Zajímavá místa v Kuala Lumpur – co vidět a navštívit?

9272
Panorama Kuala Lumpur | leungchopan/123RF.com
Panorama Kuala Lumpur | leungchopan/123RF.com

Kuala Lumpur – největší město Malajsie, je místem, kde můžete zároveň zažít malajskou, indickou ale i čínskou kulturu. V Malajsii žije kromě Malajců i velká indická a čínská menšina, čehož si všimnete v každém větším městě, protože vždy narazíte na místa jako „Chinatown“ nebo „Little India“. Zároveň je Kuala Lumpur moderním rozvíjejícím se městem, takže se čím dál více začíná podobat západním metropolím – najdete zde všechen luxus, na který jste zvyklí z domova okořeněný asijskými vůněmi a životním stylem. Díky tomu je Kuala Lumpur ideální „bránou“ do jihovýchodní Asie

Nepřehlédnutelná dvojčata – Petronas Twin Towers

V současné době je již Kuala Lumpur – KL – jak jej místí ve zkratce nazývají, městem mnoha mrakodrapů. V době výstavby byly Petronas Towers nejen nejvyšším mrakodrapem v Kuala Lumpur, ale i na celém světe, než jej v roce 2004 předčil mrakodrap Taipei 101. Nyní se Petronas Towers posunuly až na dvanácté místo, stále si ale zachovávají prvenství jako nejvyšší mrakodrap sestávající ze dvou věží.

Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur | vselenka/123RF.com
Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur | vselenka/123RF.com

Na Petronas Towers je možné zakoupit vstupenky (cca 600 CZK r.2016) a užít si tak výhled na celé Kuala Lumpur. Každý den je jich ale omezený počet, proto je lepší si je pořídit předem, často jsou vyprodané na několik dní dopředu. Dalším úskalím je smogová situace, často kvůli smogu nejsou vidět ani samotné mrakodrapy. Vyplatí se proto sledovat smogovou předpověď.

Tváří v tvář s makaky a 43 metrovou zlatou sochou

Batu Caves nedaleko Kuala Lumpur | sepavo/123RF.com
Batu Caves nedaleko Kuala Lumpur | sepavo/123RF.com

Ač se při delším pobytu v jihovýchodní Asii stanou setkání s opicemi každodenní realitou, mnoho turistů, kteří poprvé zavítají do těchto krajů mají setkání s opicemi jako prioritu. Ideálním místem jsou Batu Caves – jedna z nejnavštěvovanějších hinduistických svatyní mimo Indii. Je zasvěcena hinduistickému bohu války – Maruganu, právě jehož ztělesňuje 43 metrová zlatá socha, která stojí vedle více než stometrových schodů vedoucích ke komplexů jeskyň, ve kterých se rozkládá samotná svatyně. Při cestě po schodech si dávejte pozor na svoje věci, všudypřítomné opice se vám budou snažit ukrást cokoliv v jejich dosahu. Nepodceňujte jejich sílu, velmi často se stává, že dospělí samci dokážou turistům z ruky vytrhnout i fotoaparát. Vstup je zdarma, zvlášť je možné zakoupit vstupenky do Netopýří jeskyně, kde jsou kromě netopýrů k vidění a jiní původní obyvatelé jeskynní.

Tip: Muži i ženy by měli mít zakryté nohy, tj. mít buď dlouhé kalhoty nebo sukni. Pokud ale zapomenete, je možné si na místě vypůjčit šátek (a dokonce zdarma).

Pro ty, co se v Kuala Lumpur chtějí zdržet déle

Dále můžete navštívit přírodní rezervaci Bukit Nanas Forrest Reserve, která se rozkládá přímo uprostřed města a pokud jste se nedostali na Petronas Towers, nebo chcete vidět město u jiného úhlu, je možné vystoupat na 421m vysokou Menara Kuala Lumpur Tower, která se nachází v této přírodní rezervaci.

Menara Kuala Lumpur Tower | mme123/123RF.com
Menara Kuala Lumpur Tower | mme123/123RF.com

Za návštěvu také stojí již zmíněná čtvrt Chinatown (Jalan Petaling), kde kromě živého tržiště můžete obdivovat koloniální architekturu. Zároveň je v kontrastu s moderním centrem města, jelikož zde se tak trochu zastavil čas.

Každé jídlo je překvapením

Snad nejvýrazněji je vidět vliv různých kultur na rozmanitosti jídla, které se zde podává. Jak už bylo řečeno, hlavní vliv mají kromě Malajců indické a čínské menšiny, nezřídka ale objevíte jídla, která jsou původem z Indonésie, Srí Lanky, Thajska nebo arabských zemí. Jídla jsou tak rozmanitá, že je v podstatě nemožné je všechny znát, a proto je často objednávání jídla dobrodružstvím, kdy často nevíte, co vám vlastně přinesou.
Také je v podstatě nemožné popsat typickou kuchyni Kuala Lumpur, jelikož právě zde je mix různých kultur nejrozmanitější.

Pro alespoň částečnou orientaci je dobré vědět, že „nasi“ znamená rýže, často se setkáte s „nasí lemak“ jako typickou místní snídaní – jedná se o rýži vařenou v kokosovém mléce, doplněnou různými přílohami (sušené rybičky, vařené vejce ale především vždy s velice pálivou čili pastou sambal). Často se setkáte s „nasi goreng“, smaženou rýží původně z Indonesie. Druhé důležité slovo je „mee“, neboli nudle. Často podávané spíše jako polévka.
Největší koncentrace street foodu je v ulici Jalal Alor ve čtvrti Bukit Bintang – najdete zde na jednom místě vše, co Malajsie nabízí.

„Jihovýchodní Asie pro začátečníky“

Kuala Lumpur a Malajsie obecně je ideální destinace pro ty, kdo jedou do jihovýchodní Asie poprvé. Nabízí totiž stále luxus a spořádanost západních kultur a zároveň nabízí možnost poznat malajskou, ale i čínskou a indickou kulturu.

Předchozí článekZajímavá místa v Pekingu – co vidět a navštívit?
Další článekKam v Dubaji – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?