Zajímavosti v Jižní Koreji – památky a zajímavá místa k navštívení

9708

O Jižní Koreji se říká, že je to země 10 000 vrcholů hor, 10 000 ostrovů a 10 000 vodopádů. Pochlubit se může horami ponořenými do mlhy, kabátem z borovic, smaragdově zelenými rýžovými poli i kosmopolitními městy plné chuti do života. Je to prostě místo ohromných kontrastů, které je tou nejhustěji osídlenou zemí na světě.

Jižní Korea, země na Korejském poloostrově, je pro české turisty exotickou méně navštěvovanou zemí. O to víc vás asi překvapí, jaké přírodní krásy i památky se v zemi nachází. Najdete tu pláže, klidnou přírodu i sopečnou krajinu, skalnaté hory i rušná města s vysokými kancelářskými budovami. Země má za sebou sice bouřlivou historii, ale její kultura přežila bez výrazného narušení, díky čemuž se dodnes můžete těšit z jejich krásných tradic a zvyků. Jižní Korea se otevřela turistům a nabízí jim skvělé ubytování, restaurace i zábavu.

Zajímavosti o Jižní Koreji

  • Základem jihokorejské kuchyně je kimchi, jež Korejci užívají takřka při každém jídle.
  • Obyvatelé Jižní Koreje spí nejkratší dobu na světě. Proto, aby byli ráno svěží, jim postačí spánek v průměru kratší než 6 hodin.
  • Jihokorejští muži jsou posedlí kosmetikou. Utratí za ni spoustu peněz, nejvíce za make-upy.
  • 90% sklizně mořských řas na světě pochází z Jižní Koreje.
  • Jde o jednu z nejbezpečnějších a nejklidnějších zemí na světě.
  • Jižní Korea vymyslela podlahové topení.
  • Pouze ¼ Jihokorejců vyznává křesťanskou víru, přesto se v zemi nachází největší křesťanské kostely na světě.

Zajímavá místa a památky v Jižní Koreji

Soul

Soul, hlavní město Jižní Koreje nikdy nespí. Vyznačuje se však nejen bzukotem, ale i betonem, ocelí a nádhernými městskými parky, které v kontrastu doplňují významné kulturní památky. Je tu dost prostoru jak pro zábavu, tak i pro příjemné posezení, relaxaci, pití i pochutnání si na dobrém jídle. V rámci své návštěvy Soulu doporučujeme navštívit historický trh Gwangjang Market a ochutnat tu zdejší výtečné pouliční jídlo. Gwangjang Market je nejstarší a největší trh v Jižní Koreji, kde jinde najdete 5000 prodejců na jednom místě?

Vedle moderních prvků se Soul může pochlubit i historickými památkami. Srdce Soulu je protkáno hustou spletí úzkých uliček, ve kterých narazíte i na tradiční historické domy zvané Hanok. Při návštěve Soulu určitě zavítejte také ke Královskému paláci (Gyeongbokgung Palace) nebo k paláci Čchangdokkung (Changdeokgung Palace). K největším atrakcím země patří také střídání stráží u těchto dvou nejdůležitějších královských paláců v zemi. Ve skutečnosti však má Soul těchto paláců celkem 5, tyto dva jsou ale nejvýznamnější. Gyeongbokgung je primární a Changdeokhung je pro změnu zapsán na seznam UNESCO. Jde o zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Fanoušci sportu a olympiád si pak nesmějí nechat ujít ani návštěvu Olympijského parku (Seoul Olympic Park).

Kjongdžu (Gyeongju)

Kjongdžu je pobřežním městem s bohatou nabídkou kulturních i historických zajímavostí. Kdysi to bývalo hlavní město starověkého království Silla, dnes láká příchozí na své více jak 1000 let staré dědictví. Ve městě se nachází Národní muzeum (Gyeongju National Museum), ve kterém se jsou uloženy sbírky mapující rozvoj korejské civilizace v této oblasti. Krásnými panoramatickými místy ve městě jsou jezero Anapji a Tumuli park se spoustou mohyl. V okolí města se pak nachází pohoří Tohamsan s jedinečnou buddhistickou jeskyní Sokkuram (Seokguram Grotto) a klášterem Pulguksa (Bulguk-sa), které byly společně zařazeny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Národní park Seoraksan (Seoraksan National Park)

Park Seoraksan představuje další zcela jedinečné místo, které najdete na seznamu UNESCO. Nádherný park, jehož součástí je i třetí nejvyšší hora v Jižní Koreji – Seoraksan, která nabízí velkolepou kulisu pro dva chrámy Sinheungsa (Sinheungsa Temple) a Baekdamsa (Baekdamsa Temple). Kromě toho v parku najdete i unikátní skalní útvary, horké léčivé prameny i pestrou flóru a faunu. V parku žije přes 1500 druhů zvířat a roste přes 1000 druhů rostlin.

Ostrov Čedžu (Jeju Island)

Ostrov Čedžu, kterému se přezdívá i „ostrov bohů“, se nachází 85 kilometrů od pobřeží a vyznačuje se svou vlastní kulturou spojenou s jedinečnými tradicemi, historií, šaty i jazykem. Tento největší jihokorejský ostrov, patřící mezi 7 nových divů přírody, se pyšní krásnými písečnými plážemi (pláž Čungmun na jižním pobřeží patří mezi nejkrásnější), lávovými jeskyněmi, botanickými zahradami, vesnicí Folk Village představující vesnici na konci 19. století a čajovým muzeem pojednávajícím o dlouhé tradici pití čaje v Jižní Koreji Osulloc Tea Museum. Ostrov patří k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším jihokorejským turistickým destinacím, který místní přirovnávají k Hawaji. Ostrov je zajímavý i pro své tradiční potápěčky henjo (Haenyeo), což jsou často i sedmdesátileté ženy, které z hloubky okolo dvaceti metrů loví mušle, plže, raky a langusty.

Pusan (Busan)

Pusan je jihokorejský přístav (jeden z pěti největších na světě) ležící na pobřeží Tichého oceánu, který obklopuje hned několik pěkných pláží, přičemž nejkrásnější z nich je pláž Haeundae. Město však vyniká nejen plážemi, ale i spoustou termálních pramenů. Lokalita přitahuje spoustu turistů, kteří sem přijíždí za poznáváním historie, odpočinkem, lázeňstvím i jedinečnou oslavou Nového roku, která zde každoročně probíhá. Velkým lákadlem je tu i kimchi a grilované maso, které je tu nejlepší v zemi.

Chrám Haeinsa (Haeinsa Temple)

Nejvíce uctívaným chrámem v celé Jižní Koreji je Haeinsa Temple, který najdete i na seznamu UNESCO, kam byl zapsán jako jedna z prvních korejských památek. Klášter z 9. století umístěný na hoře Kaja ukrývá jednu z nejstarších kopií buddhistické “bible” Tripitaka Koreana na světě, která byla vyryty v 13. století do dřevěných desek.

Jižní Korea je úžasné, barevné a velice temperamentní místo na světě. Šokuje svět svým třeskutým a působivým vývojem i tím, že si přes to všechno uchránila své tradice i historii. Nechte se i vy uchvátit touto jedinečnou a krásnou zemí, zážitek to bude neskutečný. Můžete si být jisti, že Jižní Korea vám nabídne jen to nejlepší.

Předchozí článekZajímavosti v Iráku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Kyrgyzstánu – zajímavá místa a památky k vidění