Zajímavá místa v Nikósii, která musíte vidět!

5774
Pohled na město Nikósie na Kypru | kirillm/123RF.com
Pohled na město Nikósie na Kypru | kirillm/123RF.com

Nikósie, dříve zvaná Lefkósie, je nejen hlavním, ale i největším městem ostrova Kypr. Rozkládá se v centrální části ostrova podél řeky Pedieos. Dnes je rozdělena na dvě části – část řeckou nacházející se na jihu a část tureckou na severu. Lze se setkat i s označením jižní a severní Nikósie.

Hranice, která rozděluje město na dvě části, vede Starým městem, které je chráněno dokola stojícími benátskými hradbami z 16. století.

Co si nenechat ujít – jižní Nikósie

V jižní části Nikósie se můžete seznámit s tradiční kyperskou architekturou a projít se změtí křivolakých uliček, které této části dodávají romantický nádech. Navštívit byste rozhodně měli Kyperské muzeum, symbol Kypru, kde lze vidět ukázky z kyperského kulturního dědictví, kdy k nejcennějším exponátům patří zlatá kolekce šperků či relikvie pocházející z královských hrobek Salamis.

Nikósijskou katedrálu představuje ve skutečnosti malý kostel Agios Ioannis (sv. Jana) pyšnící se vnitřní výzdobou s biblickými motivy a obrazy svatých. Katedrála, sloužící k vysvěcování biskupů, se nachází v areálu arcibiskupského paláce, jenž poznáte dle sochy arcibiskupa Makaria.

Kostel Agios Ioannis v Nikósii | elec/123RF.com
Kostel Agios Ioannis v Nikósii | elec/123RF.com

Pokud si chcete chvíli odpočinout od ruchu města, zajděte si do Obecních zahrad, které byly dříve pojmenovány po královně Viktorii.

Další zajímavá místa v jižní Nikósii

  • Byzantské muzeum ikon – můžete vidět to nejlepší z byzantského umění na Kypru, kdy nejstarší ikona pochází z 9. století.
  • Čtvrť Laiki s historickým muzeem Leventis – projděte se zrestaurovanou čtvrtí a pak se dozvíte zajímavosti o historii města, která sahá až do období 3 900 let před naším letopočtem.

Co navštívit v severní Nikósii

V turecké části si můžete občas připadat, jako by se tu zastavil čas. Symbolem této části města je jednoznačně katedrála sv. Sofie, dnes spíše známá jako mešita Selimiye. Ve 13. století byla postavena jako římskokatolická katedrála sv. Sofie znázorňující ukázku francouzské gotiky. Během let došlo k jejímu poničení nejen působením lidské činnosti, ale i vlivem přírodních sil, zejména zemětřesení. Když vládu převzali Osmané, katedrála byla přestavěna na mešitu a přistaveny dva minarety. Na celém ostrově nenajdete významnější gotickou památku. Mešita plní v rámci turecké části ostrova funkci hlavního muslimského svatostánku.

Severní Nikósie s mešitou Selimiye | kirillm/123RF.com
Severní Nikósie s mešitou Selimiye | kirillm/123RF.com

Další zajímavá místa v severní Nikósii

  • Městská čtvrť Arab-Ahmet – nekrásnější obnovená čtvrť v severní části, kdy na vnitřním nádvoří si můžete prohlédnout téměř všechny druhy místních řemesel a obchodů.
  • Bývalý hradební příkop – dnes tu najdete místa k odpočinku – zahrady, sportoviště či venkovní výstavy soch.

Nikósie je určitě zajímavým místem už z toho důvodu, že se v jednom místě prolíná řecké a turecké, což dělá město jedinečným, které jinde určitě nenajdete.

Předchozí článekKam v Trondheimu – co navštívit a vidět?
Další článekTirana – památky a zajímavá místa