Zajímavá místa v irském Dublinu

12966
Pohled na Dublin v Irsku | elec/123RF.com
Pohled na Dublin v Irsku | elec/123RF.com

Hlavní město Irska, Dublin, je pulzující nikdy nespící město, které zprostředkuje všem svým návštěvníkům nečekané zážitky. Metropole se rozkládá v široké zátoce Dublin Bay mezi Howth na severu a jižním výběžkem Dalkey, nedaleko pohoří Wicklow Mountains.

Součástí Dublinu je i přístav a řeka Liffey, která se tu vlévá do moře a dělí město na dvě části. Severní břeh řeky je spíše dělnická čtvrť a ta jižní je čtvrť bohatých. Přes řeku se klene několik mostů, přičemž tím nejznámějším je O’Connel Bridge. Toť k poloze irského hlavního města. Dál nutno říct že Dublin byl vždy úzce spjat s Velkou Británií. V průběhu dějin město významně ovlivnili Vikingové, Keltové, Normané až nakonec město i zem obsadili Angličané, kterým pak celé 4. století trvalo, aby si vymohli zpět svou svobodu.

V posledních letech Dublin prošel výraznou proměnou, kdy se staré umně skloubilo s novým a moderním. Díky své historii tak v současnosti ve městě najdete krásnou georgiánskou architekturu, spoustu památek, skvělá muzea, malebné parky (možná jste to nevěděli, ale Dublin je vůbec tou nejzelenější evropskou metropolí) a také i velmi příjemnou atmosféru, kterou naleznete ve zdejších barech, kavárnách, restauracích a klubech čile fungujících i do pozdních hodin. Město vždy bylo a stále je velmi úzce spjato s literaturou. Narodilo se tu totiž mnoho literátů jako třeba G. B. Shaw, Beckett, Yeats nebo Oscar Wilde (a mnoho dalších), díky čemuž bylo město zařazeno i na seznam UNESCO. Kromě toho všeho má Dublin i jednu z nejsilnějších divadelních scén na světě.

Nejnavštěvovanější místa Dublinu, která byste si neměli nechat ujít

Dublin skýtá mnoho zajímavých lokalit, tou nejvíce navštěvovanou je zdejší legendární pivovar Guiness Brewery, který zde stojí již od roku 1759 a od roku 2000 je zde otevřen Guinness Storehouse s ukázkou více jak 250leté tradice. I když je vstup do Guinness pivovaru drahý, rozhodně byste si jej neměli nechat ujít. Říká se totiž, že pokud jej nenavštívíte, jako byste ani v Dublinu nebyli. Pivovar sídlí sedmi patrové budově, která má tvar ohromného pivního půllitru a v každém patře můžete vidět, jak se toto chutné pivo vyrábí. Volný vstup je i na střechu budovy, odkud je nádherný výhled na město.

Pivovar Guinness v Dublinu v Irsku | yykkaa/123RF.com
Pivovar Guinness v Dublinu v Irsku | yykkaa/123RF.com

Druhou nejnavštěvovanější dublinskou atrakcí je zdejší krásná zoologická zahrada, která nabízí zábavu pro malé i dospělé. Dalším skvělým místem, kde si užijete spoustu zábavy, je Národní Aquatic Centrum, které patří k těm největším a nejlepším v Evropě. V Dublinu si můžete užít nejen uvolněnou zábavu, ale také i zajímavé artefakty. V Trinitty College je kupříkladu uložen The Book of Kells, což je kniha napsaná v roce 800, jež patří k těm nejkrásnějších iluminovaných rukopisů na světě. V Národní Galerii Irska pak najdete vzácná umělecká díla od Vermeera, Caravaggia, Picassa, Van Gogha a Moneta a v Národním Muzeu vás šmahem ruky dokáže přenést zpět v čase.

Pokud však nejste milovníci umění ani historie, zato však rádi nakupujete, doporučujeme vám navštívit Grafton Street, což je zdejší hlavní nákupní středisko. Bzučí to tu jak brzy ráno, tak i v poledne nebo pozdě večer. Ulice je plná butiků, příjemných kaváren i pubů a rozruch tu působí i buskers. V případě, že už máte ruchu velkoměsta dost a toužíte po lavičce v klidném zákoutí, navštivte Phoenix Park, největší uzavřený park v Evropě, který je dokonce dvakrát tak veliký jako newyorský Central Park. Svůj domov v tomto parku našlo nejen dublinské ZOO, ale i dům prezidenta Irska Áras an Uachtarain. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na Katedrálu svatého Patrika, která je vůbec tím nejvýznamnějším kostelem v zemi.

Katedrála svatého Patrika v Dublinu | neuartelena/123RF.com
Katedrála svatého Patrika v Dublinu | neuartelena/123RF.com

Dublin je jednoduše město, kde to žije

Každá dublinská čtvrť je něčím specifická a zajímavá. Každá zdejší lokalita pro vás má uchystáno něco úchvatného, zábavného, kulturně nevšedního i historické skvosty. Jen posuďte sami:

Medieval Quarter

Mediaval Quarter je nejstarší dublinskou čtvrtí, v níž sídlili Vikingové a kde najdete Katedrálu svatého Patrika, Dublin Castle, Christ Church a staré hradby. Kromě památek tu najdete i místa, kde si můžete dobře pochutnat, jedná se o Burdock’s Fish and Chip shop, který milují Dubliňané i slavné osobnosti. Restauraci najdete ve Werburghské ulici nedaleko Christ Church.

Antique Quarter

Další dublinskou čtvrtí je Antique Quarter, která nabízí středověké památky i suvenýry. Čtvrť doslova překypuje antikvariáty, starožitnictvími a obchody s uměním. Vyskytují se tu hlavně na High Street a Francis Street. Na Thomas Street pak najdete výtečnou pekárnu, bar i restauraci, kde se můžete zastavit na něco dobrého. Vůbec to nejlepší jídlo však najdete v Gallagher’s Boxty House, který nabízí tradiční irské pokrmy. Něco úplně jiného pak najdete v The Vintage Cocktail club, jenž je inspirován dobou okolo roku 1920.

Georgiánský Dublin

Dublin je ve světě znám pro svou úchvatnou georgiánskou architekturu, která je dokonce označována za tu nejkrásnější na světě. Nejvíce takovýchto památek najdete na Merrion Square, St. Stephen Green a na Fitzwilliam Square. Kromě památek v této čtvrti najdete i ty nejlepší restaurace v celém Dublinu, k nimž patří např. Patrick Guilbaud Restaurant, Bang restaurace nebo Shelbourne Hotel.

Silicon Docks

Silicon Docks v Dublinu | balky79/123RF.com
Silicon Docks v Dublinu | balky79/123RF.com

Čtvrť známou jako Silicon Docks najdete v přístavišti u Velkého kanálu. Kdysi to bylo opuštěné místo, dnes to tu však opravdu žije, protože tu sídlí celá řada firem, a proto se tu nachází kanceláře a mnoho míst, kde se můžete dobře najíst. Dříve klidné místo je nyní plné lidí. Najdete tu ohromující budovy, výtvory moderního umění, divadla i jiná kulturní zařízení, koktejlové bary i skvělé restaurace.

Pojďte s námi objevit kouzelný svět Dublinu, živého města plného hospod, řemeslných obchůdků, butiků se stylovou módou, historických památek a dalších atrakcí.

Předchozí článekKam se vydat v Tallinnu – památky a zajímavá místa
Další článekZajímavá místa v jihokorejském Soulu