Užhorod na Ukrajině – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

9424

Ukrajina je destinace, která láká stále více českých turistů. Určitě se vám bude zamlouvat tamější příroda vybízející k výletům, ale také má jedinečný folklor a v neposlední řadě můžete objevovat zajímavé památky rozmanitých měst.

Láká vás poslední jmenované? Vydejte se do Užhorodu. Rozhodně vám má co nabídnout. Prohlédnete si pěkné architektonické památky z různých období, poznáte kulturu a tradice a budete-li mít čas a chuť, nechte se zlákat k nějakému výletu do okolí.

Užhorod leží v těsné blízkosti hranice se Slovenskem. Nachází se v podhůří Karpat na řece Už. Město je obklopené lesy a celkově má pěknou atmosféru, díky které láká stále více turistů.

Zajímavá místa a památky v Užhorodu

Užhorodský hrad (Uzhhorod Castle)

Užhorodský hrad je snad nejvýznamnější památkou celého města. Stavba se tyčí na vyvýšenině nad městem. Vznikla ve 13. století. Na tomto místě se však stavělo už cca v 7. století.

Postupně byl hrad upravován. Poslední změnou prošel v 17. století. Je chráněn příkopem vysekaným ve skále. Uvnitř hradeb je stavba v renesančním duchu. Nejstarší součástí je ruina hradní kaple z 12. století. Přímo v hradu si prohlídnete muzeum s různými expozicemi. Tou nejvýznamnější je prezentace živočišné říše v Karpatech.

Skanzen lidové architektury (Subcarpathian Rus‘ Museum of Folk Architecture and Customs)

Navštívíte-li Užhorodský hrad, byla by škoda vynechat Skanzen lidové architektury, který je v jeho sousedství. Představuje zhruba třicet tradičních dřevěných stavení, která stála původně v Zakarpatí. Jednou z těchto staveb je také dřevěný kostelík sv. Michala (St. Michael’s wooden church).

Užhorodská synagoga (Uzhgorod Synagogue)

Užhorodská synagoga byla vystavěná v maurském slohu v roce 1904. Od doby holocaustu už však neslouží svému účelu. Ani uvnitř se nenachází žádné náboženské předměty. V současné době jde o koncertní síň filharmonie a je chráněnou kulturní památkou. Představuje dominantní stavbu centra města. Její červenou fasádu nepřehlédnete.

Nejdelší lipová alej v Evropě (Linden Alley)

Od synagogy vede údajně nejdelší lipová alej v Evropě. Nachází se na severním břehu řeky Už. Vznikla za 1. československé republiky. Přímo vybízí k příjemné procházce.

Chrám Krista Spasitele (The Cathedral of Christ the Saviour)

Chrám Krista Spasitele představuje hlavní katedrální chrám Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu. Poznáte ho podle kopule, která je pro pravoslavné kostely charakteristická. Nejde o památku s bohatou historií. Vznikla teprve v roce 2000. Chcete ji prozkoumat zblízka? Vydejte se na náměstí sv. Cyrila a Metodě (Cyril and Methodius Square).

Horjanská rotunda (Goryanska rotunda)

V Zakarpatí je pouze jediná památka v románském stylu. Chcete ji poznat? Čeká na vás v užhorodské městské části Horjany. Je jí Horjanská rotunda. Byla vystavěná ve 12. století a už předtím na tomto místa stával Horjanský hrad. Uvnitř stavby jsou situované cenné fresky z roku 1360.

Park Laudona

V Užhorodu se můžete projít, či si odpočinout v několika parcích. Jedním z nich je Park Laudona založený již v roce 1886. Své pojmenování si nese podle zakladatele Istvána Laudona (užhorodský pedagog a vědec). K vidění tu jsou velmi staré magnolie, cypřiše bahenní a z další zdejší flóry si uveďme ještě buk lesní, tis obecný, borovici černou atd.

Katedrála Povýšení svatého kříže (Greek Catholic Cathedral)

Katedrála Povýšení svatého kříže je katedrálou postavenou v 17. století. Vznikla jako jezuitský chrám římskokatolické církve. Během Rákocziho povstání byla poškozena, ale poté došlo k jejímu obnovení. Stavba má znaky barokního stylu, ale byla přestavěná do podoby neoklasicismu, a to v roce 1877. Uvnitř si prohlédnete prvky rokoka.

Něco českého…

Zajímavostí je, že historie Užhorodu je spojená s naší historií, což je dáno tím, že Podkarpatská Ukrajina byla v letech 1918 – 1938 součástí Československa. Připomínkou této skutečnosti je například pomník T. G. Masaryka na Masarykovo náměstí (Masaryk square), socha Švejka (Sculpture Soldier Schweik) na zábradlí na nábřeží řeky Už, ale také tu najdete české nápisy na tehdejších obchodech a některé ulice nejsou česká jména. Ve městě se můžete občerstvit v některé z českých hospod.

Kam na výlet do okolí

Prošli jste si všechny zajímavosti, které vás lákaly na Užhorodu a zbyl vám čas? Podívejte se do okolí. Hned u města (cca 1 km) se nachází zřícenina hradu Něvického. Na to, že pochází z 12. století, je velmi zachovalá.

Zhruba hodinu jízdy od Užhorodu najdete další zajímavé městečko, kterým je Mukačevo. Z jeho atraktivních památek si uveďme například hrad Palanok (Palanok Castle) či radnici a památník Cyrila a Metoděje.

Dalším městem v okresu Uhžorod je Seredné. V něm si prohlédněte zříceninu hradu templářů a historické vinné sklepy. Vína odtud jsou proslulá. V dávných dobách se v Seredném těžila sůl.

Máte už dost památek a nechce se vám poznávat přírodu Zakarpatské oblasti? Načerpejte sílu prostřednictvím minerálních pramenů v Nižném Solotvinu. A atraktivních míst je v okolí více.

Užhorod je oblíbeným cílem turistů a zajímavá je i celá jeho oblast. Líbit se tu bude pěším turistům i příznivcům památek a nevšedního folkloru. Co byste rádi viděli a poznali vy na své cestě po Zakarpatské oblasti?

Předchozí článekSchaffhausen ve Švýcarsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekMěsto Lübeck v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety v okolí