Zajímavosti Malajsie – památky a zajímavá místa k navštívení

0
2705

Malajsie je vedle Thajska a Kambodži jednou ze tří konstitučních monarchií jihovýchodní Asie. Země se rozkládá na přibližně 330 000 km², a to na na severu ostrova Borneo a jihu Malajského poloostrova. Žije zde 31 365 000 obyvatel, čímž Malajsii patří 44. místo na světě. Hlavním městem je Kuala Lumpur. Zemi tradičně vyhledávají turisté, neboť se zde nachází krásná příroda. Můžete se tedy vydat do lůna deštných pralesů, ačkoli ty jsou v poslední době ohrožovány průmyslovým rozvojem.

Zajímavosti o Malajsii

  • Malajsie se částečně nachází na ostrově Borneo, kde sdílí území s Brunejí a Indonésií. Jedná se přitom po Grónsku a Nové Guineji o třetí největší ostrov světa.
  • Malajsie zažila v posledním čtvrtstoletí výrazný hospodářský rozkvět. Během tohoto období také došlo k proměně ze země třetího světa v průmyslovou zemi.
  • Na velké části území Malajsie se rozkládá deštný prales. Otázkou však je, jak dlouho to ještě bude platit. V současné době totiž dochází k velmi rychlému odlesnění, což je daň za hospodářský růst.

Zajímavá místa a památky v Malajsii

Hlavní město Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je hlavním a největším městem Malajsie, které leží na západě Malajského poloostrova. Zároveň se jedná o turisticky zajímavou destinaci, neboť se zde snoubí tradice s modernitou. Historické centrum metropole ukrývá spoustu budov z koloniálního období, a to především v okolí náměstí Dataran Merdeka (Merdeka Square). Kromě toho můžete obdivovat hinduistické chrámy a mešity jako např. Národní mešitu (National Mosque of Malaysia), v níž je místo pro 15 000 věřících. Moderní stránku města pak dokládají četná nákupní střediska a výškové budovy. Mrakodrapy Petronas Towers jsou např. se 452 m jedny z největších na světě.

Historické město Malakka

Zájemcům o historii můžeme doporučit město Malakka, které již na počátku 16. století sloužilo portugalským mořeplavcům jako správní středisko obchodu s východem. Později ji využívali i Nizozemci, ale nezanedbatelné byly rovněž čínské a indické vlivy. Můžete tedy nasát kosmopolitní atmosféru města, jež je zde velmi specifická.

Ostrov Penang a George Town

Ostrov Penang leží u severozápadního pobřeží Malajského poloostrova. Stejně jako Malakka je přitom turisty vyhledáván pro nejrůznější kulturní památky a jistě potěší i kulinářskou rozmanitostí. Kromě domácí tradice jsou zde opět patrny vlivy čínské, indické a evropské kultury, a to zejména v George Townu. Ten je také společně s Malakkou na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Národní park Gunung Mulu

Tento národní park o rozloze přes 50 000 hektarů byste při návštěvě Malajsie v žádném případě neměli vynechat. Kromě toho, že se zde nachází obrovské množství rostlinných a živočišných druhů, si na své přijdou především milovníci jeskyní. Park je totiž známý díky svým jedinečným krasovým útvarům. Doporučit lze např. zřejmě největší jeskyni celé planety s názvem Clearwater Cave. V jeskyni Gua Nasib Bagus se pak nachází největší jeskynní dóm světa Sarawak Chamber. Ten je mimochodem 700 m dlouhý, 396 m široký a minimálně 70 m vysoký!

Národní park Kinabalu

Další národní park Malajsie, který byste si neměli nechat ujít. Ten na jednu stranu opět ohromí nevídanou biodiverzitou, přičemž lze spatřit i několik endemických druhů. Na rozdíl od speleologů si zde ale přijdou na své spíše milovníci výšek. V parku se totiž nalézá nejvyšší vrchol Malajsie (a celého Bornea), totiž hora Kinabalu, jejíž vrchol se nachází ve výšce 4 095 m n. m.

Národní park Taman Negara

Park Taman Negara najdete v centru Malajského poloostrova na ploše 4 343 km2. Nejenže jde o nejstarší národní park Malajsie, ale místní deštný prales je mnoho odborníky považován za vůbec nejstarší na světě. Dle odhadů zde totiž existuje bez jakéhokoli výraznějších zásahů ze strany přírodních živlů a činnosti člověka neskutečných 130 milionů let! Dále proti proudu času se tedy jen tak nevydáte.

Čajové plantáže v Cameron Highlands

Malajsie nabízí kromě deštných pralesů rovněž krásnou kulturní krajinu. Tu nejzajímavější asi naleznete v zelené vysočině Cameron Highlands, která se nachází 100 km severně od hlavního města a je turisticky dlouhodobě oblíbená. Kromě lesů a vodních ploch zde totiž vyrostly květinové farmy a vznikaly čajové plantáže. Můžete tedy proniknout do tajemství přípravy tradičního čaje.

Malajsie je zemí, která v posledních několika desetiletích prošla značnou proměnou. To se projevuje zejména v hlavním městě Kuala Lumpur, ve kterém se na stejném prostoru nacházejí tradiční stavby a obří mrakodrapy. Díky četným národním parkům však země láká zejména cestovatele, kteří se vydávají obdivovat faunu a flóru a na své si přijdou i milovníci jeskyní a hor. Vzhledem k postupující modernizaci však divoká příroda pomalu začíná mizet, takže byste s návštěvou Malajsie neměli otálet.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here