Zajímavá místa a památky v Kazani – kam se vydat, co vidět a navštívit?

3546
Panorama noční Kazaně v Rusku | oskanov/123RF.com
Panorama noční Kazaně v Rusku | oskanov/123RF.com

Kazaň je centrem Tatarstánu. Patří mezi největší ruská města a rozprostírá se na levém břehu řeky Volvy. Užijete si zajímavých historických památek, ale své si tu najdou i příznivci kultury. Celkově načerpáte nezapomenutelné zážitky. A kam se konkrétně vydat, ocitnete-li se v tomto městě?

Kazaňský kreml v centru Kazaně

Chcete objevovat krásy Kazaně, pak se vydejte do místa, které turisty přitahuje nejvíce. Jde o Kazaňský kreml. Většině lidí se při vyslovení „kreml“ vybaví ten moskevský. Jak možná víte, tento termín je obecným označením pro ruské městské pevnosti, takže se s ním nesetkáte jen v souvislosti s hlavním městem.

Kazaňský kreml v Rusku | klug/123RF.com
Kazaňský kreml v Rusku | klug/123RF.com

I Kazaňský kreml je velmi významným místem. Dokonce v něm sídlí prezident Tatarstánu. V tomto místě se prolíná křesťanská kultura s muslimskou. Od roku 2000 je celý kreml na Seznamu světového dědictví UNESCO. Předpokládá se, že vznikl v 10. století.

Ke konkrétním stavbám v Kazaňském kremlu

Kazaňský kreml je tvořen mnoha stavbami. Pojďme si alespoň ve stručnosti přiblížit ty nejdůležitější:

  • Mešita Kul Šerif: Jde o hlavní mešitu celé republika Tatarstán. Svůj název si nese podle tatarského vůdce. Podle něj byla mešita postavená v 16. století. Avšak v roce 1522 došlo k jejímu zničení. Až teprve v devadesátých letech minulého století se začalo pracovat na její obnově. Slavnostně byla otevřená roku 2005 při příležitosti oslav tisíciletí od založení města. Není sice kopií té původní, ale to vůbec nevadí. I tak má velký význam a je hlavní dominantou města. Určitě sem zamiřte, chcete-li se pokochat zajímavou stavbou (zaujme vás především tyrkysovou barvou kupolí a vrchních částí minaretu), ale i pokud byste se rádi dozvěděli více o islámu. Je tu muzeum zaměřené na toto náboženství. Kopule mešity je vysoká 36 metrů a výška čtyř hlavních minaretů dosahuje 58 metrů.
Mešita Kul Šerif v Kazani | misima/123RF.com
Mešita Kul Šerif v Kazani | misima/123RF.com
  • Chrám Zvěstování Panny Marie: Jedná se o nejstarší dochovanou památku Kazaňského kremlu. Vznikala v letech 1554 až 1562. Původní chrám však byl menší. Postupně se zvětšoval a celkově se měnil. I tato stavba má modrou kopuli a kromě toho ještě výraznou zlatou zvonici. A uchvátí vás také interiér budovy se svými oltáři, malbami a klenbami.  Poslední rekonstrukce byly zahájeny roku 1995 a o 10 později byl chrám vysvěcen.
Chrám Zvěstování Panny Marie v ruské Kazani | saiko3p/123RF.com
Chrám Zvěstování Panny Marie v ruské Kazani | saiko3p/123RF.com
  • Věž Söyembikä: Patří rovněž mezi důležité symboly města. Přesná doba vzniku této věže není známá. Věž má na vrcholku muslimský půlměsíc, dříve to byla bolševická hvězda a ještě předtím dvouhlavý orel. Věž je vysoká 58 metrů a má 7 pater. Je pojmenovaná po poslední kazaňské královně. Legenda dokonce praví, že z této věže skočila.
Soyembika Tower v Kazani | photobegin/123RF.com
Soyembika Tower v Kazani | photobegin/123RF.com
  • Prezidentský palác: Stavba vznikla ve 40. letech 19. století a je v novobyzantském slohu. Dříve se na tomto místě nacházel palác kazaňských chánů.
Prezidentský palác v Kazani | alesem/123RF.com
Prezidentský palác v Kazani | alesem/123RF.com
  • Palácový chrám: Na místě dnešního chrámu dříve pravděpodobně stávala mešita Nur-Ali. Určitě ho navštivte, pokud vás zajímá historie státnosti tatarského národa a republiky Tatarstán. Je tu muzeum.
Palácový chrám v ruské Kazani | borisb17/123RF.com
Palácový chrám v ruské Kazani | borisb17/123RF.com

Chrám všech náboženství

Bezpochyby zajímavou památkou na předměstí Kazaně je Chrám všech náboženství, jehož výstavba začal roku 1994 a stojí za ní umělec Iľdar Chanov. Uvnitř si prohlédnete symboly šestnácti světových náboženství. Jejím cílem je ukázat, jak blízko k sobě jednotlivá náboženství mají. Zaujme vás už její stavba, která má různobarevné věže, minarety a kopule.

Chrám Zvěstování Panny Marie v ruské Kazani | saiko3p/123RF.com
Chrám Zvěstování Panny Marie v ruské Kazani | saiko3p/123RF.com

Muzea v Kazani

Mnohé poznatky o městě můžete čerpat i v kazaňských muzeích. Hned naproti kremlu se nachází Muzeum republiky Tatarstán fungující od roku 1895.Je v něm obrovské množství exponátů. Nejcennější je Bulharská kolekce archeologa Fedoroviče Lichačeva, ale k vidění je i mnoho dalších artefaktů souvisejících s Tatarstánem.

Národní muzeum republiky Tatarstánu v Kazani | lenor/123RF.com
Národní muzeum republiky Tatarstánu v Kazani | lenor/123RF.com

Na počátku 90. let vzniklo Muzeum socialistického života. Původně šlo o zachování věcí z doby socialismu a umístění do jednoho bytu. Takto vybavený byt byl „povýšen“ na muzeum.

Dále ve městě najdete Muzeum výtvarného umění, Muzeum šťastného dětství, Muzeum islámu a mnoho dalších muzeí, ať už státních nebo soukromých. A pokud máte vztah k umění, potěší vás i různé galerie ve městě.

Projděte se pěší zónou Baumana

Pěší zóna Bauman v Kazani | olgavolodina/123RF.com
Pěší zóna Bauman v Kazani | olgavolodina/123RF.com

Touto pěší zónou pojmenovanou podle ruského revolucionáře se dostanete od kremlu na Tukayovo náměstí. V ulici můžete nakouknout do velkého množství rozmanitých obchodů a určitě tu najdete i nějaký ten suvenýr, který sobě či svým blízkým přiveze z cest. Jsou zde rovněž restaurace, takže pokud vám vyhládne, jde o výbornou příležitost ochutnat něco z ruské kuchyně. Celkově jde o poměrně živou ulici. Nechybí tu ani pouliční umělci.

Parky – příroda i zábava

V Kazani je mnoho rušných ulic, ostatně jako v každém velkoměstě. Chcete si od ruchu odpočinout v přírodě? Jděte do Millennnium Parku. Sice se nachází v rušném centrum, ale jistě oceníte „kus přírody“, kde si odpočinete na některé z tamějších laviček. V parku si také prohlédnete sochy a fontány.

Fontána v Millennium parku v Kazani | saiko3p/123RF.com
Fontána v Millennium parku v Kazani | saiko3p/123RF.com

Pokud si chcete v Kazani dopřát zábavu, zamiřte do Kazanskaya Riviera. Jde o obrovský aquapark, v němž si užijete úžasné vodní radovánky. Líbit se tu bude dospělým i dětem. Kromě toho v komplexu najdete pláž, zoologickou zahradu, restauraci, fitness i hotel. Užívejte si tu dle libosti.

Zaujala vás Kazaň? Kazaňský kreml jako památku na seznamu UNESCO byste si neměli nechat ujít. Ovšem i další místa v Kazani mají svou atmosféru. Užijte si návštěvu tohoto města podle sebe. Najdete tu své, ať už rádi poznáváte historické památky, kulturu, či se chcete především pobavit nebo si dát dobré jídlo.

Předchozí článekJokohama v Japonsku – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?
Další článekKam ve Frankfurtu nad Mohanem – zajímavá místa a památky