Co vidět a zažít v kolumbijské Cartageně?

2584
Typické ulice v kolumbijské Cartageně | jkraft5/123RF.com
Typické ulice v kolumbijské Cartageně | jkraft5/123RF.com

Milujete Piráty z Karibiku? A chcete se podívat, kde celý příběh vznikl? Tak zvedněte kotvy a zamiřte do Karibiku. Tam, v Kolumbii, na vás čeká legendární Cartagena, jedno z nejstarších měst Ameriky.

Cartagena, nebo také Cartagena de Indias, je významným městem severní části Kolumbie, perlou Karibiku, hlavním městem oblasti známé jako Bolívar. Toto páté největší kolumbijské město má hlubokou historii, která sahá až do roku 1533 a činí jej jedním z nejstarších měst v Americe. Své jméno kolumbijská Cartagena získala po své stejnojmenné španělské dvojnici. Vzhledem k tomu, že šlo vždy o velmi důležitý přístav, kudy pluly lodě plné zlata a jiného bohatství, město bylo často napadáno piráty. Díky této skutečnosti se dnes může pochlubit tím nejrozsáhlejším opevněním v celé Jižní Americe a Karibiku. Pro svou unikátní historii a jedinečné památky je Cartagena zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Proč jet do Cartageny?

Jde o jedno z nejpůsobivějších starobylých měst na západní polokouli, které je označováno za nejromantičtější město, kolumbijské Benátky. Jde o úchvatné místo, kde se umně snoubí historie, slunce, písek i koloniální šarm. Každý rok tudy projde téměř půl milionu turistů, kteří touží poodhalit tajemství pirátů i Cartageny.

Co vidět v Cartageně?

Město vás dostane již od prvního pohledu. Jde totiž o nejhezčí město v celém Karibiku. Město vás ohromí svou koloniální architekturou, gastronomií i možností zažít tu celonoční plážovou party. Cartagena je úžasně fotogenické město, obzvláště Staré město je rájem pro turisty a také je i největším lákadlem. Najdete tu nejen legendární opevnění, ale také i převážnou většinu všech památek. Do čtvrti vstoupíte skrze Hodinovou věž, přičemž nejstarší část města najdete okolo náměstí Trinidad v Getsemaní.

  • K nejzajímavějším památkám města patří bezesporu Castillo San Felipe de Barajas, pevnost navržená nizozemským inženýrem Richardem Carrem v roce 1657, která měla město chránit město před piráty. Dnes je v ní umístěno muzeum.
Pevnost Castillo San Felipe de Barajas v Cartageně v Kolumbii | jkraft5/123RF.com
Pevnost Castillo San Felipe de Barajas v Cartageně v Kolumbii | jkraft5/123RF.com
  • Poblíž San Felipe se nachází i 150 metrů vysoký kopec La Popa, který skýtá úchvatný výhled na celé město i přístav. Stojí zde i klášter Santa Cruz v němž se nachází jemný obraz Panny La Candelaria.
Kopec La Popa s klášterem Santa Cruz v Cartageně | danflcreativo/123RF.com
Kopec La Popa s klášterem Santa Cruz v Cartageně | danflcreativo/123RF.com
  • V Paláci inkvizice se v sučasnosti nachází muzeum, které se váže k historii města a inkvizice. Kromě toho je tu však umístěno i muzeum zlata, které rozhodně stojí za návštěvu.
  • K významným zdejším kostelům patří Iglesia de San Pedro Claver, La Catedral a Iglesia de Santo Domingo. Další významnou náboženskou památkou je i zdejší Convento a Iglesia de San Pedro Claver, klášter založený jezuity již v roce 1603. Jde o místo, kde zemřel španělský kněz Pedro Claver, který stojí za otrokářstvím v Americe. V klášteru je uloženo ohromné množství sakrálních památek, předkolumbovská keramika, moderní haitské umění, řezbářské práce a africké dřevěné masky.
Kostel Iglesia de San Pedro Claver v Cartageně | jeremyrichards/123RF.com
Kostel Iglesia de San Pedro Claver v Cartageně | jeremyrichards/123RF.com
  • Nejlepší zdejší pláží je Playa Blanca, kde se můžete nejen koupat, jde i o odrazový můstek pro lodní výlety.
Playa Blanca poblíž Cartageny v Kolumbii | jkraft5/123RF.com
Playa Blanca poblíž Cartageny v Kolumbii | jkraft5/123RF.com
  • Nedaleko Cartageny, pouze 50 kilometrů severovýchodně, se nachází Volcán de Jod El Totumo s naprosto jedinečnými sopečnými lázněmi s významnými léčivými vlastnostmi.

Lahůdky v Cartageně

Obecně je nutné říct, že zdejší jídlo je předražené. Z druhé stránky je však nutné dodat, že vás Cartagena může překvapit svou opravdu skvělou kuchyní, v níž se zdařile kombinuje koření spolu s dalšími ingrediencemi z nového i starého světa. Najdete tu proto rozličné a mnohdy i velmi nevšední chutě, ať už tradiční americké, africké nebo dokonce arabské. K typickým zdejším pokrmům patří smažené ryby, mořské plody, smažené kuřecí maso podávané s kokosovou rýží, smažené banány, vejce arepa nebo černé hovězí.

Nakupování v Cartageně

Stejně jako jídlo, ani nakupování v Cartageně není zrovna nejlevnější. Velkým lákadlem turistů jsou oděvy, řemeslné výrobky a smaragdy. Pokud mohu doporučit, velmi nevšedním suvenýrem jsou ručně vyráběné výrobky prodávané v Las Bovedas, tedy v bývalých vězeňských celách. V historickém centru pak najdete high-end butiky, v nichž se prodává kolumbijské značkové oblečení, kožené zboží i drahokamy. Nákupními centry tu jsou El Pueblito, La Matuna a Pierin Gallo.

Noční život

Cartagena je pulzujícím a snad nikdy nespícím městem. Vůbec tu nejlepší zábavu tu zažijete na pláži, kde můžete zkusit nějakou koktejlovou party na pláži, taneční salsu v karibském stylu nebo také i diskotéku ve stylu sladkých 80’. Ve městě se centrum nočního života soustředí na Calle del Arsenal v Getsemani. Vydejte se do víru Cartageny i za kouzly Kolumbie.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v Belmopanu
Další článekSomálské Mogadišu – kam se vydat a co navštívit?