Zajímavá místa a památky v polské Vratislavi

8107
Panorama staroměstské architektury ve Vratislavi | scanrail/123RF.com
Panorama staroměstské architektury ve Vratislavi | scanrail/123RF.com

Romantická procházka kolem řeky Odry, návštěva jednoho z největších středověkých náměstí nebo představení multimediální fontány. To vše Vás čeká, pokud se rozhodnete navštívit polskou Vratislav (Wroclaw), metropoli Dolnoslezského vojvodství. S více než půl milionem obyvatel se jedná o jedno z největších a zároveň nejstarších polských měst. Historicky bylo toto město součástí několika státních celků a k Polsku bylo definitivně přiřazeno až v roce 1945. Město se nachází jen několik desítek kilometrů od českých hranic. Čeští turisté ho tak mají opravdu na dosah.

Vratislav se často stává místem konání důležitých sportovních a kulturních událostí. V roce 2012 se stala hostitelským městem Mistrovství Evropy ve fotbale. V roce 2016 se stala Vratislav Evropským hlavním městem kultury. Na rok 2017 je zde naplánováno konání Světových her.

Evropské hlavní město kultury 2016

Hlavním motivem pro přihlášení Vratislavi do kandidatury na Evropské hlavní město kultury byla touha, aby se celý svět dozvěděl příběh tohoto úchvatného města. Vratislav, která dříve byla prosperujícím a rozvíjejícím se městem, zůstala po druhé světové válce zcela zpustošena. Po válce sem začali proudit lidé z celé válkou zpustošené země a město si začalo budovat svůj osobitý vzhled. Mísí se zde německé, židovské i polské kulturní dědictví a právě to činí toto město jedinečným. Vratislav je velmi multikulturní, což se promítlo nejen do celkového vzhledu města, ale také do kulturního života. A cílem Vratislavi během tohoto roku bylo právě to, aby tento příběh a vše co k němu patří, poznalo co největší množství návštěvníků města. Vypravte se i Vy poznat krásy tohoto města, které jako bájný Fénix povstalo ze svého vlastního popela a stalo se výjimečným metropolitním městem s řadou kulturních i historických památek.

Od historie po současnost

Nejprve Vaše kroky pravděpodobně povedou do centra města. Vratislavské náměstí, které se nazývá Rynek, je jedním z největších středověkých náměstí v Evropě. Nachází se zde pozdně gotická radnice, která je se svou 66 metrů vysokou věží největší stavbou svého druhu v Polsku. Náměstí je lemováno krásnými bytovými domy bohatých měšťanů. Klid na náměstí zajišťuje omezení automobilové a tramvajové dopravy, které bylo vydáno v 70. letech.

Vratislavské náměstí Rynek | ccat82/123RF.com
Vratislavské náměstí Rynek | ccat82/123RF.com

Dominantu náměstí tvoří krásná světelná fontána, která byla instalována v roce 2009 a nese název Vratislavská multimediální fontána. Rynek je místem, kde se konají veškeré vratislavské slavnosti, včetně vánočních trhů a silvestrovských oslav.

Vratislavská multimediální fontána | krisbet1/123RF.com
Vratislavská multimediální fontána | krisbet1/123RF.com

Určitě byste neměli vynechat ani návštěvu Katedrály svatého Jana Křtitele. Tato krásná monumentální katedrála se tyčí na břehu řeky Odry. Během své historie byla mnohokrát zničena a opět přestavěna. Poslední přestavba proběhla v roce 1951. V katedrále, která má úctyhodných 21 kaplí, můžete obdivovat řadu vzácných soch a maleb. Pokud vystoupáte na rozhlednu, která se nachází na vrcholu věže, můžete si prohlédnout Vratislav z ptačí perspektivy.

Katedrála svatého Jana Křtitele ve Vratislavi | bloodua/123RF.com
Katedrála svatého Jana Křtitele ve Vratislavi | bloodua/123RF.com

Krátce před poslední přestavbou katedrály proběhla také výstavba další vratislavské stavby, která stojí za vidění. Tato budova známá pod názvem Hala století je považována za jeden z největších architektonických úspěchů 20. století. Hala byla slavnostně otevřena v roce 1913 k příležitosti 100. výročí Bitvy u Lipska. V současné době se zde konají konference, výstavy, kongresy a řada dalších kulturních i sportovních akcí.

Hala století ve Vratislavi | neirfy/123RF.com
Hala století ve Vratislavi | neirfy/123RF.com

Co byste dále neměli vynechat, pokud se do Vratislavi vypravíte

Vratislavská multimediální fontána

 • největší multimediální fontána v Polsku a jedna z největších v celé Evropě
 • řada turistů si nenechá ujít přestavení, kdy fontána vytváří vodní gejzíry i mlhu a vše je doplněno světelnou a hudební show
 • některé dny jsou ve fontáně navíc promítány animace, videa či dokonce celé filmy
 • během Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 zde byly promítány obrázky fotbalistů polského národního týmu

Procházka kolem řeky Odry

 • na břehu řeky se zde nachází velké množství památek
 • během této procházky si můžete prohlédnout některé z vratislavských ostrůvků, které jsou často využívány k piknikům a různým posezením
 • na některých z těchto ostrůvků je během letních měsíců instalováno letní kino

Hydropolis

 • unikátní projekt určen všem milovníkům vodního života, který zde funguje od roku 2015
 • jedná se o “centrum znalostí o vodě”
 • jediné centrum svého druhu v Polsku a jedno z mála ve světě
 • nachází se zde několik expozic
 • návštěvníci se zde mohou seznámit například s teoriemi o vzniku vody ve vesmíru, ale také se živočichy žijícími v mořích a oceánech

Popis všech vratislavských památek a zajímavých míst by vystačil možná na celou knihu. Zde je popsán pouze zlomek z celkového množství míst, která stojí za návštěvu. Vypravte se sami poznávat krásy tohoto města. Vždyť ho máme doslova na dosah!

Předchozí článekKam se vydat a co vidět ve Vaduzu – zajímavá místa a památky
Další článekZajímavá místa a památky v Sarajevu – kam se vydat a co vidět?