Zajímavá místa v jihokorejském Soulu

6117
Noční panorama Soulu v Jižní Koreji | sepavo/123RF.com
Noční panorama Soulu v Jižní Koreji | sepavo/123RF.com

Soul je ohromné město s více než 11,8 milionem obyvatel, které patří nejen k největším v Jižní Korei, ale celé východní Asii. Na to, abyste měli šanci nahlédnout alespoň trochu pod pokličku tohoto naprosto jedinečného místa potřebujete minimálně týden. Skutečný cestovatel se však ani s takovou prohlídkou nespokojí a tak si pro pořádný průzkum vyhradí raději hned několik týdnů.

O hlavním městě Jižní Koreje

Soul je vskutku fascinující místo, které patří k významným světovým i finančním městem a aktuálně je také čtrnáctým největším městem na světě. Hlavní město Jižní Koreje vyrostlo na řece Hangang, s původním jádrem umístěným mezi 4 vrcholky (Jedná se o Mt. Bugakan, Mt. Naksan, Mt. Inwangsan a Mt. Namsan, přičemž každý z těchto vrcholů oplývá svou specifickou krásou i nevšední historií a k tomu všemu skýtá úchvatný pohled na město), pouhých 50 kilometrů od hranic se Severní Koreou.

Oblast Soulu byla osídlena již 1800 let před naším letopočtem, ale hlavním městem se Soul, dříve Hanseong, stal až ve 14. století. Ke svému jménu město přišlo s koncem druhé světové války, kdy vznikla Jižní Korea. K největší proměně Soulu však došlo až v šedesátých letech minulého století. Od té doby růst nabral zběsilé tempo, což je možno sledovat na tisících rozestavěných budovách doslova každý den.

Zajímavá místa a památky v Soulu

Tak ohromné město má uchystáno pro každého něco zajímavého a je zcela jedno, jestli dáváte přednost památkám, moderní architektuře, nakupování, úchvatným panoramatům, kulturnímu vyžití anebo třeba skvělému jídlu. Je proto vskutku obtížné vybrat jen desítku toho nejzajímavějšího, co Soul může nabídnout, přesto jsem se o to pokusila.

  • Soul je známou nákupní Mekkou. Pokud však můžeme doporučit, ideální oblastí pro nakupování je turisty oblíbený Myeong-dong, což je lokalita plná pouličních stánků, prodejen a míst, kde najdete skvělou módu i kvalitní kosmetiku za bezva ceny.
Nákupní ulice Myeong-dong v Soulu | jackmalipan/123RF.com
Nákupní ulice Myeong-dong v Soulu | jackmalipan/123RF.com
  • Pro všechny milovníky nakupování je zde také velká obchodní čtvrť zvaná Dongdaemun Market. Jde vlastně o změť nákupních center i tradičních trhů. Přesněji jich tu najdete 26 s 30 000 specializovanými obchody a 50 000 výrobci. Koupit si tu můžete vše, co vás napadne – potraviny, oblečení, hedvábí, látky, obuv, módní doplňky, elektroniku, kožené zboží, sportovní potřeby, kancelářské potřeby, chovatelské potřeby i hračky, a to za neuvěřitelnou cenu. Obchody tu jsou otevřeny 24 hodin denně.
Obchodní čtvrť Dongdaemun v Soulu | nattanaicj/123RF.com
Obchodní čtvrť Dongdaemun v Soulu | nattanaicj/123RF.com
  • Až se nabažíte nákupů můžete vyrazit do jednoho celkem 5 velkých paláců, které se v Soulu nachází. Tím nejvýznamnějším je první královský palác postavený dynastií Joseon Gyeongbokgung. Původně palác stál v naprostém centru města a reprezentoval svrchovanost dynastie, v současnosti v něm najdete např. Národní muzeum nebo Národní Folklórní muzeum.
Gyeongbokgung palác v Soulu | vincentstthomas/123RF.com
Gyeongbokgung palác v Soulu | vincentstthomas/123RF.com
  • Jednou z nejpopulárnějších a nejvyhledávanějších atrakcí Soulu je CJ Seoul Tower, což je vlastně první integrovaný televizní a rozhlasový vysílač, který byl vystavěn v roce 1969. V jejích útrobách najdete digitální observatoř, střešní terasu s úchvatným výhledem, otočná restaurace, která se otočí jednou za 48 minut.
CJ Seoul Tower | phattana/123RF.com
CJ Seoul Tower | phattana/123RF.com
  • Z moderního světa vás do minulosti přenese malebná čtvrť v centru Soulu Insa-dong. Je to místo plné čajoven, butiků, galerií, pouličních prodavačů tradičního občerstvení. Obzvlášť úchvatné jsou zdejší ulice v neděli, kdy ulice ožívají i díky pouličním zpěvákům, představením i lidem, kteří se ulicemi jen tak prochází. Pokud hledáte nějaké tradiční suvenýry, pak je hledejte právě zde. Je tu spousta tradičních papírnictví, obchodů se starožitnostmi, galeriemi korejského umění, řemeslnými výrobky, keramikou, porcelánem, art obchody a knihkupectvími. Je zde spousta tradičních restaurací a čajoven a nechybí zde ani muzea.
  • Poblíž jižní brány, při vjezdu do Starého Města, se nachází vůbec nejstarší korejský tradiční trh s více než 10 000 obchody, které nabízí místní produkty, potřeby každodenního života, potraviny, zdravotnické potřeby a spoustu dalšího.
  • Historické hradby města Soul jsou zajímavé samy o sobě. Vznikly někdy ve 14. století za vlády dynastie Joseon, vysoké jsou okolo 8 metrů a jejich délka čítá 18,6 kilometrů. Původně zde bylo 8 bran, ale do dnešních dob se jich uchovalo pouze 6. Hradby se táhnou i přes 4 hory, nejvyšší Bugakan, dále přes poměrně nízkou Naksan, až přes Inwangsan, což je korejská nejposvátnější hora veřejnosti zpřístupněná široké veřejnosti od roku 1993.
  • Pokud chcete poznat noční Soul, doporučuji navštívit čtvrť Hongdae. Je to místo, které je nadité korejskou kulturou, hudbou i výtvarným uměním. Naleznete tu kouzelná zákoutí, klikaté uličky, spoustu světel, pomalovaných zdí, překvapivých obchodů, klubů i nevšedních zážitků. Užít si tu můžete procházku, kulturní dění i dobrou kávu, čaj a dortík. A pokud vám to nedá, najdete i zde skvělá místa pro nakupování.
  • Jaká by to byla návštěva Soulu, kdybyste neokusili tradiční korejské jídlo. Vůbec těmi nejvyhlášenějšími královskými restauracemi jsou Samcheonggak, která se nachází na adrese: 3,Daesagwan-ro, Seongbuk-gu a Gwangjang Market, jež naleznete na adrese: 8, Changgyeonggung-ro, Jongno-gu.

Poslední velmi oblíbenou atrakcí v Soulu, kterou bych vám ráda vyzdvihla, je 11 kilometrů dlouhá oblast v okolí řeky Cheonggyecheon, která probíhá centrem Soulu. Přes řeku se klene 22 mostů a nakonec se vlije do řeky Hangang. Podél celé délky řeky se nachází spousta zajímavostí, jako Spring Tower nebo Cheonggye Plaza (což je skvělý orientační bod v Soulu).

Předchozí článekZajímavá místa v irském Dublinu
Další článekKam se vydat a co vidět ve finských Helsinkách