Kam v Trondheimu – co navštívit a vidět?

4735
Pohled na Trondheim v Norsku | lubastock/123RF.com
Pohled na Trondheim v Norsku | lubastock/123RF.com

Třetí největší norské město Trondheim, jež se v minulosti jmenovalo Nidaros, se nachází ve snadno dostupné centrální části Norska u 130 kilometr dlouhého fjordu Trondheimsfjord. Právě díky poloze se občas Trondheim přezdívá „Bránou severa“. Někdy se mu také přezdívá město studentů, protože tu sídlí řada univerzit a vysokých škol, které navštěvují desetitisíce studentů.

Trondheim patří k nejstarším městům v Norsku, kdy postupně vyrůstalo kolem katedrály Nidaros (Nidaroský dóm), která je dnes symbolem města a nepřehlédnutelnou perlou. Město sehrálo velmi důležitou roli v náboženských, ale i kulturních dějinách země. Dodnes zde sídlí biskup a celé biskupství.

Kdy se vydat do Trondheimu?

Pokud přemýšlíte, kdy je nejvhodnější doba na návštěvu Trondheimu, tak vězte, že po celý rok. Každé roční období má své výhody, které můžete využít. Záleží tedy pouze na tom, čemu dáte přednost.

V zimě a vánočním období si můžete užívat specifickou atmosféru města, kdy vše je prodchnuto vánoční atmosférou, těšit se můžete z vánočního osvětlení, vánočního stromu a všude plápolají světýlka, svíčky, protože zimní noci jsou zde dlouhé, světlo je tu přes den jen pár hodin. Tato skutečnost vás přímo vybídne navštívit některou z útulných restaurací, hospod či klubů. Sportovně naladění návštěvníci si jistě vychutnají bohatou sněhovou nadílku v okolních kopcích a dosyta si užijí sněhové radovánky. Ale díky golfskému proudu, který ohřívá mořskou vodu, tu zimy nejsou nikterak tuhé.

Jaro přinese záplavu květin, vůní, barev, dny se pomalu prodlužují a přináší možnosti vyrazit na prohlídku města či do okolí na pěkné výlety. Podobně léto přinese v podstatě nekončící dny, kdy ani v noci není úplná tma, a tak se můžete bavit po celou noc. Využít můžete místních pláží ke koupání, rybaření a vydat se můžete po okolních kopcích. Ve městě a okolí se nachází i tři golfová hřiště pro milovníky tohoto sportu. Město nabízí k zapůjčení i kola, kterých po městě najdete spoustu u stojánků zabezpečených elektronickými kartami. Stačí si pořídit elektronickou kartu a vyrazit na kole poznávat památky města či krásného okolí.

Co musíte v Trondheimu vidět a navštívit?

Trondheim žije mnoha festivaly, konají se tu jazzové, bluesové, rockové a popové koncerty. Nejznámější festival se koná na počest sv. Olava, který je pohřbený ve zdejší katedrále a jeho svátek se slaví 29. července, kdy se také koná zmíněný festival.

Město v sobě ukrývá mnoho památek, kdy k nejvýznamnějším památkám patří katedrála Nidaros, jež má hned několik „nej“. Bezpochyby je považována za nejkrásnější gotickou stavbu severní Evropy, je i nejstarší církevní stavbou v Norsku a do roku 1908 se zde konaly korunovace králů. Tuto mohutnou středověkou katedrálu úctyhodných rozměrů si nemůžete nechat ujít.

Katedrála Nidaros v Trondheimu | slunicko197/123RF.com
Katedrála Nidaros v Trondheimu | slunicko197/123RF.com

K dalším zajímavým památkám Trondheimu patří:

  • Arcibiskupský palác – nacházející se kousek od katedrály byl v minulosti centrem politické a duchovní moci, dnes se zde nachází muzeum.
  • Gamble Bybro (starý most) – z něj se vám naskytne pěkný pohled na barevné domy v přístavním skladu
  • Bakklandet – čtvrť tvořena dřevěnými domy, které v minulosti sloužily jako příbytky pro dělníky, dnes se z nich staly obchody, kavárny. Čtvrť se nachází na seznamu památek UNESCO.
  • Pevnost Kristiansten – nabízí se odtud pěkný rozhled na město a fjord.
  • Skanzen Sverresborg – ve skanzenu poznáte historické budovy typické pro Norsko.
  • Ringve – muzeum hudby má ve svých expozicích kuriozity, ale i tradiční nástroje z celého světa.
  • Ostrov Munkholmen – malý ostrov ukrývá pevnost, bývalý klášter a vězení.
  • Stiftsgården – královská rezidence postavená ze dřeva má celkem 140 pokojů.

Pokud vám přece jen nebudou stačit památky v Trondheimu, tak se nebojte vydat na prozkoumávání dalších oblastí v Norsku.

Kam se vydat v okolí Trondheimu?

Pokud si chcete chvíli užít klidu a rozjímání, vydejte se na poutnickou cestu do Trondheimu. Poutní cesta sv. Olava představuje síť stezek, které vedou Dánskem, Švédskem, Norskem, mnohdy po historických cestách a vznikly díky kultu sv. Olava, který se rozšířil v 11. století.

Vyšlápněte si na nejvyšší vrchol, který se nachází v okolí města Gråkallen či se vydejte do přírody – lesy, vodopády, rašeliniště v oblasti Bymark.

Trondheim je tak pestré a okouzlující město, že každý si tu při jeho návštěvě určitě najde to své, stačí si jen z nepřeberné nabídky vybrat.

Předchozí článekHolandsko: Eindhoven z Prahy od 216 Kč!
Další článekZajímavá místa v Nikósii, která musíte vidět!