Italský Janov – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?

20206
Pohled na město Janov v Itálii | bloodua/123RF.com
Pohled na město Janov v Itálii | bloodua/123RF.com

Při návštěvě Itálie by vám neměl uniknout Janov (Genova). Toto přímořské město se sice nachází ve stínu svých slavnějších kolegů – Říma, Neapole či Benátek, ale přesto nabízí pestrou historii a dokonce byl před pár lety vyhlášen evropským kulturním centrem. Procházka úzkými a spletitými uličkami navodí romantickou atmosféru. Naopak s velkým počtem skútrů zavládne pravý italský chaos. Milovníci italského pečiva focaccaccia uspokojí v Janově své chuťové buňky. Neboť lepší foccacciu se sýrem než v Janově neseženete v celé Itálii!

Málokdo ví, že celý svět vděčí obyvatelům Janova za název džíny. Janovští námořníci si na své výpravy oblékali kalhoty z levného, ale pevného modrého materiálu. A jelikož francouzské označení města Janov je Gênes, tak stačilo málo a Američané začali zkomoleně nazývat kalhoty Janovských mořeplavců jeans.

Janov je jedno z mála míst, kde nenarazíte na davy turistů. Říká se, že ve městě lze pocítit hrdost a vlastenectví Italů. Pokud chcete tuto nezapomenutelnou atmosféru ucítit na vlastí kůži, tak zavítejte do Janova. Slavné rodiště objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba, houslového virtuóze Niccola Paganini či národního italského hrdiny Giuseppe Garibaldiho skýtá nespočet galerií, muzeí a paláců, které stojí za zmínku.

Při návštěvě Janova by vám neměla uniknout tato místa:

Nové ulice (Le Strade Nuove)

Ulice Via Garibaldi v Le Strade Nuove v Janově | quasargal/123RF.com
Ulice Via Garibaldi v Le Strade Nuove v Janově | quasargal/123RF.com

Tato městská část se skládá z ulic Via Garibaldi a Via Balbi. Při procházce těmito ulicemi narazíte na starobylé paláce z komplexu Palazzi dei Rolli. Ty byly v rozmachu zlatého věku postaveny bohatými rodinami. Jejich výstavba představovala moc a prestiž. Nyní tvoří okázalé renesanční a barokní paláce dominantu centra.

Palazzi dei Rolli

Palác Palazzo Doria Tursi na Via Garibaldi v Janově | schlenger86/123RF.com
Palác Palazzo Doria Tursi na Via Garibaldi v Janově | schlenger86/123RF.com

V 16. století, v době kdy byl Janov námořní a finanční velmocí, začaly šlechtické rody stavět své honosné a bohatě zdobené rezidence. Výstavba těchto budov byla prvním urbanistickým projektem v Evropě. Až dosud nebylo zvykem stavět soukromé paláce, které by poskytovaly ubytování vzácným hostům. Čím bylo postavení hosta vyšší, tím mu byl přidělen větší a luxusnější apartmán. Každá z budov je originální a svým architektonickým řešením specifická. Proto bylo celkem 42 paláců z komplexu Palazzi dei Rolli zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Katedrála San Lorenzo (Cattedrale di San Lorenzo)

Katedrála San Lorenzo v Janově | dimitrisurkov/123RF.com
Katedrála San Lorenzo v Janově | dimitrisurkov/123RF.com

San Lorenco je největší katedrála v celém Janově. Bezpečně ji poznáte podle pruhované fasády, na které se střídá bílý mramor s černou břidlicí. Přestože tato románská katedrála vyhořela a byla několikrát zrenovaná, tak si dokázala zachovat své podmanivé kouzlo. Na řadu lidí působí velmi tajemně. Součástí svatostánku je i kaple Capella di Sa Giovanni Battista, ve které se nacházejí relikvie Jana Křtitele. V roce 1098 je do Janova dovezli janovští námořníci a dodnes je přísně střeží.

Náměstí Piazza de Ferrari

Náměstí Piazza de Ferrari v Janově | rglinsky/123RF.com
Náměstí Piazza de Ferrari v Janově | rglinsky/123RF.com

Cestou k hlavnímu náměstí Janova Piazza de Ferrari neminete dům Kryštofa Kolumba (Casa di Cristoforo Colombo). Tento nepatrný dům se nachází kousek od historické vstupní brány Porta Soprana a je označován jako místo, ve kterém vyrostl slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Ten zde údajně žil od 4 do 19 let. Od té doby byl dům několikkrát přestavěn a opraven, ale původní velikost zůstala zachována. Poslední úprava domu se datuje do 18. století.

Náměstí Piazza de Ferrari lemuje řada historicky významných budov. Jednou z nich je Dóžecí palác (Palazzo Ducale) z 13. století, který v historii sloužil jako sídlo dóžete. Dnes je budova významným muzeem.Další stavbou, která stojí za povšimnutí je budova opery Teatro Carlo Felice. Ta byla během druhé světové války zničena, ale následně znovu vystavěna.Dnes se v budově konají operní koncerty. Že se nacházíte na hlavním náměstí poznáte podle nepřehlédnutelné kašny, která je dominantou Piazza de Ferrari.

Proloco Maris Boccadasse

Čtvrť Proloco Maris Boccadasse v Janově | faabi/123RF.com
Čtvrť Proloco Maris Boccadasse v Janově | faabi/123RF.com

Boccadasse je stará čtvrť Janova. Nachází se v úzké zátoce podél malé oblázkové pláže. Barevné domky s rybářskými loďkami vytváří to pravé malebné kouzlo Itálie. Jedná se o jedno z nejfotogeničtějších míst. Často ho můžete vidět na prospektech cestovních kanceláří, které lákají na prohlídku Janova. Ke krásnému výhledu si můžete v Boccadesse dopřát místní vyhlášenou zmrzlinu.

Mořské akvárium (Acquario di Genova)

Mořské akvárium v Janově | joymsk/123RF.com
Mořské akvárium v Janově | joymsk/123RF.com

Při procházce starým přístavem narazíte na maják Lanterna a největší akvárium v celé Itálii a dost možná i v Evropě. To bylo vybudováno na počest 500 let výročí od objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Pozorovat zde můžete delfíny, žraloky, želvy i tučňáky. Pokud budete pokračovat dále podél přístavu, tak dojdete až k slavné promenádě Corso Italia. Ta v délce dvou kilometrů lemuje pobřeží. Po cestě narazíte na spoustu obchůdku, restaurací i soukromých pláží.

Koule Bolla

Koule Bolla v Janově | joymsk/123RF.com
Koule Bolla v Janově | joymsk/123RF.com

Janov je plný historických památek, ale za zmínku stojí i skvosty moderní architektury. Jedním z nich je ocelovo-skleněná koule Bolla. Uvnitř 20 metrů široké koule se ukrývá malý prales s volně poletujícími motýli a papoušky.

Čtvrť Nervi

Čtvrť Nervi v Janově | jabbathehutt2/123RF.com
Čtvrť Nervi v Janově | jabbathehutt2/123RF.com

Pár kilometrů od centra města se nachází čtvrť Nervi. Bývalá rybářská vesnice je známá svou okouzlující pobřežní promenádou Passeggiata Anita Garibaldi. Jedná se o 2 kilometry dlouhou stezku podél útesů a oceánu. Dechberoucí výhled z ní dělá jednu z nejkrásnějších pobřežních promenád v Itálii. Uvidíte, jak vlny narážejí do mohutných skal, a po náročném dniuniknete ruchu velkoměsta.

Spianata Castelletto

Terasa Spianata Castelletto v Janově | garsya/123RF.com
Terasa Spianata Castelletto v Janově | garsya/123RF.com

Panoramatický výhled na město si užijete z oblíbené terasy Spianata Castelletto. Z vyhlídky budete mít celé město jako na dlani. Nahoru se dostanete buď výtahem anebo si můžete dát do těla a vyhlídku zdolat po svých. Pokud si počkáte na západ slunce, tak zažijete nezapomenutelnou podívanou.

Janov si jistě zamilujete, stejně jako i zbytek Itálie.

Předchozí článekBergen v Norsku – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?
Další článekZajímavá místa a památky v Rotterdamu – kam se vydat, co vidět a navštívit?