Kam se vydat v Tallinnu – památky a zajímavá místa

0
4117
Panorama Tallinu v Estonsku | scanrail/123RF.com
Panorama Tallinu v Estonsku | scanrail/123RF.com

Tallinn je krásná prázdninová destinace, která turistům poskytuje vysoký komfort a pohodlí moderního města jednadvacátého století, kde vládne rušný noční život a kde můžete prožít i ohromné dobrodružství spojené s bohatými možnostmi kulturního vyžití a historickými památkami. Kromě toho vám pak nabízí i bohaté sportovní vyžití a v létě také relax na pláži. To vše se zde snoubí v jeden okouzlující celek.

Tallinn se nachází na jižním pobřeží Finského zálivu Baltského moře, pouhých 70 kilometrů jižněji od finských Helsinek. Jde nejen o hlavní město Estonska, ale také i o jeden z největších přístavů v Baltském moři a velmi oblíbenou rekreační destinaci, kde si lidé přijdou na své jak v zimě, tak i v létě.

Tallinn, město plné zajímavostí

Panorama Starého Města v Tallinnu | scanrail/123RF.com
Panorama Starého Města v Tallinnu | scanrail/123RF.com

Tallinn patří k jednomu z nejmalebnějších měst severu, jehož návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít. Kochat se tu můžete nejen křivolakými uličkami starého města, ale i impozantními mrakodrapy hrdě se tyčících nad městem. Pro svou jedinečnost i výraznou dualitu bylo Staré Město Tallinnu zapsáno v roce 1997 na seznam UNESCO. Tato starobylá čtvrť je velice kompaktní a nejvíce bohatá na památky. Skvělé je, že vše je zde jako na dlani, a proto se dá tato část Tallinnu projít pěšky. Kromě památek však ve Starém Městě najdete i nákupní centra, skvělá místa k jídlu a k zábavě.

Památky na kopci Toompea

Památky na kopci Toompea | sepavo/123RF.com
Památky na kopci Toompea | sepavo/123RF.com

K nejzajímavějším památkám v této oblasti patří Katedrála svaté Panny Marie, kterou najdete na kopci Toompea. Jde vůbec o jednu z nejvýznamnějších historických památek v zemi. Na samotném vrcholu kopce Toompea pak najdete Katedrálu svatého Alexandra Něvského, což je pravoslavná velkolepě postavená katedrála s typickými cibulovitými kopulemi. Další velmi zajímavou památkou (opět umístěnou na kopci Tompea) je Kiek in de Kök, nevšední 38 metrů vysoká věž, v níž se nachází muzeum zbraní a středověkého opevnění. Kdysi tu bývala kuchyně, dnes je to však vedle muzea i výchozí bod pro zájemce o průzkum fascinujícího skrytého systému tunelů schovaných v kopci, jež mezi sebou spojují jednotlivé bašty. V horním patře věže se pak nachází kavárna, odkud je krásný pohled na Tallinn. Celé město jako na dlani nemáte však pouze z Kiek in de Kök, ale i z rozsáhlého areálu, který najdete na východní straně kopce Toompea, známém jako Kohtuotsa.

V srdci Tallinnu

Kadriorg palác v Tallinu | gumbao/123RF.com
Kadriorg palác v Tallinu | gumbao/123RF.com

Doslova legendární památkou hlavního města je Kadriorg Palace Museum, čili Muzeum umění, které se nachází ve velkém barokním paláci Petra Velikého. I když turistické věstníky říkají, že byste tuto památku v žádném případě neměli vynechat, pro mě má mnohem větší kouzlo malebná Staroměstská pasáž svaté Kateřiny, která spojuje ulici Vene s ulicí Müürivahe v centru města. Jde o kouzelné místo dýchající hlubokou historií, kde se dodnes nachází spousta tradičních řemeslných dílen vyrábějící a prodávající sklo, klobouky, deky, keramiku, šperky, ručně malované hedvábí a mnoho dalšího. Tyto dílny tu byly již od 15. století. Na jižní straně uličky tu pak najdete i studio módy. Při procházce uličkou máte možnost kochat se nejen výrobky, ale i umělce při jejich práci. Nedaleko odtud se nachází i malebné Radniční náměstí, srdce Starého Města. Náměstí je obklopeno obchodními domy a kavárnami, které lákají k chvilce odpočinku. Na náměstí se pravidelně konají koncerty pod širým nebem, řemeslné trhy a v době Vánoc se zde již po mnoho stovek let rozsvěcí vánoční strom a bzučí vánoční trh, na jaře se tu pak odehrává karneval. Uprostřed náměstí se pak nachází kulatý kámen s růžicí kompasu, odkud můžete vidět všech 5 staroměstských věží.

Co ještě nesmíte vynechat

V dřevěné tallinnské čtvrti Kalamaja, ve zdejších unikátních ohromných hangárech, se skrývá nezapomenutelný Seaplane Harbour, což je supermoderní námořní a vojenské muzeum s kompletní ukázkou historických lodí. Uvnitř ohromného hangáru i v exteriérech se nachází více než 200 exponátů. Vyzkoušet si tu můžete různé simulátory a velkou chloubou je největší evropský parou poháněný ledoborec. Absolutním městským unikátem je Tallinnská televizní věž, která je se svými 314 metry vůbec tou nejvyšší budovou v zemi. Návštěvníkům nabízí interaktivní výstavu o historii věže a také i nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu (v 170 metrech) v celé severní Evropě. Zajímavostí také je možnost nahrát si a odvysílat svůj pozdrav do celého světa. Prostor pod věží pak hostí i různé koncerty, divadelní představení, výstavy a open air akce, které se tu konají po celý rok.

V Tallinnu to prostě žije!

V Tallinnu to ale nežije pouze pod věží, v celém městě se po celý rok koná řada hudebních festivalů. Před Vánocemi se tu pak koná filmový festival známý POFF, čili Tallin Black Night Festival. Vedle kulturních akcí tu probíhá i Mistrovství ve skateboardingu, závody BMX a největší mezinárodní soutěž Pobaltí v jízdě na koni. A to stále ještě není vše! Ve městě se totiž nachází i několik pláží, z nichž některé jsou určené ke koupání a jiné k jachtingu.

Kam za dobrým jídlem v Tallinu?

Jaká by to byla návštěva, kdyby proběhla bez ochutnání jídla. Na dobré jídlo se tu můžete zastavit do jedné ze 100 místních restaurací anebo 300 kaváren a barů. K nejoblíbenějším estonským pokrmům patří Marineeritud angerjas, což je marinovaný úhoř podávaný za studena anebo Keel hernestega, tedy vepřový jazyk s křenem. Tradičním talinským nápojem je pak sladký likér Vana Talin, který se obvykle pije s mlékem anebo čajem.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here