Zajímavá místa a památky v Rotterdamu – kam se vydat, co vidět a navštívit?

15757
Panorama nizozemského Rotterdamu | jovannig/123RF.com
Panorama nizozemského Rotterdamu | jovannig/123RF.com

Rotterdam představuje druhé největší nizozemské město. Kromě toho, že v něm najdete největší evropský přístav, nabízí vám celou řadu zajímavých míst, ale i další možnosti vyžití. Každého na tomto městě láká něco jiného. Co „přitáhne“ vaši pozornost?

Pro příznivce moderní architektury

Památek, které by nás „vtáhly“ do dávné minulosti, v Rotterdamu příliš nenajdeme. Město o ně přišlo při bombardování za druhé světové války. Za to si tu prohlédnete mnoho zajímavých moderních staveb. Jaké byste si určitě neměli nechat ujít?

Jednou z těch nejvýznamnějších je Markthal Rotterdam. Tvar obrovské skleněné podkovy vás zaujme na první pohled. Zastřešuje tržnici, v níž seženete ovoce, zeleninu, maso, ryby a mnohé další zboží. Na vnitřní fasádě podkovy je vyobrazeno umělecké dílo Cornucopia od Arna Coenena.

Budova Markthal v Rotterdamu | kloeg008/123RF.com
Budova Markthal v Rotterdamu | kloeg008/123RF.com

Zajímavý je také Erasmův most (Erasmusbrug), dílo Bena van Berkeleho. Vede přes řeku Maas a spojuje centrum města s jižním předměstím.

Erasmův most v Rotterdamu | elec/123RF.com
Erasmův most v Rotterdamu | elec/123RF.com

Moderní stavby jsou rovněž v blízkosti tohoto mostu. Mezi nimi je i několik mrakodrapů. Nejvýznamnější je Maastoren vystavěn dle návrhu firmy Dam & Partners Architecten. Stavba byla dokončena roku 2010, má 44 podlaží a výšku 165 metrů.

Mrakodrap Maastoren v Rotterdamu | jvdwolf/123RF.com
Mrakodrap Maastoren v Rotterdamu | jvdwolf/123RF.com

Z dalších moderních budov v Rotterdamu si ještě uveďme Montevideo a originální jsou také Kijk-Kubus od Pieta Bloma. Jde o domky postavené ve tvaru krychle. Stavba je obývaná nájemníky. Jeden z domů však můžete navštívit a zjistit, jak vypadá uvnitř.

Krychlové domy Kijk-Kubus v Rotterdamu | rangzen/123RF.com
Krychlové domy Kijk-Kubus v Rotterdamu | rangzen/123RF.com

Vaší pozornosti určitě také neunikne budova knihovny The Rotterdam Library. A našli bychom i další pozoruhodné stavby v Rotterdamu.

Ústřední knihovna Bibliotheek v Rotterdamu | alarico73/123RF.com
Ústřední knihovna Bibliotheek v Rotterdamu | alarico73/123RF.com

Za nejstarší dochovanou památkou Rotterdamu

Přeci jenom je těch moderních památek na vás moc a raději byste si prohlédli nějakou historickou stavbu? Vydejte se na náměstí Grotekerkplein. Najdete tu nejstarší dochovanou budovu ve městě. Je jí Kostel sv. Vavřince (Grote of Sint-Laurenskerk Cathedral). Byl vystavený na přelomu 15. a 16. století a dnes je kromě bohoslužeb využíván jako prostor pro různé kulturní a společenské události.

Kostel svatého Vavřince v Rotterdamu | rognar/123RF.com
Kostel svatého Vavřince v Rotterdamu | rognar/123RF.com

Zajímavou budovou je také Bílý dům (Het Witte Huis) s historií sahající do roku 1898. Tato secesní budova byla prvním mrakodrapem v Evropě.

Bílý dům v Rotterdamu | prestonia/123RF.com
Bílý dům v Rotterdamu | prestonia/123RF.com

Z dalších historických staveb si ještě uveďme radnici (Stadhuis) či starou poštu Postkantoor. Obě stavby se nachází v ulici Coolsingel.

Muzea: Načerpejte informace zábavnou formou

Rooterdam je bohatý na rozmanitá muzea. Nejvýznamnější je Museum Boijmans van Beuningen. Určitě si ho nenechte ujít, jste-li příznivcem umění. Nabízí vám tři patra dvou budov zajímavých sbírek umění od raného středověku do 21. století. Jde o druhé největší muzeum umění v Holandsku. Z malé „ochutnávky“ si uveďme například Rembrandta, Van Gogha, Dalího, Cattelana.

Museum Boijmans van Beuningen v Rotterdamu | elec/123RF.com
Museum Boijmans van Beuningen v Rotterdamu | elec/123RF.com

Moderní umění najdete i v dalších muzeích – Kunsthal Rotterdam Tent, Chabot Museum, Naderlands fotomuseum s bohatou sbírkou fotografií. Chcete-li se lépe seznámit s historií Rotterdamu, navštivte muzeum s touto tématikou. Nachází se v domě Schielandshuis.

Nezapomínejme také na to, že jsme v přístavním městě. Zajímá vás to? Zajděte do Muzea námořnictví (Maritiem Museum) či Muzea mariňáků (Mariniers Muzeum). A když jsme u té námořnické tématiky“, zmiňme De Rotterdam. Jde o největší holandskou osobní loď kotvící v přístavu Katendrecht. Projděte si ji, dejte si na ní jídlo či něco k pití, ale také tu můžete nakupovat, přespat, nebo se věnovat dalším činnostem.

Vraťme se však zpět k muzeím v Rotterdamu. Jmenujme si ještě alespoň Wareldmuseum, Dutch Pinball Muzeum, Tax and Customs Museum, Villa Zebra.

Pobavte se v Rotteredamu

V Rotterdamu nepřijdete zkrátka ani v případě, že se chcete pobavit na nějaké akci. Z těch nejzajímavějších si uveďme třeba Zomercarnaval připomínají karneval v Rio de Janeiru. Koná se tu každoročně koncem července.

Máte rádi jazz? Pak si nenechte ujít NorthSea Jazz Festival. Z dalších oblíbených akcí si uveďme Metropolis Pop Festival, Rotterdam 666, Dance Parada a mnohé další. Festivaly tu probíhají v létě, ale hodně zábavy nabízejí zdejší kluby po celý rok. A celé Holandsko včetně Rotterdamu je známé rovněž svými coffee shopy.

Okružní plavby lodí

Rotterdam nemusíte poznávat jen ze souše. Oblíbené jsou okružní plavby vyhlídkovými loděmi. Prohlédnete si město i rotterdamský přístav. Zvlášť příjemně je na lodi, vyjde-li počasí.

Rotterdamský přístav z letadla | compuinfoto/123RF.com
Rotterdamský přístav z letadla | compuinfoto/123RF.com

Velmi zajímavý je také vyhlídkový autobus, který je „obojživelný“. Projedete se s ním po souši, ale bez váhání zamíří i do vody. Nemusíte se však bát.  Ke dnu nepůjde.

Nezapomínejme na přírodu

A co takhle si trošku odpočinout v přírodě? Ve městě najdete mnoho parků. Pěkným místem je národní park Schoonoord, ale také botanická zahrada Arboretum Trompenburg na ploše sedmi hektarů.

Ujít si také nenechte tamější zoologickou zahradu Blijdorp. Vznikla již v roce 1857. Původně byla v centru města. Naštěstí tam nezůstala. Jinak by byla zničena bombardováním jako mnoho jiných míst v Rotterdamu.

Závěrečné pokochání se městem

Pokud si chcete skutečně užít krásného výhledu na Rotterdam (a samozřejmě nejen na závěr pobytu), vydejte se na vyhlídkovou věž Euromast. Jde o nejvyšší místo ve městě. Rozhodně mějte v pohotovosti fotoaparát. Panoramata, která se vám naskytnou, stojí za zachycení. Euromast má tvar lodní stěžně. Věž vznikla roku 1960 a poté ještě byla zvýšená o 85 metrů. V současné době se tyčí do výšky 185 metrů. Uvnitř stavby si můžete dát oběd.

Vyhlídková věž Euromast v Rotterdamu | beketoff/123RF.com
Vyhlídková věž Euromast v Rotterdamu | beketoff/123RF.com

Rotterdam je velmi vyhledávaný turisty z různých zemích. A má jim rozhodně co nabídnout. Kromě výše zmíněného najdete i další zajímavá místa, která nebudete chtít minout.

Předchozí článekItalský Janov – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?
Další článekCancún v Mexiku – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?