Anglická kultura – slavné anglické osobnosti a obyvatelstvo

11739
Ikony znázorňující anglickou kulturu | klavapuk/123RF.com
Ikony znázorňující anglickou kulturu | klavapuk/123RF.com

Anglická kultura se začala rozvíjet již od příchodu Římanů, kdy vznikaly první významné stavby a infrastruktura. Střídání nájezdníků i mnohonárodnostní složení obyvatel měly vliv na formování kultury. Británie má řadu zejména architektonických památek a měla řadu významných dramatiků, básníků i spisovatelů. V malířství či sochařství rozhodně nemohla konkurovat kontinentální Evropě, přesto i zde najdeme řadu mistrů.

Británie je především zemí vědy, literatury a filmu. Mezi světovou elitu lze počítat fyzika Isaaca Newtona, dramatika Williama Shakespeara či ekologa Charlese Darwina. I v moderní době zůstává Británie rodištěm literárních talentů, za všechny lze jmenovat J. K. Rowlingovou či J. R. R. Tolkiena. Významný byl také vliv na hudbu, doslova revolucí v hudbě byli Beatles. Významná je také kinematografie.

Vědecké osobnosti

Jednoznačnou jedničkou britské vědy je fyzik Sir Isaac Newton, mezi další významné fyziky a matematiky patřili Michael Faraday, James Clark Maxwell, James Joule, Paul Dirac a William Thompson (Baron Kelvin). Zakladatelem evoluční biologie byl Charles Darwin. Mezi současné vědecké špičky patří Peter Higgs či Stephen Hawking, britská věda však zahrnuje desítky dalších jmen a zaujímá přední místa ve světě.

Literární osobnosti

Za otce anglické literatury je považován Geoffrey Chaucer ze 14. století, ještě za jeho života vyšel také anglický překlad Bible od Johna Wycliffa. Mezi velmi známé patří bezesporu vynikající dramatik William Shakespeare, jeho méně známí vrstevníci byli Ben Johnson a Christopher Marlowe. V 18. století vyšel legendární Robinson Crusoe od Daniela Defoe a díla Henry Fieldinga. V 19. století získala slávu jména jako Percy Shelly, Charles Dickens, Lord Byron a Thomas Hardy. Minulé století zahájil výborně Rudyard Kipling, světové uznání získali také Agatha Christie, J. R. R. Tolkien, Terry Pratchett či J. K. Rowlingová. Anglická literatura právem patří ke světové špičce a drží tuto tradici již několik staletí.

Osobnosti v sochařství a malířství

Anglické malířství se začalo rozvíjet teprve v 18. století, kdy působili Sir Joshua Reynolds, George Stubbs a Thomas Gainsborough. Ve 20. století se vyznamenali zejména Lucian Freud, Francis Bacon, David Hockney a Bridget Riley. Moderní sochařství významně zasáhlo dílo Sira Jacoba Epsteina. Na světové graffiti scéně je uznáván umělec známý pod pseudonymem Banksy.

Hudební osobnosti

Velká Británie je po právu hudební velmocí. Jednoznačnou jedničkou jsou samozřejmě Beatles, kteří jsou zároveň nejúspěšnější kapelou všech dob. Mezi jednotlivými umělci dosáhli velkého úspěchu například Seal, Sting, Robbie Williams, Rod Stewart, Phil Collins, Bonnie Tyler, Peter Gabriel, Tom Jones, David Bowie, Elton John, Eric Clapton a řada dalších. Z kapel například The Rolling Stones, The Who, Queen, Black Sabbath, Sex Pistols, The Police, Depeche Mode, Pet Shop Boys, The Prodigy a desítky dalších.

Filmové osobnosti

Ve filmu se do světové scény nesmazatelně zapsali lidé jako Sir Alfred Hitchcock, Charlie Chaplin, David Lean, Lauren Olivier, Stan Laurel, Vivien Leigh, Audrey Hepburn, Sean Connery, Richard Burton, Vanessa Redgrave, Michael Caine, Rowan Atkinson či Anthony Hopkins. Řada filmů je založena na britských literárních příbězích a na mnoha světových filmech měla Velká Británie významný podíl či je přímo sama produkovala.

Sportovní osobnosti

Světovou hvězdou fotbalu je jistě David Beckham, nicméně samotná Británie žije i dalšími sporty. V golfu patří mezi hvězdy Harry Vardon a Nick Faldo, pionýrem tenisu byl Walter Clopton Wingfield a v boxu se vyznamenali Bob Fitzsimmons, Naseem Hamed, Lennox Lewis a Joe Calzaghe. Světovou jedničkou v kriketu je W. G. Grace a ve formuli je známý Lewis Hamilton.

Velká Británie je vysoce ekonomicky vyspělá a multikulturní země, kupodivu je však stále vysoce konzervativní a zachovává svůj kastovní systém. I přes jistou uzavřenost však Británie byla a je hybatelem řady změn v kultuře, vědě i společnosti.

Obyvatelstvo

Velká Británie má 62 milionů obyvatel, z toho 92 % žije ve městech. Za původní britské obyvatelstvo se považují Angličané, Velšané, Skoti a Irové, nemalou část tvoří také Židé. Nicméně Velká Británie má také obrovské množství imigrantů ze zemí Commonwealthu i EU, pak zejména Indy, Pakistánce, Číňany a řadu dalších národností.

Angličané si přes velmi multikulturní společnost zachovávají kastovní systém. Mladší lidé již tento trend tolik nerespektují, ale stále má velký význam. Mezi typické anglické vlastnosti patří také odstup a skrývání emocí, které mohou některé cizince mást.

Jazyky

Hlavním a oficiálním jazykem je angličtina a galština, dalšími původními jazyky jsou velština, irská galština a skotská galština. Početné menšiny samozřejmě hovoří vlastními jazyky.

Náboženství

Křesťanství se poprvé dostalo do Anglie již během římského období v 1.-2. století, později adoptovali křesťanství i Anglosasové a v 6. století jmenovali prvního biskupa. Od dob Jindřicha VIII. se datuje roztržka katolíků a protestantů, problém byl vyřešen až v 16. století založením Anglikánské církve, která se prohlašuje za reformovanou katolickou církev. Formální hlavou církve je král, v současnosti má tato církev 26 milionů členů, pouze milion však víru pravidelně praktikuje. Dále je v zemi přes 5 milionů katolíků, 1,5 milionu muslimů a milion buddhistů a hinduistů. Z křesťanských náboženství jsou menšinová zejména Skotská církev, metodisté, presbyteriáni, baptisté, kvakeři a další.

Sport

Jedničkou britského sportu je zcela jistě fotbal, ve kterém patří Velká Británie ke světové elitě. Z dalších sportů jsou oblíbené především rugby a kriket. Ze Skotska pochází golf, který je v Anglii také velmi rozšířený a ve Wimbledonu se hraje největší tenisový turnaj na světě. Mezi oblíbené patří také jízda na koni, jóga, jachting, pěší turistika a plachtaření.

Předchozí článekFauna a flóra v Anglii
Další článekVelká Británie – základní informace