Kam ve Frankfurtu nad Mohanem – zajímavá místa a památky

21291
Noční panorama Frankfurtu nad Mohanem v Německu | sepavo/123RF.com
Noční panorama Frankfurtu nad Mohanem v Německu | sepavo/123RF.com

Frankfurt nad Mohanem je pátým největším městem Německa. Najdete ho v jižní části německé spolkové země Hesensko. Turisté sem směřují „ve velkém“.  Kochají se nejen památkami, ale jezdí sem i na veletrhy, výstavy, nakupují tu…Zkrátka toto multikulturní velkoměsto má „něco“ pro každého.

Historické centrum města Frankfurt

Ve městě nenajdete příliš historických památek. Velká část Frankfurtu byla totiž zničená během bombardování za druhé světové války.

Středem historického centra Altstadt je náměstí Römerberg, kterému dominuje radnice Römer. Tato středověká stavba je jednou z nejvýznamnějších památek města. Má svou dlouhou historii, ale i tato stavba(respektive komplex staveb) byl zničen ve druhé světové válce. Radnice byla znovu otevřená roku 1955. Poté ještě docházelo k jejím změnám – průčelí i interiéru. Poslední úprava proběhla roku 2005.

Radnice Römer na náměstí Römerberg ve Frankfurtu nad Mohanem | byvalet/123RF.com
Radnice Römer na náměstí Römerberg ve Frankfurtu nad Mohanem | byvalet/123RF.com

V současné době má radniční komplex plochu 10 000 m2 a tvoří ho devět domů. Fasáda je zdobená sochami císařů Friedricha Barbarossy, Ludvíka IV. Bavora, Karla IV. a Maximiliána II. Celkově má náměstí zajímavý ráz, který si určitě budete chtít zvěčnit na nějaké fotografii. Pokud se chystáte do Frankfurtu před Vánocemi, nenechte si ujít zdejší každoroční vánoční trhy.

Tradiční vánoční trhy ve Frankfurtu nad Mohanem | sborisov/123RF.com
Tradiční vánoční trhy ve Frankfurtu nad Mohanem | sborisov/123RF.com

Na náměstí se mimo jiné nachází i kostel sv. Mikuláše ze 13. století a nedaleko je Muzeum historie s kaplí z 12. století.

Kostel sv. Mikuláše ve Frankfurtu nad Mohanem | sborisov/123RF.com
Kostel sv. Mikuláše ve Frankfurtu nad Mohanem | sborisov/123RF.com

Vydáte-li se na sever od náměstí, prohlédnete si ještě kostel sv. Pavla z 18. století či katedrálu sv. Bartoloměje. Ta měla v historii obrovský význam. Volili se tu němečtí králové a římští císaři Svaté Říše Římské. Určitě nepřejdete bez povšimnutí ani rodný dům spisovatele Goetheho.

Katedrála sv. Bartoloměje ve Frankfurtu nad Mohanem | claudiodivizia/123RF.com
Katedrála sv. Bartoloměje ve Frankfurtu nad Mohanem | claudiodivizia/123RF.com

Ve východní části náměstí je Ostzeile tvořený šesti historickými hrázděnými domy.

Příroda ve Frankfurtu

Nejste nakloněni poznávání historických památek, nebo jich už máte dost, ale ještě se nějakou dobu zdržíte ve Frankfurtu? Navštivte zoologickou zahradu nacházející se v centru města. Byla založená již roku 1858. Svůj domov v ní má kolem 600 živočišných druhů a dělí se na podzemní a nadzemní prezentaci. Snad nejzajímavější je dům nočních zvířat, který je největší v Evropě. Neméně atraktivní je i exotárium. Zkrátka…Nudit se tu nebudete a i vaši potomci budou nadšeni. Pro ně tu je vybudované dětské zoo.

Že byste se ještě rádi prošli na nějakém klidnějším místě, nejlépe v přírodě? Příjemné procházky, ale i různé sportovní aktivity si místní i turisté užívají na březích řeky Mohan.

Z „přírodních koutů“ jsou oblíbené Palmové zahrady. Nejenže se tu projdete, odpočinete si, ale také si prohlédnete impozantní výstavu rostlin. Je jich cca 3 000 druhů. Pořádají se tu také koncerty a jiné akce.

Palmové zahrady ve Frankfurtu nad Mohanem | meinzahn/123RF.com
Palmové zahrady ve Frankfurtu nad Mohanem | meinzahn/123RF.com

A nejde o jedinou zeleň ve Frankfurtu. Dohromady je ve městě cca 40 parků. Celých 80 km2 zabírá tzv. zelený pás, jehož součástí je například Městský les, duna (SchwanheimerDüne).

Hurá za kulturou: Muzea, galerie, divadla

Už jsme si uvedli, že na náměstí Römerberg je Muzeum historie.  Rozhodně není jediné. Naopak. Pokud rádi navštěvuje muzea, má vám Frankfurt rozhodně co nabídnout.

Muzeum historie ve Frankfurtu nad Mohanem | venakr/123RF.com
Muzeum historie ve Frankfurtu nad Mohanem | venakr/123RF.com

Že jich chcete vidět co nejvíce? Vydejte se na jižní břeh řeky Mohan. Najdete tam tzv. „Muzejní míli“ tvořící sedm velký muzeí. Ve Frankfurtu můžete navštívit Muzeum sochařství, filmu, pošty, užitého umění a mnohé další.

Pokud se dostanete do Frankfurtu na přelomu července a srpna užijete si mnoho kulturních akcí v rámci slavnosti Museumsuferfest. Vstup do všech muzeí budete mít za minimální poplatek.

Jste-li kulturně zaměření, nudit se tu rozhodně nemusíte, ani když vynecháte muzea. Ve Frankfurtu nad Mohanem nechybí galerie a je tu přes 30 divadel. Nejznámější je Alte Oper. Budova tohoto divadla byla zdevastovaná během války a opět otevřena pro veřejnost roku 1981.

Alte Oper ve Frankfurtu nad Mohanem | meinzahn/123RF.com
Alte Oper ve Frankfurtu nad Mohanem | meinzahn/123RF.com

Město veletrhů, výstav a regionálních slavností

Frankfurt je mimo jiné proslulý i veletrhy a výstavami. Tím nejvýznamnějším veletrhem je Autosalon Frankfurt (Internationale Automobilausstellung) pořádaný každý lichý rok. Zajímat bude všechny, kteří se zajímají o novinky ve světě aut.

Z dalších výstav si uveďme například knižní veletrh (Frankfurter Buchmesse), hudební veletrh (Musikmesse), veletrh spotřebního zboží a designu (Ambiente).

A užít si tu můžete během roku i různé slavnosti. Například Mohanské slavnosti podél pobřeží řeky se konají vždy v srpnu. O letních prázdninách se můžete těšit také na Noc muzeí. Na přelomu června a července se pořádá Sommerfest Opernplatz před budovou Alte Oper a zajímavé jsou i další akce. Chystáte se na některou?

Nakupování ve Frankfurtu nad Mohanem

Ať už je nakupování vaší vášní, nebo si jen chcete přivézt něco hezkého z cest, Frankfurt je tu pro vás v celé své kráse. Nemáte hluboko do kapsy a rádi byste něco luxusního? Neprestižnější nákupní ulicí je Goethestrasse. Nejvíce vyhledávaná je však ulice Zeil se svým obchodním centrem MyZeil. Nabízí rozmanitý sortiment a kromě jiného se tu pořádají i pravidelné farmářské trhy dvakrát týdně (čtvrtky a soboty).

Budete ve Frankfurtu v pátek a rádi byste si koupili nějaké sýry či víno? Vydejte se na Schillerstrasse. A čerstvé potraviny vám nabídne oblíbená tržnice Kleinmarkthalle. Ta je pro vás otevřená každý den. Celkově je nakupování ve Frankfurtu mezi Čechy (nejen těmi) oblíbené.

Tržnice Kleinmarkthalle ve Frankfurtu nad Mohanem | meinzahn/123RF.com
Tržnice Kleinmarkthalle ve Frankfurtu nad Mohanem | meinzahn/123RF.com

Frankfurt nad Mohanem je velké a významné město, o jehož atraktivních místech, které stojí za navštívení, by se dalo psát skutečně dlouze. Berte proto výše uvedené jako takovou malou ochutnávku a sami si předem naplánujte, co vás bude v tomto městě zajímat nejvíce.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v Kazani – kam se vydat, co vidět a navštívit?
Další článekKdy jet do New Yorku?