Kam v Dubaji – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?

14343
Panorama Dubaje | sophiejames/123RF.com
Panorama Dubaje | sophiejames/123RF.com

Ve srovnání s jinými světovými metropolemi může Dubaj působit jako město téměř bez historie. První záznamy o založení města se datují do roku 1799, kdy došlo k osídlení oblasti kmenem Bani Yas. Za méně než dvě stě let se tak tento původně malý obchodní přístav proměnil v centrum světového obchodu, turismu a nejpůsobivějších světových architektonických konstrukcí.

I přes poměrně krátkou historii lze současnou Dubaj rozdělit na staré město a novější čtvrti. Zatímco původní město kolem zátoky vzkvétalo dříve obchodní centrum, s objevem ropy začal bouřlivý rozvoj podél silnice Sheikh Zayed. Takto vznikly moderní, nové čtvrti, jako například Dubai Marina, Downtown, DIFC nebo Jumeirah.

Bur Dubai, Deira a trhy

Jádrem původní Dubaje je zátoka Dubai Creek, po jejichž stranách leží čtvrti zvané Deira a Bur Dubai. Nejsnazší cestou přes vodu jsou lodě abra za (téměř symbolickou) cenu jednoho arabského dirhamu a jízda na nich je příjemným a autentickým zážitkem.

TIP: Lodičku si lze i s řidičem pronajmout za přibližně 150AED na den. Lze se takto dostat do částí města, kam se velká většina turistů nedostane.

Zátoka je velmi významná, neboť od počátků města se sem na trhy sjížděli po vodě obchodníci z širokého okolí a nabízeli zde své zboží na tradičních souk, neboli trzích pod širým nebem. I dnes zde lze nakoupit zlato, látky i potraviny, nemluvě o „zaručeně pravých“ značkových, módních věcech.

TIP: Při nákupu zlata by člověk mohl mít strach z falzifikátů, vláda však obchody ve zlatém souku důsledně kontroluje, takže není nutné bát se o kvalitu. Určitě je ale potřeba smlouvat.

Určitě se také při návštěvě připravte na to, že prodejci jsou velmi neodbytní a například u mužů se po vás často budou sápat, aby vám přímo na vaší hlavě ukázali, jaké mají pěkné pašmíny. Smyslově nejintenzivnějším zážitkem je poté návštěva Deira Spice Souk, neboli trhu s kořením. Trochu atypickou stavbou ve srovnání se zbytkem původní čtvrti je poté Deira Clocktower, výrazný monument, který byl postaven v roce 1963 na počest nalezení ropných ložisek.

Různé druhy koření v Deira Spice Souk | hypnocreative/123RF.com
Různé druhy koření v Deira Spice Souk | hypnocreative/123RF.com

Al Bastakiya

Podobným krokem do historie je i malá čtvrť Al Bastakiya, nejstarší rezidenční oblast ve městě plná tradičních, restaurovaných obchůdků, galerií a kaváren. Ve čtvrti se nachází také Dubai Museum, a to přímo v nejstarší budově města: pevnosti Al Fahidi, jejíž základní kámen byl položen roku 1787. V dřívějších letech tato stavba sloužila jako sídlo vládců města, zbrojnice i například jako vězení. Během procházek čtvrtí si určitě také všimnete barjeel, tradičních, přibližně 6m vysokých, otevřených věží, které se dříve využívaly pro udržování příjemných teplot v obydlí.

Historické muzeum v Dubaji | alex_7370/123RF.com
Historické muzeum v Dubaji | alex_7370/123RF.com

TIP: Každý rok v březnu hostí tato čtvrť Sikka Art Fair, největší dubajský lokálně-umělecký festival. Během 11 dnů si lze užít workshopy, koncerty a prezentace různorodých místních umělců.

Doba černého zlata

V roce 1960 byla ve Spojených arabských emirátech objevena ropa a od té doby nabral díky nově příchozímu kapitálu vývoj Dubaje přímo raketové tempo. Stavby jako Burj al-Arab, legendární, superluxusní hotel ve tvaru plachetnice (a údajně jediný 7* hotel světa), nebo Burj Khalifa, současná nejvyšší budova světa tyčící se do impozantních 828 metrů jsou toho jasným důkazem.

Burj Khalifa v Dubaji | sophiejames/123RF.com
Burj Khalifa v Dubaji | sophiejames/123RF.com

Nejmodernějšími čtvrtěmi Dubaje tak jsou dnes například Jumeirah Beach Residence, betonová, mrakodrapová džungle (40 výškových budov) s krásnou pobřežní promenádou plnou barů a restaurací, nebo Dubai Marina, uměle postavený přístav obklopený mrakodrapy. Země však developerům nestačila, a tak se na moři budují i umělé ostrovy – nejznámější jsou Palm Jumeirah a další rozestavěné palmy Jebel Ali a Deira, nebo například The World, souostroví, které tvarem připomíná světové kontinenty.

Palm Jumeirah v Dubaji | rjycnfynby/123RF.com
Palm Jumeirah v Dubaji | rjycnfynby/123RF.com

TIP: K modernímu městu patří neodmyslitelně také obchodní centra, a Dubaj jich má hned několik opravdu obrovských. Pokud se vydáte do Dubai Mall, zastavte se ve stánku Majlis, který nabízí pochoutky z velbloudího mléka.

Expo2020 a město budoucnosti

Pokud vám současný vývoj Dubaje přišel bouřlivý, pohled na projekty, které jsou plánovány před světovým Expem v roce 2020 může působit téměř jako utopie (a upřímně, kdekoliv jinde na světě by to asi utopie vážně byla). Na konci minulého roku byl například dostavěný Dubai Frame, 150 metrů vysoký a 100 metrů široký „fotorámeček“, který nabízí výhledy na celé město. Další projekty zahrnují umělý kanál v business čtvrti, několik obrovských komplexy hotelů a obchodních domů, impozantní mrakodrapy, 15km2 nových umělých ostrovů, největší umělou pláž světa, věže v zátoce inspirované příběhy o Aladinovi a kouzelné lampě, největší ruské kolo světa (zvané Dubai Eye) nebo úplně novou čtvrť Dubai Creek Harbour, kde by měly stát nový, nejvyšší světový pár mrakodrapů.

Vývoj je opravdu bleskový a Dubaj se každým rokem mění před očima. Hlavně příznivcům moderního života, klubů a luxusu se město určitě opravdu zalíbí, nabízí ale i pamětihodnosti pro fanoušky historie.

Předchozí článekZajímavá místa v Kuala Lumpur – co vidět a navštívit?
Další článekMalý cenový průvodce dobrodružným Marokem