Zajímavá místa v Pekingu – co vidět a navštívit?

7027
Panorama Pekingu v Číně | sepavo/123RF.com
Panorama Pekingu v Číně | sepavo/123RF.com

Peking (Beijing), většinu času ponořený do chaosu a smogu nejspíš svojí krásou návštěvníka neokouzlí. Stává se ale znovu světovým centrem, jak tomu už v historii několikrát bylo a rozhodně jej tedy není možné nadále přehlížet. Peking vím nedokáže nabídnout krásu a harmonii, ale naopak pulzující moderní město, které se za poslední roky rozvíjelo tak rychle, jako jen pár míst na zemi. Při pobytu v Peking budete mít možnost postupně odkrývat jednotlivé kapitoly jeho historie, která je nejen velmi dlouhá, ale zároveň velmi rozmanitá.

Na začátek je nutné zmínit, že na návštěvu Pekingu je nutné si vyčlenit více dní – kvůli velikosti Pekingu se těžko dá zvládnout více než jedna nebo dvě památky za den. Také nemá smysl využívat jiné dopravy než metra – pokud by jste chtěli jezdit autem, strávíte většinu času v dopravních zácpách.

Objevte Zakázané město

Zakázané město v Pekingu | paskee/123RF.com
Zakázané město v Pekingu | paskee/123RF.com

Zakázané město bylo sídlem čínských císařů po takřka 500 let, od roku 1420 do roku 1912. O jeho rozsáhlosti svědčí to, že se skládá z více než 900 budov na ploše 72 ha. Při procházení komplexu určitě nezapomeňte navštívit Síň nejvyšší harmonie, kde stojí Dračí trůn, na kterém sedávali všichni císaři a probíhaly zde korunovace.

Vstoupit do něj můžete z náměstí Nebeského klidu (Tiananmen), údajně nejošklivějším a nejpřísněji sledovaném náměstí na světě. Můžete se projít pod portrétem Mao ‘ce-Tunga vyobrazeného na Bráně Nebeského klidu a vystoupat na balkón této brány, odkud v roce 1949 vyhlásil Mao založení komunistické Číny.

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu | takepicsforfun/123RF.com
Náměstí Nebeského klidu v Pekingu | takepicsforfun/123RF.com

Na dosah Velké čínské zdi a Letním olympijským hrám 2008

Z Pekingu je nejdostupnější část Velké čínské zdi, která se jmenuje Mutianyu. Nachází se asi hodinu cesty na sever od města a je rozhodně nutností pro každého, kdo Peking navštíví. Čím větší vzdálenost ujdete, tím pravděpodobnější je, že si budete moc užít tuto památku bez davů turistů, vyčleňte si tedy na tento výlet ideálně celý den.

Velká čínská zeď v okolí Pekingu | feiyuwzhangjie/123RF.com
Velká čínská zeď v okolí Pekingu | feiyuwzhangjie/123RF.com

Tip: Nabízí se dvě možnosti, jak se sem dostat: Pro movitější cesta taxi, která vyjde na cca 600-700 juanů, pro dobrodružnější cestovatelé můžou využít hromadnou dopravu a jet autobusem ze zastávky Dongzhimen, vystoupit na zastávce Hongluo a dál pokračovat na taxi (nezapomeňte smlouvat!)

V roce 2008 se v Pekingu konaly velkolepé olympijské hry v čínské režii. Hlavní stadion „Ptačí hnízdo“ (Bird’s nest) rozhodně stojí za vidění, zejména kvůli originálnímu architektonickému pojetí švýcarských a čínských architektů, kteří dílo vytvořili.

Stadion Ptačí hnízdo v Pekingu | hanhanpeggy/123RF.com
Stadion Ptačí hnízdo v Pekingu | hanhanpeggy/123RF.com

Další významnou budovou je Pekingské národní plavecké centrum, známé pod názvem „Water Cube“. Obzvlášť po setmění se jedná a velmi zajímavou podívanou. V olympijském parku je možné se pohybovat zdarma, kromě návštěvy dvou výše zmíněných budov, tam je nutné si pořídit vstupenku.

Tip: Dokonce v čínských restauracích často narazíte na „Pekingskou kachnu“, nepropásněte tedy šanci dát si originál. Podstatou tohoto jídla je křupavá vypečená kůžička, samotné maso není hlavní částí pokrmu, takže se nedivte, pokud ho bude „málo“. Často je kachna porcována kuchařem přímo u vašeho stolu.

Dá se říct, že Peking je přesným obrazem dnešní doby. Hektický, moderní, bez ohledů stále ženoucí se vpřed. Obzvlášť pro Evropany je tempo tohoto města takřka neúnosné. A ač možná není ideálním místem pro život, rozhodně ale stojí za návštěvu, je to totiž zážitek nesrovnatelný s ničím jiným.

Předchozí článekKam v Barceloně – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?
Další článekZajímavá místa v Kuala Lumpur – co vidět a navštívit?