Lusaka – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?

1791
Centrum Lusaky v Zambii | djembe/123RF.com
Centrum Lusaky v Zambii | djembe/123RF.com

Klenot schovaný uprostřed africké přírody. Exotické vůně. Gejzíry odstínů pestrých barev. Tržiště plná ručně vyráběných suvenýrů, mezi nimiž najdete jak cetky nevalné úrovně, tak opravdové umělecké skvosty. Hudba a smích. Hlasití, ale stále usměvaví lidé. A panenská příroda. Ta pravá africká divočina, nádherná ve své rozmanitosti a dosud neponičená davy návštěvníků.

Tak vypadá Lusaka.

Město založené evropskými kolonisty, konkrétně Brity, kteří se rozhodli v roce 1905 zde postavit železnici. Důvodem byla výhodná geografická poloha místa, které leželo uprostřed důležité křižovatky obchodních cest. O třicet let později se Lusaka stala hlavním městem britské koloniální správy státu Severní Rhodésie, pojmenované po Cecilu Rhodesovi, britském koloniálním podnikateli a politikovi. V roce 1964 získala tato africká země nezávislost a Lusaka status hlavního města probouzející se Zambie. Po téměř třiceti letech socialistické vlády diktátorského prezidenta Kenentha Kaundy se bohužel stala jednou z nejchudších afrických zemí. Jednou z příčin pádu byl i významný pokles cen mědi, která do té doby tvořila důležitou vývozní komoditu. Situace se začala obracet k lepšímu po roce 1991, kdy v zemi proběhly první svobodné volby.

Dnes v této hospodářské, politické a kulturní metropoli, která se nachází v jižní části střední oblasti státu, žije přes 2 milióny obyvatel a turistika je jedním z důležitých zdrojů příjmu a pracovních příležitostí. Lusaka se právem řadí mezi nejdynamičtěji rozvíjející se města jižní Afriky.

My vám prozradíme, kam si můžete zajít, abyste měli nač vzpomínat.

Nákupy, zábava a noční proud

Lusaka je kosmopolitní město se dvěma tvářemi. Tu první, odvrácenou tvář, tvoří slumy městské chudiny. Nás bude ale zajímat ta druhá z nich, která je přece jen pro návštěvníky o dost přívětivější.

Zdobí ji čtvrtě protkané sítí širokých ulic, které lemují vzrostlé stromy. Nejznámější z nich, tepna, která protíná centrum města, je třída Cairo Road. Při procházce po ní nemůžete minout moderní budovy s možností komfortního ubytování, banky či velké nákupní centrum s obchody, jenž se pyšní výrobky předních světových značek. Bez povšimnutí nelze nechat ani luxusní restaurace nabízející jídla nevšedních chutí. Pokud vaše touha po nákupech nebyla stále ukojena, můžete navštívit známá tržiště, rušná, hlučná a kypící životem. Ve více než tisíci stáncích najdete zboží rozličných tvarů, barev a chutí, od čerstvého ovoce, zeleninu, koření přes místní delikatesy jako sušené kobylky a červy (chutnají jako oříšky) až po tradiční jídla jménem chibwabwa a nshima. Populární jsou zejména tržnice Town Centre Market, New City Market a Kambala Market. Kabwata Cultural Village láká zákazníky na originální a ručně vyráběné zboží místního původu, v Moore Pottery na Kabalenga Road zase najdete široký výběr keramiky. Hledáte-li něco kapku levnějšího, ptejte se po stáncích zvaných salaula. A hledáte-li něco vzrušujícího, pokuste se usmlouvat dobré ceny na novém, rozlehlém, a přitom zastřešeném trhu Soweto.

Nejen nákupy je člověk živ. Proč si tedy nevychutnat opravdový noční život, který začíná rozjíždět po desáté hodině? Přímo v centru města se nachází řada místních hospod a barů, kde vám místní rádi předvedou, jak se správně tančí rumba, kwela, hip-hop nebo R&B. Italská restaurace Portico je proslulá nejen díky skvělé pizze, ale i živými uměleckými vystoupeními, při nichž se často střídá jazz s tradiční hudbou domorodců. Nudit se nebudete ani ve Phoenix Clubu na Cairo Road nebo v nočním klubu Chez Ntemba na Kafue Road.

Koloniální památky a současné umění – Lusaka v nejlepších barvách

Že by Lusaka oplývala památkami na každém kroku, to zrovna ne, na to je historie od jejího založení příliš krátká. Nicméně pár věcí, které by památek milovní turisté mohli shlédnout, se tu najde. Kromě původních koloniálních domů mohou navštívit nejznámější církevní stavbu – katedrálu svatého Kříže ze 60. let 20. století. Období zambijského národního shromáždění připomíná Socha Svobody. Co se kultury a umění týče, tak by bylo škoda vynechat expozice Národního muzea (Lusaka National Museum) se sbírkami moderního umění (především zambijského sochařství a malířství), ale i starší nálezy. Henry Tayali Visual Arts Gallery je pojmenované po významném zambijském umělci, malíři a sochaři, jehož tvorba vyvrcholila v 70. letech 20. století.

Muzeum se nachází na Lion Lane St Showgrounds. V Lusace nemohou chybět ani divadla, či kina, zasportovat si můžete např. v golfovém klubu. V zábavním parku Adventure City si přijdou na své nejen děti, ale i celé rodiny. Skákání na trampolínách, divoká jízda na tobogánu, bazény a další vodní dobrodružství, paintball, to vše najdete poblíž Leopards Hill Road.

Když si najmete místního průvodce (k dispozici je jich dostatek), budete rychle zasvěceni do kontrastů života v tomto velkoměstě: chudé předměstí Garden Compound je diametrálně odlišné od východně položené čtvrtě, kde leží státní budovy, parlament a různá ministerstva. Mimochodem, přímo v Lusace dlouhou dobu (2003 až 2009) v rámci zahraniční rozvojové pomoci České republiky působila česká nemocnice.

Sepětí s přírodou – to nejlepší z Afriky

Afrika je samozřejmě neoddělitelně spjata s nádhernou přírodou. Jinak tomu není ani v Lusace. Velký přírodní park Munda Wanga zahrnuje jak botanickou, tak zoologickou zahradu. Slouží jako turistická atrakce pro potěšení zvědavých návštěvníků, ale i jako záchranné centrum poraněných zvířat. Ještě předtím, než se vrátí zpět do přírody, se zde ze svých zranění zotavují lvi, gepardi, žirafy, šakali, paviáni a další divoká zvířata.

Podobným způsobem je koncipován sloní sirotčinec Lilayi Lodge, který pečuje o zachráněná slůňata. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost vidět hravá sloní mláďata tak zblízka.

Kam na výlety v okolí Lusaky?

Pokud se rozhodnete strávit v Zambii delší čas, rozhodně vám nesmí uniknout:

  • Legendární Viktoriiny vodopády neboli Mosi-oa-Tunya: to je stočtyřicet metrů vysoký a jeden a tři čtvrtě kilometru široký div přírody, při jehož sledování se zachvěje nejedno odvážné srdce. Pohled do tzv. Ďáblova chřtánu ve vás zanechá nesmazatelný dojem, stejně jako ohromující hukot, s nímž se jinak klidně plynoucí řeka Zambezi vrhá střemhlav dolů. Vydejte se po ní na raftu nebo zkuste napodobit Jakuba Vágnera a ulovte obrovskou dravou rybu Tigerfish.
  • Český dobrodruh Emil Holub otiskl v historii africké Zambie nesmazatelnou českou stopu. V městečku Choma na cestě z Lusaky do Livingstonu je jeho památce věnováno vlastní muzeum a informační centrum. A také vodní vrt s pitnou vodou, což v Zambii není zdaleka samozřejmostí.
  • Národní park South Luangwa je zcela unikátní místo, kde je možné vydat se na pěší safari. Nebudete sami, zkušené průvodce zde doplňuje ozbrojená stráž.
Předchozí článekZajímavá místa a památky v Basileji – kam se vydat a co vidět?
Další článekRabat v Maroku – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?