Zajímavosti v Rusku – zajímavá místa a památky k vidění

16688

Rusko je největší stát na světě, který zabírá celou část severní Asie a východní Evropy. Zároveň je země je považována za světovou velmoc. Velkou část území Ruska pokrývá Sibiř. Tato oblast je známá krutou zimou, kdy teploty klesají k až -60°C. Přesto je to oblast s nádhernou nedotčenou přírodou, kterou tvoří převážně tundry a tajgy. Ovšem Rusko zasahuje do několika podnebných pásem, proto se nedivte, když se na jihu Ruska octnete v subtropickém podnebí. Rusko je proslulé jako země mnoha kuriozit. Údajně seženete v Rusku vodku levněji než obyčejnou vodu a podle statistik zemře v Rusku až 500 000 lidí ročně ve spojitosti s alkoholem.

Zajímavosti o Rusku

  • Území Sibiře zabírá 77% rozlohy celého Ruska.
  • Rusko a Amerika jsou od sebe v nejbližším bodě vzdáleny pouze 4 kilometry.
  • Průměrný ruský občan vypije 18 litrů tvrdého alkoholu ročně.
  • Nedivte se, pokud v metru narazíte na toulave psy. Jezdí v metru sem a tam a vědí, kam přesně zajít aby se mohli dobře nažrat.

Zajímavá místa a památky v Rusku

Moskevský Kreml (Moscow Kremlin)

Moskevský Kreml, stavba tak významná, že se stala symbolem nejen hlavního města Moskvy, ale také celého Ruska. Všeobecně je Kreml označení pro městské pevnosti obehnané hradbami, kterých se v celém Rusku nachází 13. Ovšem žádný z nich není tak proslulý jako ten v Moskvě. Budova sloužila jako útočiště carů, později sovětské vlády a dnes zde sídlí prezident. Kreml se tak stal symbolem moci. První zmínka o Kremlu pochází z 12. století, ovšem v průběhu času se stále rozrůstal až do dnešní podoby. Stavěli se nové chrámy, paláce a další památky. Největší dominantou Kremlu je chrám Nanebevzetí Panny Marie (Uspenskij sobor) z 15. století, který by žádnému návštěvníkovi neměl uniknout.

Chrám Vasila Blaženého (St. Basil’s Cathedral)

Když se řeknu Rusko, většina lidí si představí tento neobyčejně pestrobarevný chrám z červených cihel, jehož architektura symbolizuje spojení Ruska, Evropy a Asie. Stavba pochází z 16. století a skládá se z celkem osmi kostelů. Každý z chrámu je završen charakteristickou cibulovitou kupolí. Památka se nachází na proslulém Rudém náměstí (Red Square), které je považováno za centrum nejen hlavního města, ale celého Ruska. Všechny budovy na náměstí jsou důležité a mají svůj význam. Jednou z nich je i Leninovo mauzoleum (Lenin’s Mausoleum), ve kterém je uloženo těla Vladimíra Lenina, zakladatele Sovětského svazu.

Chrám Kristova Vzkříšení (Church of the Savior on Blood)

Chrám Kristova Vzkříšení je neodmyslitelným symbolem a dominantou Petrohradu. Svou bohatě zbarvenou architekturou a typickými kupolemi připomíná na první pohled chrám Vasila Blaženého. Stavba započala v 19. století a je postavena na místě, kde padl car Alexandr II. Na tomto místě najdete jako památku kříž z černého křišťálu. Při pohledu na bláznivě zdobený chrám z červených cihel si budete připadat jako v pohádce. Není proto divu, že si ho spousta lidí zamiluje na první pohled.

Jezero Bajkal (Lake Baikal)

Tajemné jezero Bajkal patří mezi nejstarší a nejhlubší jezera na světě. Pod hladinou žije velké množství živočichů, z nichž tři čtvrtiny jsou endemité. Zároveň se v jezeře uchovává jedna pětina z celkového objemu sladké vody na světě. Část jezera se nachází na Sibiři. Z toho plyne, že si na jezeře můžete užívat pěší turistiky na ledu, rybaření v ledu či vyjížďku se psím spřežením. Ovšem důvod, proč se k jezeru sjíždí turisté z celého světa jsou neskutečné sněhové a ledové kreace, které vytvořila příroda. Odstíny ledu jsou tyrkysově modré a vytváří nezapomenutelnou podívanou.

Kurská kosa (Curonian Spit)

Kurská kosa je přírodní úkaz, který vytváří písečný poloostrov. Ve skutečnosti se jedná o výběžek do moře, který je dlouhý 98 km a široký od 400 metrů do maximálně 3,8 kilometrů. Jižní polovina kosy patří Rusku a severní polovina Litvě. Kurská kosa je tvořená písečnými dunami, skrz které se můžete procházet a obdivovat písečné „pouště“ a nekonečné pláže všude okolo. Celé území Kurské kosy je přírodní rezervací zapsanou na seznamu přírodního dědictví UNESCO.

Transsibiřská magistrála (Trans-Siberian Railway)

Transsibiřská magistrála je se svou délkou trati 9000 km nejdelší železnicí na světě, jejíž dráha protíná zemi napříč od Moskvy po Vladivostok. Pokud se na takovou cestu vydáte, strávíte ve vlaku dva týdny. Ovšem po celou cestu se vám z okénka vlaku naskytne dech beroucí podívaná. Pokud je to možné, tak jsou na nejkrásnějších místech trati zastávky, aby mohli cestující na chvíli vylézt ven popřípadě na pár dní opustit vlak a jít obdivovat krásy přírody.

Ermitáž (Hermitage Museum)

Petrohradské muzeum Ermitáž patří mezi největší a nejproslulejší muzea nejen v Rusku, ale na celém světě. V muzeu se nachází sbírka více než 3 milionů uměleckých děl, uložených v 350 výstavních sálech v celkem pěti budovách. Řada turistů míří k obrazu Madonny s dítětem od Leonarda da Vinciho nebo k obrazu Návrat marnotratného syna od Rembrandta. Součástí výstavy je nespočet uměleckých děl, drahokamů medailí a dalších cenností.

Pohoří Ural (Ural Mountains)

Ural je jedno z nejstarších pohoří naší planety, které ukrývá řadu tajemství a skvostů. Pohoří Ural se považuje za milník mezi evropskou a asijskou částí Ruska. Pokud se do hor vydáte, užijete si pár dní klidu v obklopení nádherné přírody. Pro aktivní sportovce je v celém pohoří řada turistických stezek od těch mírných až po ty opravdu náročné.

Novgorod

Novgorod je považován za nádherné město, v kterém se nachází nejstarší stavby v celém Rusku. Osídlili ho švédští vikingové již v 9. století. Město se postupně rozrůstalo a v dobách svého největší rozmachu patřilo mezi obrovská města Ruska. Proto v historickém centru narazíte na starobylé budovy a památky na každém rohu. Nejproslulejší z nich je Novgorodský Kreml (Novgorod Kremlin), který na první pohled poznáte podle typických červených cihel. Řada turistů pak míří k byzantské katedrále sv. Sofie (Cathedral of St. Sophia) z 11. století. Tu poznáte podle cibulovité kupole a bohaté výzdoby uvnitř.

Vladivostok

V úzkém zálivu Japonského moře leží přístavní město Vladivostok. Město prosperuje z rybolovu a zároveň se v něm nachází jeden z největších přístavů Ruska, kde uvidíte kotvit lodě obrovských rozměrů. Proto by byl hřích, kdybyste ve městě neochutnali čerstvé ryby či mořské plody zrovna vylovené z oceánu. Jídlo si můžete vychutnat v nejstarší místní restauraci Versailles, která já zároveň i architektonickou památkou. Vladivostok je poslední zastávkou Transsibiřské magistrály, jejíž první zastávkou je Moskva. Řada turistů míří k některému z mnoha místních muzeí.

Když si budete chtít v Rusku koupit suvenýr, měla by to být matrjoška! Typická dřevěná malovaná panenka, uvnitř které nenajdete nic jiného než další dřevěnou panenku. Takto se jich v sobě skrývá několik. Název matrjoška je zdrobnělina ženského jména Matriona. Hračka se postupně stala neodmyslitelným symbolem spojeným s celým Ruskem.

Předchozí článekZajímavosti na ostrově Tuvalu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Papui Nové Guineji – památky a zajímavá místa k navštívení