Lyon – zajímavá místa a památky

5046
Pohled na Lyon při východu slunce | vwalakte/123RF.com
Pohled na Lyon při východu slunce | vwalakte/123RF.com

Lyon – třetí největší francouzské město leží na východě země na soutoku dvou řek – Rhôny a Saôny. V Lyonu sídlí mnoho vysokých škol a město je zároveň považováno za kulturní a náboženské středisko. Z významných a známých institucí tu má sídlo mezinárodní centrála Interpolu či televize Euronews. Lyon také leží na nejdůležitější francouzské železniční trati, která vede z Paříže do Marseille.

Město se zapsalo nesmazatelně do dějin filmu, když bratři Lumiérové vynalezli v roce 1895 pohyb snímků, čímž započali dějiny stříbrného plátna. Více informací o začátcích promítání filmu a bratrech Lumiérových se dozvíte v Institutu bratrů Lumiérových. Za dalšími kulturními zážitky zajděte do Lyonské opery, která vás upoutá prvotně svým netypickým vzhledem. Původně zde stávala budova staré opery, která byla v roce 1993 rekonstruována Jeanem Nouvelem, jenž jako střechu použil půlválcovou konstrukci tvořenou skleněnou mozaikou. Při návštěvě některého z mnoha představení si prohlédněte vestibul z 19. století.

Opera v Lyonu | lexan/123RF.com
Opera v Lyonu | lexan/123RF.com

Jednu z největších sbírek evropského malířství a sochařství najdete v Muzeu výtvarných umění. Budova, v níž muzeum sídlí, pochází ze 17. století a sbírky jsou umístěny ve více než 70 pokojích. K nejzajímavějším náleží díla od Rodiniho, Rubense, Matisse a dalších velikánů. Vynechat byste neměli ani Galořímské muzeum na kopci Fourviére, kde si lze prohlédnout kolekce zbraní, soch, keramik a klenotů. Nejvíce zaujmou čtyři obrovské mozaiky či bronzové destičky, které popsal císař Claudius.

Co rozhodně vidět v Lyonu

Povinností při návštěvě Lyonu je zavítat do čtvrti zvané Starý Lyon, kde najdete nejvíce zachovalých renesančních staveb v celé zemi. Historické centrum je proto zapsáno na seznamu UNESCO. Pro tuto čtvrť jsou velmi typické tzv. traboules, což jsou pasáže vedoucí skrz nádvoří, mnohdy přes spirálovitá schodiště a pod klenutými stropy mezi jednotlivými domy, tvoříce tak úplný labyrint.  Pasáže tak dokreslují atmosféru úzkých uliček s dochovanými středověkými domy a příjemnými kavárničkami zvoucími k posezení.

Pohled na Starý Lyon | vwalakte/123RF.com
Pohled na Starý Lyon | vwalakte/123RF.com

Starému město dominuje románsko-gotická katedrála sv. Jana Křtitele z 12.-15. století. Ve věži visí jeden z největších zvonů, pocházející ze 17. století, který dostal jméno Anne-Marie a lze ho slyšet při slavnostních příležitostech. Povšimněte si růžicového okna ze 14. století, které v průměru měří osm metrů.

Za památkami sahajícími až do 1. století před naším letopočtem zavítejte do čtvrti Fourviére, která leží na pahorku ve středu města. Vydat se tam můžete pěšky či využijte pozemní lanovou dráhu. Na zdejším místě stávalo římské město Lugdunum. K nejzachovalejším stavbám patří amfiteátr. Ve zdejší čtvrti najdete symbol města, který shlíží na staré město. Jde o baziliku Notre-Dame de Fourviére, jež vznikla v 19. století a byla zasvěcenoa Panně Marii. Nejzajímavější je její interiér s bohatou výzdobou. Prohlédnout si můžete bohaté mozaiky, vitráže.

Bazilika Notre-Dame de Fourviére v Lyonu | davizro/123RF.com
Bazilika Notre-Dame de Fourviére v Lyonu | davizro/123RF.com

Na vrcholu Fourviére stojí i Kovová věž Fourviére, která vypadá jako zmenšená Eiffelova věž. Byla postavena mezi lety 1892-1894, ale pro veřejnost otevřená není.

Kde si v Lyonu odpočinout

Po poznávání Lyonu si zajděte odpočinout do největšího městského parku, který se nachází ve Francii – Parc de la Tete d´Or. Nabídne vám hned několik možností k odpočinku. V botanické zahradě obdivujte jednu z největších evropských sbírek rostlin  – kolem 16 000 druhů, K vidění jsou orchideje, masožravé rostliny a mnoho dalších. V zoologické zahradě, která se podílí na ochraně ohrožených druhů zvířat, si můžete prohlédnout více než 400 druhů zvířat. V Růžové zahradě s více než 16 000 keři růží v 450 druzích se dozvíte více o důležitosti růží v historii. Růže se nachází ve třech palácových zahradách. Děti se mohou v parku vydovádět také při projížďkách na ponících, jízdě malým vláčkem či na šlapacích autech. Rybník nabízí možnost zapůjčit si šlapadla, veslice či motorový člun.

Lyon vás seznámí s historií kinematografie, ukáže vám svou cennou historickou architekturu i příjemná místa k odpočinku.

Předchozí článekKam v Krakově – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?
Další článekZajímavá místa a památky v italském městě Verona