Kam se vydat a co vidět ve finských Helsinkách

9636
Krajina ve finských Helsinkách | scanrail/123RF.com
Krajina ve finských Helsinkách - scanrail/123RF.com

Helsinky vás zaujmou na první pohled. Toto hlavní město Finska, se nachází na poloostrově ve Finském zálivu a jeho součástí je i 330 ostrovů. Jde vůbec o největší finské město i přístav.  Najdete tu mnoho parků a krásných zelených ploch i památek. Jde o centrum těch nejrozličnějších sportovních aktivit. Po celý roku tu panuje uvolněná a osvěžující nálada, k níž prospívá přítomnost tisíce vysoce sofistikovaných restaurací a barů.

V Helsinkách to prostě žije

Ano, je tomu vskutku tak, ačkoli by se mohlo zdát, že jsou Finové tiší lidé, kteří s příchodem noci zalézají do svých pelíšků a ukládají se k spánku, opak je pravdou. Jde o velmi optimistický a pozitivně smýšlející národ, který si každý den umí vychutnat. Jsou velmi veselí a plni radosti ze života, a proto si velmi rádi zajdou no zdejší hospody nebo nočních klubů. V průběhu víkendů se tu pak koná celá řada koktejlů, party i rockových koncertů. Vůbec tou nejživější částí je proslulá čtvrť Kallio, která oplývá nesčetným počtem barů, obchodů se starožitnostmi, galeriemi a butiky. Tato čtvrť v průběhu posledních 20 let zažila velkou proměnu. S příchodem mladých lidí různého původu dala možnost tomu, aby zde vznikla spousta příjemných míst k posezení, restaurací, kaváren a dalších míst.

Helsinky, město plné zeleně

Téměř jedna třetina města je pokryta zelení, což skýtá ohromné množství sportovních příležitostí pro ty nejrůznější outdoorové aktivity. Ať už se jedná o turistiku, běžky anebo třeba lyžování, všechno je tu možné. Dost prostoru je tady i pro relaxaci. Díky Centrálnímu parku se lesy nachází jen kousek od centra Helsinek. Jen o kousek dál, pár minut jízdy autobusem se pak dostanete hned do dvou velkých národních přírodních parků a do Sipoonkorpi Nuuksio.

Helsinky a fascinující architektura

Jelikož se Helsinky staly městem teprve počátkem 19. století, významně jej ovlivnil až klasicismus a moderní funkcionalismus, který je po celém světě znám jako Art Nouveau. Tento styl je pak v tomto městě přímo inspirován slavným finským národním eposem zvaným Kalevala. Ve městě tak najdete vskutku krásné a unikátní stavby, které mají určité prvky podobné Batman Gotham City. I to je jeden z důvodů, proč Helsinky navštívit.

K největším památkám zde přitom patří úchvatné hlavní vlakové nádraží, které bylo vystavěno v romantickém stylu, jímž každodenně projde na 200 000 cestujících, což z něho činí nejnavštěvovanější finskou budovu.

Nádraží v Helsinkách | jackmalipan/123RF.com
Nádraží v Helsinkách | jackmalipan/123RF.com

Kromě vlakového nádraží byste si v Helsinkách neměli nechat uniknout ani Národní divadlo, které bylo vystavěno v secesním stylu podle návrhu architekta Onniho Tarjanniho , a Finské Národní Muzeum, jež vás uvítá plastikami kamenných medvědů a ohromí krásnými freskami z eposu Kalevala. Za prozkoumání jistě stojí i helsinské čtvrti Katajanokka, Krunuhaka a Eira, které vás okouzlí svou krásnou architekturou. Naprosto jedinečnou památkou je krásné koupaliště z dvacátých let minulého století, jež se nachází v centru Helsinek a představuje naprosto jedinečné místo k odpočinku.

Nejvýznamnější památky v Helsinkách

Jelikož dějiny města nejsou zas až tak staré, příliš mnoho památek tu nenajdete. Nicméně i zde přeci jen stojí několik míst za zmínku. Nejvýznamnější zdejší památkou Helsinek je vojenská pevnost Suomenlinna, která se nachází jen 15 minut jízdy trajektem od pevninské části Helsinek. Památka je zapsána na seznam UNESCO a nutno o ní říct, že ji původně vybudovali vlastně Švédové.

Pevnost Suomenlinna v Helsinkách | scanrail/123RF.com
Pevnost Suomenlinna v Helsinkách | scanrail/123RF.com

Další významnou památkou Helsinek je Kiasma, což je moderní soubor budov v centru Helsinek, které slouží jako galerie moderního umění. Na západ od centra hlavního města (na jednom ze zdejších ostrovů) se nachází zcela unikátní skanzen Seurasaaren Ulkomuseo, kam byly přeneseny dřevěné stavby z celého Finska. Ostatně inspirace tímto skanzenem posloužila k tomu, aby u nás byl vybudovaný ten v Rožnově pod Radhoštěm. Jednou z nejzajímavějších památek v tomto skanzenu je i Temppeliaukio kostel, který navrhli Timo a Tuomo Suomalainenovi v roce 1969, který byl vytesán do pevného kusu kamene na skalnaté mýtině. Místo disponuje úchvatnou akustikou, a proto se tu v průběhu roku koná celá řada koncertů.

Budova ve skanzenu Seurasaaren Ulkomuseo v Helsinkách | juleberlin/123RF.com
Budova ve skanzenu Seurasaaren Ulkomuseo v Helsinkách | juleberlin/123RF.com

Co v Helsinkách ochutnat?

Pokud patříte k milovníkům gastronomie a rádi byste ochutnali zdejší kuchyni, doporučujeme vám vydat se zde v období, kdy se tu koná tzv. Helsinki Street Food Festoval. Tradiční finská kuchyně se řídí lokálními potravinami a její součástí jsou zejména lesní plody, oves, žito, tuřín, ryby, vepřové, hovězí, sobí a losí maso a také i houby. Významný vliv na zdejší přípravu pokrmů měly i jiné národy a tak se mísí s ruskou, švédskou, laponskou i karelskou kuchyní. K tradičním a velmi oblíbeným pokrmům patří hrachová nebo špenátová polévka, různé druhy rybích polévek a pak i houbové polévky. Na oběd si pak místní s oblibou dají Stroganov, dušené sobí maso, Palapaisti, což je dušené hovězí s mrkví, smetanou a bílým pepřem a také třeba i masové kuličky s hořčičnou omáčkou. Z alkoholických nápojů se tu nejvíce pije vodka, svařené víno, nealkoholické pivo a sahti, což je pivo s příchutí jalovce. Pakliže si chcete osladit život, doporučujeme vám okusit výtečnou Laskiaispullu, briošku z kynutého těsta s kardamonem, mandlovým krémem a šlehačkou ochucenou mandlovým aroma.

Předchozí článekZajímavá místa v jihokorejském Soulu
Další článekCo vidět a kam se vydat v Minsku