Bergamo – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?

25719
Pohled středověkého Bergamo v Itálii | freeartist/123RF.com
Pohled středověkého Bergamo v Itálii | freeartist/123RF.com

Itálie je oblíbeným cílem turistů. Ti si tu rádi užívají nerušené dovolené na pláži, ale také poznávají nádherná města, která v člověku zanechají hluboký dojem. Mezi takové patří i Bergamo. Jde o hlavní město Lombardie a leží cca 40 km severovýchodně od Milána.

Centrum Citta Alta

Pro začátek je dobré vědět, že město je rozdělené na dvě části – Citta Bassa a Citta Alta. Citta Bassa se nachází pod kopcem a je modernější. Pokud vás lákají především památky, zamiřte do historického centra, které se nachází na kopci v Citta Alta. Obě místa jsou spojené lanovkou i silnicí.

Historickému centru dominuje náměstí Piazza Vechia. Je tu soubor velmi pěkných architektonických staveb ve středověkém a renesančním stylu. Za pozornost stojí především městský palác Palazzo della Ragione z roku 1199. Z něj se dostanete na věž Torre del Campanone ze 12. století. Nabízí nádherný výhled do okolí. Vždy v 10 hodin večer odbíjí sto úderů. Dříve odbíjení zvonů oznamovalo uzavření bran Starého města.

Náměstí Piazza Vechia s městkým palácem a věží | mot1963/123RF.com
Náměstí Piazza Vechia s městkým palácem a věží | mot1963/123RF.com

A pokračujme v poznávání památek dále. Z Piaaza Vechia se podloubím dostanete na Piazza del Dumo. I zde jsou objekty, které by bylo škoda minout bez povšimnutí. Dominantou je kaple Cappella Colleoni (součást baziliky Santa Maria Maggiore). V historii prošla několika přestavbami. V současné době je v barokním stylu a má neoklasicistní průčelí. Další důležitou stavbou na náměstí Duamo je bergamská katedrála v neoklasicistním stylu. Dnešní podobu dostala na konci 19. století.

Bazilika Santa Maria Maggiore s kaplí Cappella Colleoni v Bergamu | elleonzebon/123RF.com
Bazilika Santa Maria Maggiore s kaplí Cappella Colleoni v Bergamu | elleonzebon/123RF.com

Nedaleko odtud také najdete pevnost Rocca, respektive její trosky. Pochází ze 14. století a sloužila k obraně města. Stojí nad bývalým klášterním komplexem San Agostino. Toto místo vám poskytne příjemný výhled na město.

Pevnost Rocca v Bergamu | katatonia/123RF.com
Pevnost Rocca v Bergamu | katatonia/123RF.com

Kde si ještě vychutnat kouzelný výhled na město?

Poznali jste jednotlivé památky historického centra a rádi byste si vychutnali celkový pohled na Citta Alta? Krásný pohled na něj vám nabízí úbočí kopce San Vigilio. Dostanete se sem z Citta Alta pozemní lanovkou Funicular. A když už budete na vrcholu San Vigilio, můžete navštívit hrad Castello, který je ze všech stran obestavěn.

Pohled na Citta Alta z kopce San Vigilio v Bergamu | romasph/123RF.com
Pohled na Citta Alta z kopce San Vigilio v Bergamu | romasph/123RF.com

Oblast Citta Bassa

Nejzajímavější historické památky si prohlédnete v centru Citta Alta, ale vaše cesta za poznáním Bergama by nebyla kompletní, kdybyste vynechali dolní část města Citta Bassa.

Centrem čtvrti je náměstí Piazza Matteotti. Jsou tu galerie, parky i různé památky, například válečný památník Torre dei Caduti či neoklasicistní brány Porta Nuova. Citta Bassa si oblíbí především všichni ti, kteří mají rádi umění. Jsou tu různé umělecké galerie – například Galeria Dell Accademia Carrara. Uvidíte tu především díla italských mistrů z 15. století a mnoho dalšího. Jste celkově kulturně založení? Zajděte si do italského divadla.

Oltářní obrazy Lorenza Lotta (tamějšího malíře žijícího na přelomu patnáctého a šestnáctého století) si prohlédnete v kostelech (Santo Spirito, San Bernardino a Sant´Alessandro) nacházejících se v této části města. A jsou tu i některé další historické budovy. Nejvýznamnější je Via Pignolo.

Kromě památek se v Citta Bassa nachází městský úřad a Akademie věd s velkou knihovnou. Zajímavá bude také procházka starými obchůdky, ve kterých si můžete koupit něco dobrého domů jako připomenutí vaší cesty do Bergamo. Nebo posedíte ve stylové kavárně a cukrárně, kterou je třeba Pasticceria Cavour Caffetteria? Načerpejte nové síly na poznávání dalších památek.

Máte rádi květiny?

Pokud máte rádi zajímavé květiny či jiné rostliny, navštivte Bergamskou botanickou zahradu Lorenzo Rota založenou již v roce 1972. Nachází se v Citta Alta a zabírá plochu 2 400 m2. Prohlédnete si tu venkovní i skleníkové květiny, herbářové sbírky a laboratoře.

Do botanické zahrady se dostanete z ulice Via Beltrami. Celý prostor je pěkně strukturován do několika částí. Pokud vás květiny „zmůžou“, odpočiňte si na některé lavičce. Také se vám odtud otevírá výhled na severní část Bergamo a na Alpy.

A co okolí Bergamo?

Rádi lyžujete? Pak vás potěší, že v okolí Bergamo jsou ski areály. Lyžování a další zimní radovánky na vás čekají především v oblastech Val Brembana, Val Seriana či Valle di Scalve. A proč vyjet za lyžováním zrovna do Itálie? Hlavními lákadly italských lyžařských areálů jsou mnohé upravené sjezdovky, kvalitní ubytovací kapacity se širokým zázemím, pěkně upravené sjezdovky, nadstandardní služby a dlouhá lyžařská sezóna.

Pokud zrovna nepreferujete zimní sporty, nebo se do Bergama chystáte mimo sezónu, a přesto byste si chtěli udělat výlet mimo město, vyjeďte se podívat k okolním jezerům. Za pozornost stojí především Lago di Lugano, Lago di Como a Lago Maggiore. Vznikla ledovcovou činností. Jsou úžasné čistá a celkově je krajina kolem nich velmi malebná. Vlakem to sem trvá zhruba 1,5 hodiny.

Scenérie jezera Lago di Como v Itálii | freeartist/123RF.com
Scenérie jezera Lago di Como v Itálii | freeartist/123RF.com

Dalším oblíbeným jezerem je Lago di Garda. Odpočinete si tu, vypravíte se na procházku do okolí, projedete se po lodi, ale také se můžete podívat do zábavního parku Gardaland. Rozkládá se na cca 700 000 m2 a užijí si to tam dospělí i děti. Čeká vás mnoho atrakcí, adrenalinové zábavy, dobrodružství a dalších prožitků. A odtud už to máte jen kousek (cca 20 minut) do města Verony. Nemusíte být zrovna velký příznivci Shakespeara, abyste věděli, že odtud pochází Romeo a Julie. A není to jediné, co je na městě zajímavé…

Zábavní park Gardaland v Itálii | isaac74/123RF.com
Zábavní park Gardaland v Itálii | isaac74/123RF.com

Italské město Bergamo má celkově příjemnou atmosféru. Líbit se tu bude všem milovníkům památek i romantických vycházek. Užívejte si město plnými doušky a nezapomínejte: Jste v Itálii. Až vám při vašich toulkách vyhládnete, dejte si něco z proslulé italské kuchyně. Šťastnou cestu a dobrou chuť.

Předchozí článekKam se vydat v Singapuru – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavá místa a památky v Charkově – kam se vydat a co vidět?