Pařížská univerzita Sorbonna

2358
Pařížská univerzita Sorbonna | pxhidalgo/123RF.com
Pařížská univerzita Sorbonna | pxhidalgo/123RF.com

Pojeďte do Paříže, navštivte monumentální stavby, historické památky i moderní tvář města. Poznejte a zmapujte hlavní město Francie třeba úplně celé, i když je pravdou, že v takovém případě, kdy budete prahnout po poznání takřka všeho, co město nabízí, vám jen pár dnů v Paříži rozhodně stačit nebude! Při svých toulkách po městě navštivte i univerzitní centrum, kterým je Sorbonna!

Sorbonna představuje komplex, který se nachází v latinské čtvrti města. Jedná se o součást nejstarší pařížské univerzity, jejíž počátky jsou datovány někde do období kolem roku 1160. Robert de Sorbon, to byl ten, který se zasloužil o jméno univerzity, jednalo se o francouzského učitele a kněze, který působil na teologické koleji centra vzdělání. Sorbonna se nachází na levém břehu řeky Seiny, na náměstí Place de la Sorbonna. Seskupení objektů je symbolem vzdělanosti, moudrosti a disciplíny, tuto prestižní světovou univerzitu vyhledává pro svá studia řada studentů, avšak i turistů, kteří ji obdivují.

V průběhu časů však komplex chátral a tak ho bylo potřeba několikrát rekonstruovat. Poprvé se tak stalo v roce 1622, za významného přispění Cardinala Rechelieuho. O několik málo let na to byla postavena kaple, která univerzitnímu seskupení budov dominuje dosud. Další přestavba byla v roce 1883, kdy došlo k rozšíření prostor kvůli rostoucímu počtu studentů a jejích nárokům. Během Velké francouzské revoluce se brány vzdělávání v těchto prostorách uzavřely a znovu byly otevřeny až v době Napoleona Bonaparte. V současnosti se jedná o komplex, který tvoří třináct víceméně samostatných univerzit, některé z nich mají pojem sorbonna přímo ve svém názvu. Pro návštěvníky jsou určeny především nádvoří a galerie.

A jak se sem dostanete? Využít můžete pařížské metro, konkrétně linku 10 nebo dopravu RER na lince B. Zahrňte návštěvu zdejšího světového univerzitního centra i do svého programu!

Předchozí článekPlace de la Concorde
Další článekVersailles – zámek Versailles u Paříže