Zajímavosti na Kypru – zajímavá místa a památky k vidění

14783

Ve východní oblasti Středozemního moře, poblíž Turecka, Řecka, Jordánska a Egypta, se nachází překrásný ostrov Kypr. Po Sicílii a Sardinii je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Přestože geograficky Kypr spadá pod Asii, co se týče kultury, mnohem blíže má k té evropské. Silný je i vliv Afriky – proto o pestrost zde rozhodně nouze není.

Je označován jako Ostrov dvou tváří. Dělí se totiž na řeckou a tureckou část, jež odděluje Zelená linie a Attilova linie. Zatímco jižní část, Kyperská republika, je mezinárodně uznávaná (což dokládá i její členství v Evropské unii), Severokyperskou tureckou republiku uznává pouze Turecko.

Kypru se často přezdívá i Ostrov slunce. Bývá zde totiž více než 300 slunečných dnů ročně, proto je ideálním místem pro milovníky slunečních paprsků.

Zajímavosti o Kypru

  • Kypr patří mezi středomořské státy s nejbohatší historií. Osídlen byl už zhruba deset tisíc let před naším letopočtem.
  • Úředními jazyky jsou řečtina, turečtina a angličtina.
  • Kyperská města mají dva názvy. Druhá jména vznikla v době, kdy oblast spadala pod nadvládu Lusignanů, kteří původní pojmenování nebyli schopní vyslovit. Nové názvy obvykle vznikly překladem těch původních z řečtiny.
  • Na Kypru se jezdí na levé straně silnice. Většina ukazatelů je v řečtině i angličtině, v severní části ostrova pak v turečtině.
  • Několikrát Kypr rekordním způsobem přesáhl normy Evropské unie v oblasti čistoty vody a místních pláží.
  • Zřícenina hradu St. Hilarion údajně inspirovala Walta Disneyho při animování pohádky o Sněhurce a sedmi trpaslících.
  • Na Kypru žije velké množství koček. Legenda praví, že je sem přivezla svatá Helena, matka byzantského císaře Justiniána, aby si poradily s přemnoženými hady.

Zajímavá místa a památky na Kypru

Nikósie (Nicosia)

Hlavní a zároveň největší město Kypru se nachází v centru ostrova. Žije zde zhruba tři sta tisíc obyvatel. Na celém světě je velkou raritou, jedná se totiž o jediné hlavní město, které je rozdělené na dvě části. Středem města totiž prochází takzvaná Zelená linie, která odděluje Kyperskou republiku od Severokyperské turecké republiky. Hraniční přechod byl otevřen až v roce 2008 uprostřed nákupní třídy Lidra. Do té doby obě části nebyly průchozí. Rozdíl mezi oběma částmi je dodnes hmatatelný, na jedné straně si můžete prohlížet moderní budovy, na straně druhé vás pak čekají typická tržiště a pouliční stánky. Obojí ale má své kouzlo. V turecké části pak jsou naprosto běžné gotické chrámy, které byly přestavěny na muslimské mešity.

Ve městě se dodnes zachovalo benátské opevnění s jedenácti baštami a řadou vstupních bran. Kromě toho si zde můžete prohlédnout i mešitu Selimiye (Selimiye Mosque), což byla původně katedrála sv. Sofie postavená ve 13. století ve stylu francouzské gotiky, katedrálu Sv. Jana (St. John Cathedral), kostel Faneromeni (Church of Panagia Faneromeni), pomník Svobody (Liberty Monument) nebo Arcibiskupský palác (Archbishop’s Palace). Za vidění stojí také pěší zóna Laiki Geitona se spoustou původních taveren či Národní archeologické muzeum (Cyprus Museum). Zhruba jedenáct kilometrů na jihozápad od Nikósie se nachází kostel Panny Marie Chrysospiliotisy (Panagia Chrysospiliotissa Church) z raně křesťanského období, jenž je zvláštní tím, že byl vybudován v jeskyni. Pokud vás památky omrzí, vyrazte do nedalekého Národního parku Athalassa (Athalassa National Park).

Pafos

Bývalé hlavní město Kypru, v jehož blízkosti se podle mytologie narodila bohyně lásky Afrodita, bylo založeno už v roce 320 př. n. l. Turisty láká především na Královské hrobky (Tombs of the Kings). Jedná se o komplex podzemních katakomb z helénistického období. Za vidění stojí také úžasné mozaiky, které jsou umístěny v Archeologickém parku (Paphos Archaeological Park). Jde o nejlépe zachované antické mozaiky v Evropě. Ty nejhezčí si můžete prohlédnout v domech Thesea, Orfea a Dionýsa a pocházejí z 2. až 5. století. Zajímavostí je, že k objevu Dionýsovy vily došlo až za 2. světové války, kdy zde Britové chtěli postavit protiletecké kryty. Prohlédněte si i opravené římské divadlo Odeon (Paphos Ancient Odeon). Město je díky svým starobylým památkám zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Navštívit zde můžete i celou řadu muzeí – například Byzantské, Archeologické či Etnografické. Zajímá-li vás spíše příroda, můžete se vypravit do místního Ptačího parku (Pafos Bird Park) nebo do Parku s hady a plazi (Snake Georges Reptile Park). U vesničky Kouklia si pak můžete prohlédnout ruiny Afroditina chrámu (Temple of Aphrodite).

Limassol

Druhé největší město Kypru Limassol, které už v roce 1191 založil anglický král Richard Lví srdce, je ukázkou, jak moc se na Kypru střídaly jednotlivé vládnoucí dynastie. Prohlédnout si tak můžete katolické kostely i mešity. Z doby antiky se zde zachoval úžasný amfiteátr v Kourionu (Kourion Amphitheater), který dodnes hostí letní festival Shakespearových her. Dominantou města je Limassolský hrad (Limassol Castle) ze 13. století, který je proslulý tím, že si zde Richard Lví srdce vzal za manželku Berengarii Navarrskou. Na hradě se nachází Kyperské středověké muzeum (Cyprus Medieval Museum).

Zároveň je Limassol rájem pro milovníky vína. Právě toto město je totiž vinařským střediskem Kypru. Nedaleko Limassolu stojí hrad Kolossi (Kolossi Castle), odkud pochází známé dezertní víno Kommandaria, každoročně se zde také konají atraktivní karnevaly a Festival vína.

Poloostrov Akamas (Akamas Peninsula)

Na západě Kypru se nalézá poloostrov Akamas, kde si i dnes můžete užít nedotčenou přírodu plnou úžasných soutěsek, útesů i romantických zálivů. Žijí zde stáda kyperských muflonů, mořské karety tu kladou svá vejce a roste zde více než 500 druhů divokých rostlin. Pokud chcete strávit aktivní dovolenou na kolech, je tato oblast pro vás jako dělaná. Za návštěvu ale rozhodně stojí i ruiny starého kláštera Pyrgos tis Rigenis či byzantská katedrála Ágios Geórgios. Zajímavostí je, že poloostrov byl pojmenován po synovi Thésea. Staré mýty praví, že právě zde trávila čas bohyně lásky Afrodita se svým milencem Adonisem. Na severním pobřeží naleznete Afroditiny lázně, což je malé jezero, v němž se bohyně údajně koupala.

Larnaka (Larnaca)

Město Larnaka se nachází na území starověkého Kitionu, kde se narodil významný antický filozof, zakladatel stoicismu Zenon. Ještě do turecké invaze v roce 1974 nebylo příliš důležitým centrem, pak se zde ale usadila spousta uprchlíků ze severu. Hlavním turistickým cílem je zde kostel Agios Lazaros (Church of Saint Lazarus) z 9. století, v němž jsou uloženy ostatky svatého Lazara. Ten sem dorazil poté, co ho Ježíš vzkřísil z mrtvých.

Za vidění stojí i místní turecká přístavní pevnost pocházející z roku 1605. Navštivte také mešitu Hala Sultan Tekke, která patří mezi významná poutní místa muslimů. Právě zde totiž podle legendy zemřela teta Proroka Mohammeda. Stojí u slaného jezera, jenž často navštěvují kolonie plameňáků. Ve městě se nachází rovněž celá řada muzeí, mezi nimi i archeologické či paleontologické. V místní galerii si pak můžete prohlédnout výstavu moderního umění.

Za vidění stojí i nedaleký akvadukt Kamares (Kamares Aqueduct) pocházející z roku 1745. Dochovala se z něj řada oblouků. Pokud se chcete pokochat, vyrazte na pobřežní promenádu, která se táhne kolem nádherných pláží.

Varosha

Město Varosha je smutnou ukázkou rozdělení Kypru. Dříve se totiž jednalo o rušné místo, to se však po invazi tureckých vojsk v roce 1974 změnilo, právě zde se totiž ostrov půlil na řeckou a tureckou část. Místní obyvatelé proto odsud utekli a zanechali město vlastnímu osudu, zpět se vrátit nemohli. Nezřídka tak zde jsou vidět třeba rozestlané opuštěné postele a podobně. Oblasti se proto přezdívá Město duchů.

Pohoří Troodos (Troodos Mountains)

Jestliže vás lákají přírodní i historické krásy, vyrazte na úchvatné pohoří Troodos. Jednou z nejhezčích součástí seznamu UNESCO je totiž deset místních malovaných kostelů z byzantského období, které jsou umístěny po celém pohoří. Nejkrásnějším klášterem je Kykkos (Kykkos Monastery) z roku 1080, kde se dochovaly nádherné mozaiky a ikony – nejcennější je ikona Panny Marie. Kromě toho zde naleznete řadu vesniček, kde se dodnes zachovává tradiční způsob života. Na nejvyšší hoře ostrova Mount Olympos si v zimě dokonce můžete parádně zalyžovat. A pokud nebudete mít přírody stále dost, můžete se vydat pár kilometrů na jih, kde teče překrásný vodopád Kaledonia (Caledonia Waterfall).

Famagusta

Nejznámější památkou Famagusty je takzvaná Othellova věž (Othello’s Tower), což je přístavní pevnost. Právě zde totiž údajně Shakespearův Othello uškrtil svou Desdemonu. Pokud vystoupáte na vrchol věže, naskytne se vám nádherný výhled na celé město. Za vidění stojí také katedrála svatého Mikuláše (St. Nicholas‘ Cathedral), která pochází ze začátku 14. století a byla inspirována katedrálou v Remeši. Stojí zde i velké množství mešit a křesťanských kostelů – ty však jsou obvykle zchátralé, neboť v turecké části ostrova se o ně nikdo nestará. Famagusta je jako dělaná i pro turisty, kteří milují koupání. Nachází se zde totiž celá řada nádherných pláží a zákoutí s čistým mořem.

Letovisko Agia Napa

Nádherné písčité pláže naleznete i v resortu Agia Napa. Mezi ty nejhezčí (ale také nejnavštěvovanější) patří pláž Nissi (Nissi beach), na níž leží krásný jemný písek. Má pozvolný vstup do vody a celé to dokresluje překrásná skalnatá scenérie. Agia Napa je vyhledávaným střediskem pro ty, kteří rádi žijí nočním životem, funguje tu totiž celá řada diskoték a barů. Ne náhodou se městečku přezdívá Las Vegas Kypru. Rozkládá se zde také Národní park Mys Greko (Cape greco National Park), kde se původně nacházela svatyně bohyně Afrodity, v centru města pak naleznete úžasný klášter pocházející ze 16. století.

Kypr nepatří mezi nejnavštěvovanější turistické destinace náhodou. Nabízí totiž nádherné čisté pláže, ale také spoustu památek od antických staveb až po islámské mešity. Celá oblast je posetá překrásnými kostely a kláštery a historie zde dýchá z každého zákoutí. K příjemné atmosféře přispívají i úchvatné přírodní scenérie. To vše doplňuje bohatá nabídka kulturního i sportovního vyžití. Na Kypru se rozhodně nudit nebudete.

Předchozí článekZajímavosti v Keni – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Lucembursku – památky a zajímavá místa k navštívení