Zajímavosti na Ukrajině – památky a zajímavá místa k navštívení

0
11290

Pokud vás lákají krásy míst dosud neobjevených, bude pro vás Ukrajina tím pravým zážitkem. Těchto míst zde totiž najdete celou řadu. Kromě nich na vás v této rozlehlé zemi čekají ještě krásná města, jedinečné historické památky a až neuvěřitelně milí a vstřícní lidé.

Ukrajina leží ve východní Evropě, kde je obklopena několika sousedními zeměmi, včetně Ruska a Slovenska, i dvěma vodními plochami, kterými jsou Černé moře a Azovské moře. Se svou rozlohou čítající více než 600 000 kilometrů čtverečních je Ukrajina druhou největší zemí kontinentu. Hlavním městem je Kyjev ležící na řece Dněpr v severní části země.

Ukrajina se může pyšnit krásnou přírodou. Část země zabírají rozsáhlá pohoří, mezi než patří také ukrajinské Karpaty. Ve zdejších Karpatech leží nejvyšší vrchol země, 2061 metrů vysoká hora Hoverla. Kromě nich zde najdete také úrodné nížiny a planiny. Velmi krásná je poté oblast kolem řeky Dněpr, která se táhne centrální částí země. Řeka je zde členěna krásnými údolími, roklemi i soutěskami.

Na území Ukrajiny lze nalézt také rozsáhlé zalesněné plochy, které jsou domovem nejrůznějších zvířecích druhů. Mezi zde žijící zástupce zvířecí říše patří například vlci, lišky, divoké kočky a také několik ptačích druhů. Kromě krásné přírody nabízí Ukrajina svým návštěvníkům také množství historicky významných míst a památek, které jsou součástí velmi bohatého kulturního dědictví země. Zajímavé je také místní kulturní prostředí, které bylo ovlivněno ruskými i evropskými zvyklostmi. Pojďme se společně vydat za poznáním této fascinující země, která nám vstřícně nabízí své krásy k obdivu.

Zajímavosti o Ukrajině

  • McDonald’s sídlící v centru Kyjeva je jednou z pěti nejnavštěvovanějších poboček na světě.
  • Kyjevská stanice metra Arsenalnaya je světově nejhlouběji umístěnou stanicí metra (105 metrů pod zemí).
  • Ukrajinci patří (stejně jako Češi) mezi národy s největší spotřebou alkoholických nápojů.
  • Ukrajina je světově třetím největším vývozcem obilí.

Zajímavá místa a památky na Ukrajině

Přírodní rezervace Askania-Nova (Biosphere Reserve Askania Nova)

První ukrajinská přírodní rezervace, která byla založena v roce 1875 jako soukromá rezervace sloužící k ochraně přírody a divokých zvířat. Dnes je rezervace jednou z největších a nejstarších biosferických rezervací v Evropě a díky svému významu byla zapsána na seznam UNESCO. Rezervace nacházející se v Chersonské oblasti na jihu země zahrnuje značnou část místní krajiny a na jejím území lze nalézt exotické druhy rostlin i početné skupinky vzácných divokých zvířat, včetně divokých oslů či koně převalského.

Parkový komplex Sofijivka (Dendrological Park Sofijivka)

Jedinečný parkový komplex, který je vyhledáván turisty z celého světa. Park ležící v ukrajinském městě Uman byl koncem 18. století založen polským šlechticem, který jej pojmenoval po své manželce Sofii. V areálu parkového komplexu můžete obdivovat množství nádherných fontán, vodopádů, kamenných zahrad i uměleckých děl. Komplex je ideálním místem k příjemnému odpočinku. 

Černobylská elektrárna a město Pripjať (Chernobyl and Pripyat)

Mezi turisticky velmi oblíbené ukrajinské atrakce patří místo, kde se v roce 1986 odehrála vůbec nejhorší jaderná havárie minulého století. Turisty fascinuje nejen budova Černobylské elektrárny a železobetonový sarkofág, do kterého byl uschován poškozený reaktor, ale také město Pripjať, které leží v blízkosti elektrárny a které dříve sloužilo jako zázemí pro její pracovníky. Město bylo po výbuchu okamžitě opuštěno, ale veškerý majetek jednotlivých rodin i městské vybavení zde zůstalo bez povšimnutí. Dnes je zchátralé Pripjati přezdíváno město duchů a turisté zde mohou navštívit například místní školku, plavecký bazén či obrovské ruské kolo stojící v městském parku.

Historický komplex v Kamenci Podolském (Historical Complex in Kamianets-Podilskyi)

Komplex jedinečných starobylých staveb ležící v Kamenci Podolském v blízkosti hranic s Rumunskem a Moldávií. Komplex patří mezi tzv. Sedm divů Ukrajiny, které byly vyhlášeny v roce 2007. Ve městě se nachází mimo jiné například historicky významný hrad, městské opevnění či katedrála sv. Petra a Pavla (Saints Peter and Paul Cathedral). Turisté jsou lákání nejen významnými památkami, ale také množstvím kulturních i jiných akcí, které se zde pořádají. Zúčastnit se můžete nejen nejrůznějších divadelních představení, ale třeba také automobilových závodů. 

Chersonésos

Dalším z již zmíněných ukrajinských divů jsou tyto ruiny starobylého antického města nacházející se na okraji města Sevastopol, které leží na Krymském poloostrově. Ruiny jsou pozůstatkem fascinující řecké polis, která na tomto místě vznikla již v 6. století před naším letopočtem. Dnes zde můžete pozorovat pozůstatky impozantních staveb, včetně bývalé mincovny a několika bran. Starobylý komplex byl zapsán na Seznam světové kulturního dědictví UNESCO a i přes ruskou anexi Krymu je veden jako ukrajinská památka.

Chotyňská pevnost (Khotyn Fortress)

Mezi Sedm divů Ukrajiny byla zařazena také Chotyňská pevnost ležící ve stejnojmenném městě v západní části Ukrajiny. Původní pevnost byla postavena v 10. století ze dřeva a hlíny a jejím hlavním úkolem byla ochrana hranic Kyjevské Rusi. Současnou podobu získala pevnost počátkem 14. století a při několika následných přestavbách.

Tunel lásky (The Tunnel of Love)

Takzvaný tunel lásky je přibližně tři kilometry dlouhým úsekem železniční trati ležícím u města Klevan, který svou krásou láká nejen fotografy, ale také zamilované páry z celého světa. Jedná se o vskutku jedinečný přírodní úkaz, kdy stromy obklopující železniční trať vytvářejí svými větvemi dlouhou zelenou bránu, kterou jen sem tam proniknou sluneční paprsky.

Co navštívit v hlavním městě Kyjevě

  1. Chrám sv. Sofie (Saint Sophia’s Cathedral) – pravoslavný chrám nacházející se na Sofijském náměstí v centru Kyjeva. Stavba chrámu byla zahájena již v roce 1037, jedná se tak o nejstarší z kyjevských kostelů. Chrám se řadí mezi Sedm divů Ukrajiny a je také zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Chrám se může pyšnit třinácti zlatými kupolemi i krásným interiérem, který je zdoben například mozaikou Panny Marie.
  2. Kyjevsko-pečerská lávra (Kiev Pechersk Lavra) – jedinečný klášterní komplex, který je pro pravoslavné věřící nejposvátnějším místem v celé Ukrajině. Najdete zde několik klášterů, včetně Velkého Pečerského kláštera, umístěných na kopci a v příkopu pod ním. Součástí areálu je řada hospodářských budov, nemocnice a také několik posvátných jeskyní.
  3. Historická ulice Andriyivskyi Uzviz – jedna z kyjevských turistických atrakcí, která je řadou lidí považována za nejkouzelnější ulici ve městě. Nachází se zde tržiště a také množství různých obchodů a kaváren. Ulice Vás svým vzhledem rychle přenese do kyjevské minulosti, během své existence se totiž prakticky nezměnila.

Ukrajina je krásnou a jedinečnou zemí, která určitě stojí za návštěvu. Kromě fascinujících měst, ve kterých se prolíná minulost zastoupená sovětskými stavbami s moderní současností, zde můžete navštívit také množství tajemných historických míst a památek, z nichž za zmínku určitě stojí nádherné kostely i jedinečné monumentální hrady. Milovníci přírody by určitě neměli vynechat návštěvu dosud neprobádaných hor a dalších částí krásné ukrajinské krajiny. Ať už se vypravíte kamkoliv, během celého pobytu vás bude provázet přívětivost místních obyvatel, kteří se o Vás ve své zemi rádi postarají. Nezapomeňte se vydat do některé z místních restaurací nabízejících směsici evropské a ruské kuchyně. Vypravit se můžete také na některý z festivalů a dalších kulturních událostí. Během nich se totiž můžete seznámit s bohatou kulturou i s místními zvyky a tradicemi. Určitě to stojí za to, protože jedině tak poznáte fascinující Ukrajinu se vším všudy.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here