Schaffhausen ve Švýcarsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

2203

Švýcarsko je známé zejména svou krásnou přírodou a nádhernými historickými městy plnými jedinečných památek. Jedním z takových měst je i Schaffhausen ležící na řece Rýn v severní části země, který je dnes domovem pro necelých 35 000 obyvatel. Městečko, jehož vznik je datován do období kolem roku 1000, je plné úchvatných gotických a renesančních staveb s arkýřovými okny a ozdobnými reliéfy, které si zde před mnoha lety stavěli bohatí kupci. Historickým centrem města plným malebných uliček protéká třpytící se řeka Rýn, která městu dodává jedinečný romantický nádech. Právě díky řece Rýn byl vždy Schaffhausen velmi důležitou obchodní křižovatkou.

Dnes je název města dobře znám nejen všem milovníkům krásných historických staveb, ale také příznivcům kvalitních švýcarských hodinek. Právě zde totiž sídlí proslulá hodinářská společnost IWC, jejíž hodinky se již od roku 1868 vyvážejí do celého světa. Schaffhausen měl jako jediný ze švýcarských měst možnost zažít ničivou sílu druhé světové války. Při bombardování Německa totiž došlo k navigační chybě a nedopatřením byl bombardován právě Schaffhausen ležící ve výběžku zasahujícím na německé území. Historické centrum plné významných památek zůstalo naštěstí ušetřeno a my tak máme možnosti obdivovat zde jedinečné dědictví našich předků i dnes. Pojďte se společně s námi podívat na ty nejkrásnější schaffhausenské památky a zajímavá místa ležící přímo ve městě i jeho blízkém okolí.

Zajímavá místa a památky v Schaffhausenu

Klášter Všech svatých (All Saints Abbey)

V centru Schaffhausenu můžete obdivovat největší švýcarskou románskou stavbu. Je jí klášter Všech svatých, jehož historie sahá až do roku poloviny 11. století. V některých částech kláštera bylo zřízeno muzeum Všech svatých, které je považováno za největší švýcarské univerzální muzeum. Návštěvníci se zde mohou seznámit s regionálními archeologickými nálezy, kulturní historií města i s řadou ptačích exponátů. Ze středověké zahrady obklopující klášter byla v roce 1938 vytvořena krásná bylinková zahrádka s asi šedesáti druhy léčivých bylin.

Kostel sv. Jana (The Church St. Johann)

Ve městě lze obdivovat také krásný kostel sv. Jana, jehož původní stavba byla pravděpodobně zahájena již v 11. století. První zmínky o současném kostele pocházejí z druhé poloviny 13. století. Své současné podoby však kostel dosáhl až následně, v průběhu dalších let a staletí. Dnes kostel sestává z několika budov pyšnících se zajímavými interiéry, v nichž se mísí různé architektonické styly.

Fronwagturm

Mezi městské zajímavosti, které určitě stojí za vidění patří Fronwagturm, jeden z nejstarších městských domů pocházející již z 15. století. Dominantou domu ležícího na náměstí Fronwagplatz je zdobený astronomický orloj z roku 1564.

Pevnost Munot (Munot Fortress)

Symbolem a dominantou Schaffhausenu je kruhová pevnost Munot, jejíž vznik je datován do konce 16. století. Pevnost se tyčí na kopci, na jehož svazích je pěstována vinná réva. Z té je poté vyráběno oblíbené regionální víno. Pokud se rozhodnete pro návštěvu pevnosti, naskytne se vám jedinečný výhled na celé město. Často jsou zde pořádány různé kulturní akce, včetně divadelních představení či koncertů pod širým nebem.

Schwabentor

Historické centrum Schaffhausenu bylo v dřívějších dobách obehnáno městským opevněním. Jeho severní konec byl tvořen bránou Schwabentor pocházející z druhé poloviny 14. století. Ta tvořila a dodnes tvoří hlavní vstup do starého města a je oblíbeným cílem řady návštěvníků města, kteří obdivují krásně malované věžní hodiny.

IWC Schaffhausen

Pokud jste našli zalíbení v kvalitních švýcarských hodinkách, můžete se vypravit na prohlídku k jednomu z předních výrobců, kterým je společnost IWC sídlící právě ve Schaffhausenu. Firma fungující již od druhé poloviny 19. století nabízí možnost návštěvy jedinečného muzea, ve kterém se můžete seznámit s historií hodinek IWC i s dalšími zajímavosti.

Kam na výlet v okolí Schaffhausenu

Rýnské vodopády (Rheinfall)

Rýnské vodopády se právem řadí mezi největší přírodní zajímavosti Švýcarska. Jedná se o nejmohutnější vodopády v Evropě, jejichž šířka dosahuje úctyhodných 150 metrů a voda zde padá z výšky 23 metrů. Jedinečnou scenérii místa dokresluje krásný zámek Schloss Laufen ležící v bezprostřední blízkosti vodopádů.

Zřícenina Radegg (Ruins of Radegg)

Nedaleko od Schaffhausenu leží zajímavá a často navštěvovaná zřícenina středověkého obranného hradu Radegg, který byl postaven v roce 1200 a zničen o pouhých sto let později. Hrad je obestřen tajemstvím, protože o jeho historii a zakladatelích je toho známo jen velmi málo. Dodnes jsou zde patrné pozůstatky původních zdí, jež byly v některých místech silné až čtyři metry. Cesta k rukám je poměrně náročná a vyžaduje velkou opatrnost, přesto se jedná o krásné místo, které určitě stojí za návštěvu.

Schweizersbild

V blízkosti města leží i zajímavé archeologické naleziště objevené v roce 1891, na jehož území se nacházejí cenné artefakty pocházející z Magdalénského období paleolitu. Kromě šperků a kamenných nástrojů zde byly nalezeny i hrobky či unikátní kosterní pozůstatky některých zvířat. Kromě zajímavých nálezů zde najdete také krásnou přírodu plnou vysokých skal, jež jsou oblíbeným cílem řady horolezců.

Curych (Zürich)

Přibližně 50 kilometrů od Schaffhausenu leží Curych, největší švýcarské město situované v alpském předhůří. Krásné je zejména historické centrum města, které je řekou Limmat rozděleno na dvě části. Za návštěvu stojí nejstarší městská čtvrť Lindenhof s krásně upravenými parky a zříceninou starobylého hradu. Ve městě se rovněž nachází řada krásných kostelu i zajímavých muzeí.

Schaffhausen je krásným historickým městem, jehož památky jsou cílem řady cestovatelů z celého světa. A není divu. Jsou totiž opravdu nádherné. Historické centrum města nabízející příjemnou procházku podél řeky Rýn či ničím nerušené posezení v jedné z tradičních hospůdek určitě stojí za to. Na své si zde přijdou i milovníci kvalitních hodinek, kteří mohou navštívit fascinující hodinářský svět ukrytý v budovách společnosti IWC sídlící ve městě. Pokud si budete chtít na chvíli odpočinout od života ve městě, můžete se vypravit do okolí, které je tvořeno nádhernou přírodou, v jejímž lůně se ukrývá i jeden z nejzajímavějších přírodních úkazů celého Švýcarska, Rýnské vodopády. Vypravte se na návštěvu tohoto města a uvidíte sami, že malebný Schaffhausen si na první pohled zamilujete.

Předchozí článekSzombathely v Maďarsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekUžhorod na Ukrajině – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí