích ulicích. A stejně tak rozmanitá jsou i její nejkrásnější místa. Snad každý, kdo sem zavítá, si zde najde něco, co je mu blízké, ať už to bude mít formu překrásných přírodních scenérií, lahodného jídla, unikátních historických památek nebo poznávání své vlastní duše.

Předchozí článekDovolená v Lindosu na řeckém Rhodosu – památky a zajímavá místa k vidění
Další článekDovolená ve Slovinsku – kam se vydat na letní a zimní dovolenou?