Zajímavá místa a památky v Basileji – kam se vydat a co vidět?

14448
Město Basilej ve Švýcarsku | anderm/123RF.com
Město Basilej ve Švýcarsku | anderm/123RF.com

Basilej, třetí největší město Švýcarska se rozkládá při hranicích s Francií a Německem. Jedná se o důležité průmyslové, finanční ale i kulturní centrum. Díky své zeměpisné poloze se zde domluvíte velkým spektrem jazyků. Žije tu přes 170 tisíc obyvatel různých národností.

Prohlédnout si zde můžete nádherné historické památky, ale také moderní budovy nejrůznějších společností. Sídlí zde i banka pro mezinárodní vypořádání. Basilej je navíc velmi dobře dostupná, nachází se zde mezinárodní letiště, kam míří spoje z celého světa. Na centrální vlakové nádraží se odtud autobusem dostanete velmi rychle.

Historické střípky Basileje

Basilej vznikla v roce 44 př. n. l., kdy byla pod nadvládou Římanů a sloužila jako vojenská základna. Ne však na dlouho – o toto území totiž měly zájem kmeny Franků a Alamanů, které město úspěšně dobyli. Basilej se však úspěšně rozvíjela, v 7. století dokonce fungovala jako sídelní místo biskupů z Kaiseraugstu. Rozkvět však byl násilně ukončen, na začátku 10. století totiž Maďaři toto krásné město kompletně zničili.

I poté však Basilej hrála důležitou roli, v roce 1032 se stala říšským městem, později se tu konal i koncil. Ke Švýcarsku se město připojilo na začátku 16. století.

Basilej – moderní město s krásnými památkami

Basilej dosud patří mezi typická švýcarská města, pro které je charakteristická výroba kvalitních hodinek a čokolády. Zároveň ale patří mezi nejrychleji se rozvíjející části země. Je největším švýcarským přístavním městem. Řeka Rýn město rozděluje na Malou a Velkou Basilej. Tyto dvě části jsou spojeny hned šesti mosty.

Kam se vydat v Basileji:

  • katedrála Münster
  • Marktplatz a radnice Balser Rathaus
  • Tingueliho fontána
  • vstupní brána Spalentor
  • 40 muzeí
  • ZOO Basel

Které památky si v Basileji nenechat ujít?

Dorazíte-li do Basileje vlakem, přímo u hlavního nádraží si nemůžete nevšimnout baziliščí fontány. Takovýchto fontán z roku 1884 se ve městě nachází více než dvacet. Právě bazilišek je totiž symbolem města.

Baziliščí fontána v Basileji | shanin/123RF.com
Baziliščí fontána v Basileji | shanin/123RF.com

Jistě vás osloví i vstupní brána Spalentor. Společně s dalšími dvěma bránami (St. Johanns-Tor a St. Albantor) byla zachována z doby, kdy se kolem Basileje rozkládala ochranná zeď. Na její fasádě si můžete prohlédnout Madonnu a dva proroky.

Vstupní brána Spalentor v Basileji | olli0815/123RF.com
Vstupní brána Spalentor v Basileji | olli0815/123RF.com

Nejznámější památkou Basileje je nepochybně nepřehlédnutelná románsko-gotická katedrála Münster. Ta byla vysvěcena už v roce 1019, současnou podobu ale získala až o pět století později.Chrám je z tmavě červeného pískovce a má barevně vzorovanou střechu. Vévodí mu dvě věže sahající do výšky 60 metrů, které pocházejí ze 16. století – Martinsturm a Georgsturm. Přímo v katedrále se nachází mramorová hrobka Erasma Rotterdamského z roku 1536 a zajímavé vitráže z 19. století.

Katedrála Münster v Basileji | bloodua/123RF.com
Katedrála Münster v Basileji | bloodua/123RF.com

Od katedrály se vydejte po Augustinergasse, na níž se nacházejí zajímavé měšťanské domy ze 14. a 15. století. Dostanete se k neoklasicistnímu paláci, v němž se nachází etnografické a přírodovědecké muzeum. Poté vás cesta zavede k mostu Mittlere Rheinbrücke – právě v tomto místě se už v roce 1225 nacházel první pevný přechod přes řeku Rýn.

Mittlere Rheinbrücke v Basileji | matteocozzi78/123RF.com
Mittlere Rheinbrücke v Basileji | matteocozzi78/123RF.com

Minout byste neměli ani centrální náměstí Marktplatz, kterému dominuje radnice Balser Rathaus ze 16. stoletís pomalovanou pískovcovou fasádou. Nyní zde sídlí vláda celého kantonu. Na náměstí navíc každou neděli můžete navštívit proslulé zeleninové a květinové trhy.

Marktplatz a radnice v Basileji | elec/123RF.com
Marktplatz a radnice v Basileji | elec/123RF.com

Velmi zajímavá je také Tingueliho fontána. Ta je zdobena velkým množstvím pohyblivých soch. Život a tvorbu umělce Jeana Tingueliho pak mapuje výstava v nedalekém muzeu.

Tingueliho fontána v Basileji | olli0815/123RF.com
Tingueliho fontána v Basileji | olli0815/123RF.com

Basilej je kulturním městem

Kultura má v Basileji své pevné a významné místo. Už v roce 1460 zde vznikla nejstarší švýcarská univerzita. Z kulturních akcí si rozhodně nenechte ujít Fasnacht, což je karneval, jenž trvá vždy 72 hodin. Koná se od pondělí, které následuje po popeleční středě. Tradice tohoto festivalu zasahuje až do roku 1529.Turisty láká také známý symfonický a komorní orchestr či Hudební divadlo.

Karneval Fasnacht v Basileji | dchulov/123RF.com
Karneval Fasnacht v Basileji | dchulov/123RF.com

Na jaře se tu pak každoročně pořádá Baselworld, což je největší veletrh luxusních hodinek a šperků na světě.Za návštěvu stojí i červnový Art Basel, což je přehlídka současného umění. Nikde jinde v Evropě nic takového nezažijete.

V jihozápadní části města pak naleznete obrovskou zoologickou zahradu s podmořským světem, která je mezinárodně známá. Založená byla už v roce 1874. Zároveň ve městě naleznete celkem 40 muzeí – a to nejrůznějších zaměření. Nachází se zde muzeum panenek, kultur, hudebních nástrojů, historie, moderního umění, farmaceutických pomůcek a spousty dalších zajímavých oblastí. Muzea každoročně navštíví více než milion lidí.

Jestliže vás spíše než kultura zajímá sport, není to problém. Sportoviště zde totiž naleznete téměř na každém rohu. Působí zde známý fotbalový klub FC Basilej a každý rok v říjnu se tu koná velký tenisový turnaj, kde hrají nejlepší tenisté světa – včetně švýcarského rodáka Rogera Federera.

Předchozí článekKam ve Vatikánu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekLusaka – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?