Velká Británie – základní informace

5008
Mapa s vlajskou Spojeného království | michaklootwijk/123RF.com
Mapa s vlajskou Spojeného království | michaklootwijk/123RF.com

Celým názvem se Velká Británie nazývá Spojené království Velké Británie a Severního Irska (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) a nachází se na Britských ostrovech a v severní části Irska. Velká Británie je členem EU a sousedí pouze s Irskem, od ostatních zemí Evropy ji dělí moře. Z celkového počtu 62 milionů obyvatel žije přibližně 8,2 milionu v hlavním městě Londýně. Ve Velké Británii se platí britskými librami (£).

Velká Británie se rozkládá na Britských ostrovech a v severní části Irska, patří k ní také Orkneje, Shetlandy, Isle of Man, Guernsey, Jersey a řada držav po celém světě. Celková rozloha samotné Velké Británie a Severního Irska s přilehlými ostrovy je 243 610 km2, průměrné osídlení je 255 obyvatel na 1 km2, přibližně 92 % obyvatel žije ve městech či příměstských oblastech. Nejvyšší horou je skotský Ben Nevis se svými 1343 metry. Samotná Anglie je převážně nížinatá, Cornwall, Wales a Skotsko jsou spíše hornaté. Přestože hory nejsou vysoké, dosahuje převýšení úctyhodných hodnot, protože vystupují přímo z moře. Klima je mírné oceánské, na rozdíl od kontinentu jsou zimy mírnější, častěji však prší.

Velká Británie je parlamentní monarchií pod vládou královny Alžběty II., která formálně drží veškerou výkonnou moc. Skutečnou vládu řídí premiér David Cameron a kabinet ministrů. Dvoukomorový parlament tvoří téměř 1400 členů, část z nich je zde dědičně a část míst obsazuje také církev. Velká Británie je klíčovým členem NATO a účastní se mírových misí. Kromě toho také nad rámec dohod a někdy i proti rezolucím OSN podporuje válečnou politiku USA v rámci „boje proti terorizmu“, aktivně se účastnila například války v Iráku, Afghanistánu či nedávno bombardování Libye.

Britská ekonomika patří k nejsilnějším na světě, Velká Británie je členem G8. Velká průmyslová revoluce má kořeny ve Velké Británii a započala přibližně v 60. letech 18. století. Původní těžba uhlí a těžký lodní a strojírenský průmysl však již nejsou tahouny ekonomiky. V současnosti se Británie věnuje zejména elektrotechnice, chemickému průmyslu a potravinářství, nicméně většina obyvatel pracuje ve službách. Nezaměstnanost je poměrně nízká, většinu manuálních  a hůře placených míst obsazují imigranti. Obyvatelé jsou převážně spokojení a žijí stále poněkud konzervativním způsobem, k cizincům jsou spíše rezervovaní.

Silniční síť je hustá a poměrně kvalitní, celková délka dálnic je téměř 3500 km. Železniční síť dosahuje délky přes 16 tisíc km a operuje na ní přes dvacet dopravců a několik servisních společností. Nejvýznamnějším letištěm je londýnský Heathrow, hlavním leteckým dopravcem je společnost British Airways. Británie také vlastní jednu z největších flotil v Evropě.

Z celkového počtu 62 milionů obyvatel se 50 hlásí k britské národnosti (tedy včetně Skotů a Velšanů), hlavními minoritami jsou Indové, Pakistánci a Irové. Nemalé menšiny tvoří také lidé z Karibiku a Afriky, Číňané a obyvatelé dalších zemí Commonwealthu. Oficiálním jazykem je angličtina a nově také galština. Přibližně 26 milionů obyvatel se hlásí k anglikánské církvi, pouze přibližně milion však víru pravidelně praktikuje. Dále je v zemi zastoupeno 5 milionů katolíků, 1,5 milionů muslimů a milion hinduistů a budhistů. Další menšiny tvoří především Židé a další formy křesťanství jako jsou metodisté, presbyteriáni, baptisté, kvakeři či příslušníci Skotské církve.

Velká Británie má třístupňovou školní docházku, školka je pouze do 4-5 let. Poté následuje nižší stupeň základního vzdělání a pak střední škola se zaměřením na akademické či praktické dovednosti. Některé prominentní soukromé střední školy fungují již po staletí, například Eton či Harrow. Státní vzdělání je dostupné zdarma, na soukromých školách se však platí a navíc zde funguje železná disciplína i řada pravidel. Univerzitní vzdělání se platí, ale většina studentů dosáhne na řadu stipendií, která jim pokrývají školné a často i další náklady. Univerzita v Cambridge, univerzita v Oxfordu, Imperial College London a University College London patří mezi top 10 univerzit na světě.

Předchozí článekAnglická kultura – slavné anglické osobnosti a obyvatelstvo
Další článekLos Angeles – navštivte město andělů, filmů a zábavy