Zajímavá místa a památky v Charkově – kam se vydat a co vidět?

5798
Panorama ukrajinského Charkova | igor1i/123RF.com
Panorama ukrajinského Charkova | igor1i/123RF.com

Ukrajina se stává cílem především horských turistů. Tamější krajina je nádherná. Ovšem zajímavá bude návštěva i některé z metropolí. Co třeba navštívit druhé největší město Ukrajiny Charkov v severovýchodní části zemi? Chystáte se sem, nebo o návštěvě zatím jen uvažujete? Seznamme se s památkami a zajímavostmi města.

Rozlehlé Náměstí Svobody

Průzkum Charkova můžete začít na různých místech. My si nejdříve přiblížíme Náměstí Svobody. A že jde o obrovské náměstí! Se svými 12 ha se řadí mezi nejrozsáhlejší náměstí v Evropě. Má tvar protáhlé kapky. Projekt zpracoval Viktor Trocenkov v roce 1924. V té době byl Charkov hlavním městem Ukrajiny.

Náměstí Svobody v Charkově | panama7/123RF.com
Náměstí Svobody v Charkově | panama7/123RF.com

Dominantu náměstí tvoří budova, respektive soubor budov Gosprom (Dům státního průmyslu) vystavěných ve 20. letech 20. století. Jde o konstruktivistickou stavbu, přičemž konstruktivismus je směr zdůrazňující technickou dokonalost a účelnost stavby. Tento směr se šířil především v Rusku od roku 1917 do 30. let 20. století. Celková plocha Gospromu (nebo také Deržpromu) je 60 000 m2 a stavby jsou spojené chodbami. Od svého vzniku prošel soubor budov i rozsáhlou rekonstrukcí trvající 7 let, což je doba delší, než trvala samotná výstavba.

Dům státního průmyslu Gosprom v Charkově | sergbob/123RF.com
Dům státního průmyslu Gosprom v Charkově | sergbob/123RF.com

Dalším významným bodem na Náměstí Svobody v Charkově byla monumentální socha Vladimira Ijiče Lenina. Tu demonstranti roku 2014 strhli.

Kam za náboženskými památkami?

V Charkově si můžete prohlédnout různé náboženské památky. Tou nejvýznamnější je klášterní chrám, který byl vysvěcen roku 1689. Pokrovský chrám patří mezi nejstarší budovy v Charkově a je vystavěn ve stylu tzv. ukrajinského baroka (označováno také jako kozácké baroko). Nebylo tak bohaté ve svém zdobení jako klasické baroko.

Pokrovský chrám je krásnou pravoslavnou památkou. Ve městě najde i další pravoslavné chrámy. Patří mezi ně chrám sv. Dimitrije, sv. Alexandra Něvského (pojmenován po jedné z nejvýznamnější osobnosti ruských dějin žijící ve 13. století) a další.

Muzea a další kulturní vyžití

Rádi navštěvujete muzea? V Charkově vás jich čeká hned několik, včetně Historického muzea, Muzea umění. Celkově jde o kulturní město, které vám má rozhodně co nabídnout. Za pozornost stojí Repinova galerie pojmenovaná podle ruského malíře a sochaře žijícího na přelomu 19. a 20. století. Ve městě rovněž najdete Charkovské národní akademické divadlo opery a baletu M. V. Lysenka založené již v roce 1925. Má status národního divadla a jeho budova je i jedním ze symbolů města.

Ve městě jsou i další divadla, například městské loutkové divadlo, dětské divadlo, činoherní divadla T. H Ševčenka a A. S. Puškina.

Odpočinek i zábava v charkovských parcích

Už máte dost historických památek, nebo celkově dáváte přednost příjemnému odpočinku v parku? Je jich tu několik. Velmi oblíbeným místem je Gorky park – centrální park kultury a rekreace rozkládající se na ploše 130 hektarů. Kromě toho si zde děti i vy užijete spoustu zábavy. Najdete tu mimo jiné tenisové kurty, Park Cinema, pódium pro koncerty pod širým nebem, motokárové dráhy a mnoho dalších atrakcí. Děti určitě nadchne dětská železnice. Ke Gorkyho parku vede také lanová dráha s celkovou délkou 1 387 metrů.

Rekreační park Gorky park v Charkově | efesenko84/123RF.com
Rekreační park Gorky park v Charkově | efesenko84/123RF.com

Oblíbený je také Shevchenko park, který vznikal v letech 1804 až 1805. Nachází se hned u univerzity. Proto tu také potkáte především studenty a profesory, ale nejen je. Odpočinete si od ruchu velkoměsta, ale také si můžete užít různé atrakce. Líbit se tu bude i dětem. S nimi určitě navštivte delfinárium „Nemo“. Za pozornost stojí rovněž Památník 50. rovnoběžky. V parku si prohlédnete i jiné památníky.Na území parku je dále zoologická a botanická zahrada.

Velký památník Tarase Ševčenka v Shevchenko park v Charkově | efesenko84/123RF.com
Velký památník Tarase Ševčenka v Shevchenko park v Charkově | efesenko84/123RF.com

Mezi turisty a obyvateli Charkova je oblíbený Ecopark. Jde o charitativní projekt vytvářející společensky aktivní prostředí. Soustředí se na ochranu fauny a flóry v regionu a celkově životního prostředí. Vydejte se sem s celou rodinou.

A jaká další zajímavá místa navštívit v Charkově?

Každý turista preferuje jiný typ památek. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, jistě si v Charkově najdete své. Jmenujme si alespoň ještě:

  • The Mirror Stream: Představuje často vyhledávanou architektonickou památkou, která je zapsána na seznamu UNESCO. Jde o altán s kašnou. Nachází se před Charkovském národním akademickém divadlem, operou a baletem M. V. Lysenka. Fontána vznikla v roce 1947. V okolí je i zeleň a celkově jde o pěkné místo pro odpočinek. Posvačte tu či se jen pokochejte tímto místem. O víkendu se tu rádi fotí novomanželé. Místo má romantickou atmosféru.
Mirror Stream v Charkově | nataly0288/123RF.com
Mirror Stream v Charkově | nataly0288/123RF.com
  • Památník milovníků: Jedná se o sousoší líbajících se milenců, které je umístěno ve fontáně. Symbolizují věčnost a krásu lásky. Na tomto místě byste se měli prý políbit s partnerem či partnerkou, aby i vaše láska byla věčná.
Památník milovníků v Charkově | klug/123RF.com
Památník milovníků v Charkově | klug/123RF.com
  • Synagoga: V Charkově se nachází synagoga. Je postavená v novogotickém slohu a má prvky maurského slohu. Poprvé byla otevřená roku 1913. Poté byla dlouho zavřená a dnes už je opět přístupná veřejnosti.

A co vy? Zaujala vás popisovaná místa, nebo máte ještě další, která byte rádi v Charkově navštívili?

Předchozí článekBergamo – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?
Další článekJokohama v Japonsku – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?